

Szerző: Pavel Frček
15.05.2024
Melyek a tyúkokat érintő leggyakoribb betegségek?
Sajnos, mint minden állat, a tyúkok is fogékonyak a különböző betegségekre. A beteg tyúkokat általában könnyű észrevenni. A tyúkok betegségének leggyakoribb jelei a fáradtság, a letargia, az étvágytalanság és a csökkent tojásrakás. A legtöbb esetben a tyúk hirtelen halála következik. Tartson velünk, és nézze meg, melyek a leggyakoribb tyúkbetegségek, és hogyan lehet ezeket hatékonyan megelőzni.
Newcastle-betegség
A Newcastle-betegség az egyik legsúlyosabb tyúkbetegség. Ez egy vírusos betegség, amely az idegrendszert, az emésztőrendszert és a légzőrendszert érinti. A baromfi e rendkívül fertőző betegsége számos tünettel jár, például légzési problémákkal, szem- és orrfolyással, hasmenéssel, görcsökkel és más tünetekkel. Ez a betegség nem gyógyítható, ezért a tyúkok rendkívül halálos betegségének minősül. Kitörés esetén tenyésztőként az Ön felelőssége, hogy a járvány kitörését jelentse az állategészségügyi hatóságnak.
Megelőző intézkedésként igyekezzen a lehető legnagyobb mértékben korlátozni baromfijának a vadmadarakkal és azok ürülékével való érintkezését, különösen a tyúkok takarmányát védje tőlük. Ezen kívül kötelező a tenyészetben lévő tyúkokat, a tojótyúkokat és a kiállításokon részt vevő baromfikat beoltani.
Fertőző hörghurut
A fertőző hörghurut egy másik gyakori betegség, amellyel a tyúkólban találkozhatunk. A betegség tünetei nagyban függnek az adott tyúk korától. Leginkább a csirkéknél jelentkeznek, ahol légzési problémák, apátia, csökkent táplálékfelvétel, illetve a növekedés elmaradása jellemzi őket. Idősebb korban a lefolyás enyhébb. Csökkent tojástermelés és szokatlan vagy hiányzó héjú tojások figyelhetők meg.
A vírusos eredetű betegség nagyon gyorsan, cseppfertőzéssel és nagy távolságokra terjed. A betegségre nincs közvetlen kezelés. Bőséges víz és meleg, száraz környezet ajánlott. Megelőző intézkedésként a baromfi többször is beoltható, és a környezetét tisztán és jól szellőztethetően kell tartani.
Szalmonellózis
A szalmonellózis akut, de krónikus bakteriális fertőzés is lehet. Mind a tyúkokat, mind a fertőzött tojást vagy húst fogyasztó embereket megbetegítheti. A tyúkoknál hasmenést, étvágytalanságot, fogyást, fáradtságot és csökkent tojástermelést okozhat. Ha ezeket a tüneteket észleli valamelyik tyúkjánál, különítse el az állománytól, és keressen fel egy állatorvost, aki antibiotikumot ír fel.
A megelőzés magába foglalja a vakcinázást, az ól rendszeres tisztítását és fertőtlenítését, a bőséges vízellátást és a jó minőségű takarmányt.
Kokcidiózis
A kokcidiózis egy parazitás betegség, amelyet a kokcidiumoknak nevezett protozoonok okoznak. Ezek a protozoonok hasmenést, belső vérzést, gyors súlyvesztést, apátiát, csökkent tojóképességet, sőt, különösen a fiatal tyúkoknál akár halált is okozhatnak. A kezelés a gyógyszer vízhez vagy takarmányhoz való hozzáadásából áll.
A tyúkok kokcidiózisa főként az alom ürülékével terjed. Ezért különösen fontos a tiszta környezet fenntartása. Előfordulásának megelőzése érdekében célszerű az immunitásukat is erősíteni egészséges és megfelelő táplálkozással. Megelőző intézkedésként célszerű például Emanoxot adni.
Paraziták
Különböző bőrgyógyászati problémák is érinthetik a tyúkokat, beleértve a parazita fertőzéseket, mint például az atkák, a tetvek vagy a toll atkák, amelyek a tyúktollak megbetegedését okozzák. Szerencsére a tyúkoknál előforduló tollatka könnyen kezelhető a megfelelő rovarölő szerek alkalmazásával. Ha ezen élősködők bármelyikével érintkezik, a tyúkokat el kell költöztetni, és a tyúkólat alaposan és többször ki kell tisztítani és fertőtleníteni. Használhatja az Čmelíkostp is. Tetvek esetén gyógyszeres kezelés is alkalmazható.
A bőr és a tollak megfelelő ápolása, a tyúkok ellenőrzése, valamint a tyúkól rendszeres tisztítása és fertőtlenítése kiküszöböli e problémák kockázatát. Ha kérdései vannak a fertőtlenítéssel kapcsolatban, olvassa el "A tyúkól tisztítása és fertőtlenítése" című cikkünket.
A megelőzés a kulcsa annak, hogy tyúkjai egészségesek maradjanak, és minimálisra csökkenjen a betegségek kockázata. Ez magába foglalja a rendszeres védőoltásokat, a tiszta környezet fenntartását, a megfelelő táplálkozást, valamint az állatok egészségéről és jólétéről való gondoskodást. Ez biztosítja, hogy tyúkjait ne üsse ki könnyen a betegség. Rendszeresen ellenőrizze tyúkjait az esetleges betegségek megfelelő felismerése és kezelése érdekében, és probléma esetén forduljon állatorvosához.
További cikkek

13.05.2025
Hogyan készítsünk házi jerky-t?
Az utóbbi időben a jerky egyre népszerűbb finomsággá vált – és nem véletlenül. Finom, tápanyagban gazdag, és főként tele van fehérjével. Remek választás túrákra, kirándulásokra, de akár egészségesebb nassolnivalóként is jól jön egy esti film mellé. Hogyan készíthetjük el ezt az ínyencséget otthon?
Olvasd el a cikket
13.05.2025
Mivel etessük a kutyát: BARF, száraztáp vagy konzerv?
Manapság sokféle lehetőségünk van arra, hogyan és mivel etessük a kutyánkat. Minden opciónak megvannak a maga előnyei és hátrányai. Nézzük meg őket közelebbről!
Olvasd el a cikket
30.04.2025
7 tipp a tavaszi legelőkarbantartáshoz
A megfelelő tavaszi gondoskodás kulcsfontosságú annak érdekében, hogy a legelő egész szezonban jó minőségű és tápanyagban gazdag takarmányt biztosítson. Ebben a cikkben áttekintjük azokat a legfontosabb lépéseket, amelyeket minden állattartónak meg kell tennie a legeltetési időszak kezdete előtt.
Olvasd el a cikket