

Szerző: Pavel Frček
12.03.2024
Mit kell biztosítani a méhészet megkezdése előtt
Játszadozik a méhészkedés gondolatával, de nem tudja, hogyan kezdjen bele a méhészkedésbe, és mivel járna ez? Nem könnyű hobbi, de a saját méz készítésének öröme megéri. Nézzük meg, hogyan lehet méhésznek állni, és mit kell tennie ahhoz, hogy belevágjon.
Először is győződjön meg arról, hogy nem allergiás a méhekre. Szinte biztos, hogy megcsípi egy. Ebben az esetben a csípés helyén általában duzzanat és fájdalom jelentkezik, amely körülbelül tíz perc múlva elmúlik. Még ha nem is igazolódik az allergiája, tartson kéznél antihisztamint arra az esetre, ha a reakció szokatlan lenne.
Mielőtt méhészkedni kezd, fontos megismerni a méhek életét és szükségleteiket is. Információkat szerezhet méhészeti könyvekből, különböző tanfolyamokon, vagy tanácsot kérhet más méhészektől. Ezek az alapismeretek segítenek jobban megérteni a méhek igényeit, és megkönnyítik a gondozásukat.
Mikor kezdjen bele a méhészkedésbe?
A tavasz a legjobb időszak a kolónia indítására. Ekkor a legaktívabbak a méhek, és a természet is ekkor a legaktívabb - a virágok és a fák virágzásnak indulnak, ami rengeteg erőforrást biztosít. Ha nyáron vagy ősszel akarja beszerezni kis segítőit, akkor erős kolóniát vagy egy fiatal királynővel rendelkező tenyészkolóniát kell beszereznie.
Hová helyezzük a méheket?
Ha már elegendő ismerettel rendelkezik, ki kell választania egy megfelelő helyet a kaptárak elhelyezésére. Ezek legjobb délkelet-keleti tájolásúak. Reggel a méhészetnek napfényt kell kapnia, délután viszont árnyékban kell lennie. Az időjárási viszonyok és a csapadék mennyisége is fontos. A kaptár körüli területnek rendelkeznie kell vízhez és virágos mézelő növényekhez való hozzáféréssel, de elég messze kell lennie olyan helyektől is, ahol gyakran tartózkodnak emberek.
Milyen felszerelést válasszunk?
A fent említett kaptár a legalapvetőbb. Ne féljen konzultálni tapasztalt méhészekkel, akik szívesen adnak tanácsot a megfelelő méretekkel kapcsolatban. A keretek és a tartozékok mérete változó. Csehországban a leggyakrabban használt keretméret a 39x24 cm. Semmiképpen sem javasoljuk, hogy más méhészektől vásároljon régi kaptárakat. Ezek különböző betegségek forrásai lehetnek, és hatással lehetnek a kolóniára.
Egyetlen méhésznek sem szabad védőruha nélkül lennie. A legfontosabb, hogy beszerezzünk egy kalapot vagy kapucnit. Ideális az olyan méhészruha is, amelynek a karjain és lábain gumírozott, hogy a méhek ne tudjanak a ruha alá kerülni. A speciális kesztyű nem feltétlenül szükséges, mivel könnyen elveszíthetjük a kezünkben az érzést, és összenyomhatjuk a méheket. Ilyen esetben más segítők is lecsaphatnak rád. Azonban mindig jó, ha a közelben vannak.
A ködképző is fontos felszerelés, amellyel megnyugtathatod a méheket. Amint megérzik a füstszagot, a méhsejtekhez menekülnek. Minden alkalommal, amikor meglátogatja a kaptárat, használjon távtartót is. Ezzel az eszközzel könnyedén leválaszthatja a kaptár azon részeit, amelyeket a méhek propolisz vagy viasz segítségével ragasztottak be.
Amikor a mézgyűjtésre kerül a sor, biztosan használni fogja a kibontóvillát, a mézszűrőt és a mézkiemelőt. A minőségi méhészeti felszerelések megvásárlása megkönnyíti és biztonságosabbá teszi a méhek kezelését.
Hány kaptárat vásároljunk?
Egy kezdőnek 3-5 kaptárral célszerű kezdeni. Abban az esetben, ha csak egy van, túlzott gondozás jön létre, ami nem ideális. A méheknek is szükségük van a nyugalmukra. Egyébként az aggodalom kisebb, és mégsem tudja, hova ugorjon először. Mindkét eset a kis segítők pusztulásához vezethet. A méheket lehetőleg szeparált formában kell beszerezni valamelyik tenyésztőtől. A kiválasztásnál figyeljünk az egészségükre és a genetikai minőségükre.
Milyen kötelezettségek hárulnak rám?
Minden a helyén van? Akkor köteles a méhkolóniák számát és a méhek helyét jelenteni a Tenyésztők Társaságának. Ez egyben az új méhész regisztrációját is szolgálja. Javasoljuk, hogy konzultáljon a helyi méhészekkel, vagy vegye igénybe a Cseh Méhészek Szövetségének támogatását.
Végül ne felejtse el rendszeresen ellenőrizni és gondozni őket. Tartsa szemmel a méhek állapotát, a mézkészleteket, és győződjön meg arról, hogy a kaptár jó állapotban van. A rendszeres gondozás minimalizálja a betegségek kockázatát és növeli a méhcsalád termelékenységét.
A méhek tartása kezdők számára kihívást jelenthet, de a megfelelő hozzáállással, türelemmel és a saját hibáiból való tanulással a saját mézén és a megnyugtató hobbin kívül más édes jutalomnak sem nézhet elébe.
További cikkek

13.05.2025
Hogyan készítsünk házi jerky-t?
Az utóbbi időben a jerky egyre népszerűbb finomsággá vált – és nem véletlenül. Finom, tápanyagban gazdag, és főként tele van fehérjével. Remek választás túrákra, kirándulásokra, de akár egészségesebb nassolnivalóként is jól jön egy esti film mellé. Hogyan készíthetjük el ezt az ínyencséget otthon?
Olvasd el a cikket
13.05.2025
Mivel etessük a kutyát: BARF, száraztáp vagy konzerv?
Manapság sokféle lehetőségünk van arra, hogyan és mivel etessük a kutyánkat. Minden opciónak megvannak a maga előnyei és hátrányai. Nézzük meg őket közelebbről!
Olvasd el a cikket
30.04.2025
7 tipp a tavaszi legelőkarbantartáshoz
A megfelelő tavaszi gondoskodás kulcsfontosságú annak érdekében, hogy a legelő egész szezonban jó minőségű és tápanyagban gazdag takarmányt biztosítson. Ebben a cikkben áttekintjük azokat a legfontosabb lépéseket, amelyeket minden állattartónak meg kell tennie a legeltetési időszak kezdete előtt.
Olvasd el a cikket