

Szerző: Pavel Frček
31.03.2025
Tojásfajták
Amikor azt mondjuk „tojás”, a legtöbb embernek automatikusan a tyúktojás jut eszébe. Csak kevesen gondolnak először más típusra. Pedig jól tudjuk, hogy más madarak is tojnak tojásokat – és némelyikük még a boltok polcaira is eljut. Az üzletekben leggyakrabban tyúktojással találkozunk, néha fürjtojással is, de a többi fajta igazi ritkaság. Nézzük meg tehát, milyen tojásokat fogyaszthatunk, és miben különböznek egymástól!
Fürjtojás
A különleges tojások közül a fürjtojás a legkönnyebben elérhető. Ezek a kis, pöttyös tojások körülbelül 11 grammot nyomnak, és 3–5 cm hosszúak. Bár aprók, aránylag nagy sárgájuk van, és rengeteg tápanyagot, valamint antioxidánst tartalmaznak. B-vitaminokban, szelénben, riboflavinban és kolinban gazdagok, valamint kisebb mennyiségben vasat is tartalmaznak.
Főzési idejük rövid – körülbelül 3-4 perc. Vékony héjuk miatt azonban nehezebb megpucolni őket. Főzés után érdemes finoman végiggörgetni őket egy sima felületen, majd óvatosan lehámozni a héjat. Ha kíváncsi vagy, hány fürjtojás felel meg egy tyúktojásnak, akkor az arány nagyjából 4-5 az 1-hez, mérettől függően. Kis méretük miatt kiválóan alkalmasak díszítésre, falatkákhoz vagy mini tükörtojás készítésére – látványosak és különlegesek. Ízük nagyon hasonló a tyúktojáséhoz.
Gyöngytyúktojás
A gyöngytyúktojás igazi ritkaság, a hagyományos boltokban csak elvétve találkozunk vele. Héja rendkívül kemény, emiatt sokkal tovább eltartható, mint a tyúktojás – akár 11 hónapig is kibírja, míg a tyúktojás csak 28 napig.
Méretét tekintve a fürj- és a tyúktojás között helyezkedik el – súlya 20–45 gramm, hossza 5–7 cm. Két gyöngytyúktojás nagyjából egy tyúktojásnak felel meg. Átlagosan 4 percig kell főzni. Héja krémszínű, világosbarna foltokkal, és a vége sokkal hegyesebb, mint a tyúktojásé. A sárgája aránya nagyobb, az íze pedig markánsabb, a gyöngytyúkhúsra emlékeztet – aromás, de lágy. Főzés után krémes állagú, és szinte elolvad a szájban.
Tyúktojás
A tyúktojás igazi klasszikus a konyhában – rengeteg módon felhasználható, a lágy tojástól kezdve az elegáns buggyantott tojáson át számtalan ételhez. Egy időben sokan aggódtak a magas koleszterintartalma miatt, de ma már tudjuk, hogy napi 1-2 tojás teljesen normális és biztonságos a legtöbb ember számára.
Egy tojás súlya általában 50–70 gramm, hossza 5–7 cm. A leggyakoribb a fehér és a barna héjú változat. És vajon miért különbözik a tojások színe? Nem a tyúk tollszíne határozza meg, hanem a füllebeny (az a kis bőrlebeny a fül alatt). A fehér füllebenyű tyúkok fehér tojást, míg a piros vagy sötét füllebenyűek barna tojást tojnak.
Ritkán előfordulhatnak zöldes vagy kékes árnyalatú tojások is. Ezek a héj kialakulásának végén termelődő pigmentek miatt kapják ezt a színt. A vörös pigmentek a vérből, a sárgák az epéből, a zöldes árnyalat pedig a biliverdin nevű anyagból származik, amely szintén az epében található.
Kacsatojás
A kacsatojásokról sokáig azt tartották, hogy gyakran hordozzák a szalmonellát. Ezt a kockázatot azonban megfelelő tárolással és alapos hőkezeléssel könnyen kiküszöbölhetjük. Ideális tárolási hőmérsékletük körülbelül 20 °C.
A kacsatojás nagyobb, mint a tyúktojás – körülbelül 90 grammot nyom, és 7–9 cm hosszú. Emiatt hosszabb főzési időre van szükség, általában 15 percig kell főzni. Nem ajánlott félig lágyra főzni vagy rántottának elkészíteni. Főzés után a sárgája enyhén vöröses árnyalatot kaphat, míg a fehérje kissé kékes lehet. Héja lehet fehér, zöldes vagy krémszínű, a kacsafajtától függően. Ízben hasonlít a tyúktojásra, de intenzívebb és zsírosabb. Az ázsiai konyhában különösen kedvelt, például a híres balut (embrionális fejlődésben lévő tojás) is kacsatojásból készül.
Lúdtojás
A lúdtojás hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint a kacsatojás – megfelelő tárolást és alapos főzést igényel. Azonban kevésbé zsíros, viszont az íze markánsan olajosabb.
Tökéletes süteményekhez, mert extra puhaságot és nedvességet ad a tésztának. Egy tojás súlya akár 200 gramm is lehet, hossza pedig 9–11 cm. Nagy mérete miatt legalább 15 percig kell főzni. Fontos azonban tudni, hogy a lúdtojás még nagyobb kockázatot jelenthet a szalmonellafertőzés szempontjából, ezért fokozott figyelmet kell fordítani a higiéniai szabályokra és az elkészítésre.
Strucctojás
A strucctojás igazi óriás – súlya 600 és 1500 gramm között mozog, hossza pedig 18–22 cm. Héja rendkívül kemény, így nem könnyű feltörni – némi ügyességet igényel, vagy akár fúrógépet is használhatunk hozzá.
Egy strucctojás nagyjából húsz tyúktojásnak felel meg. Tápérték szempontjából inkább a fürjtojásokhoz hasonlít – nagy sárgája van, és az íze lágy, kellemes. Főzése hosszabb időt vesz igénybe, általában legalább egy órát. Leggyakrabban sütik, vagy a tartalmát kifújják, és rántottát vagy omlettet készítenek belőle.
További cikkek

13.05.2025
Hogyan készítsünk házi jerky-t?
Az utóbbi időben a jerky egyre népszerűbb finomsággá vált – és nem véletlenül. Finom, tápanyagban gazdag, és főként tele van fehérjével. Remek választás túrákra, kirándulásokra, de akár egészségesebb nassolnivalóként is jól jön egy esti film mellé. Hogyan készíthetjük el ezt az ínyencséget otthon?
Olvasd el a cikket
13.05.2025
Mivel etessük a kutyát: BARF, száraztáp vagy konzerv?
Manapság sokféle lehetőségünk van arra, hogyan és mivel etessük a kutyánkat. Minden opciónak megvannak a maga előnyei és hátrányai. Nézzük meg őket közelebbről!
Olvasd el a cikket
30.04.2025
7 tipp a tavaszi legelőkarbantartáshoz
A megfelelő tavaszi gondoskodás kulcsfontosságú annak érdekében, hogy a legelő egész szezonban jó minőségű és tápanyagban gazdag takarmányt biztosítson. Ebben a cikkben áttekintjük azokat a legfontosabb lépéseket, amelyeket minden állattartónak meg kell tennie a legeltetési időszak kezdete előtt.
Olvasd el a cikket