A tyúkól tisztítása és fertőtlenítése

Szerző: Juraj Korim

22.02.2024

A tyúkól tisztítása és fertőtlenítése

Ahogyan mi is takarítjuk otthonunkat, úgy a csirkékről is gondoskodnunk kell. Ezzel megelőzhetjük a paraziták kialakulását, amelyek megfertőzhetik a tyúkólat, és ideális környezetet teremtünk a tyúkok számára. Ne becsüljük alá a tisztítást és a fertőtlenítést, az eredmény biztosan megmutatkozik majd a tojótojások számában és mindenekelőtt a tyúkok egészségében.


Milyen gyakran kell tisztítani a tyúkólat?

A tyúkól teljes tisztítását és fertőtlenítését évente legalább kétszer kell elvégezni. És éppen most, amikor a tyúkólat előkészítik az új szezonra, ideje nekilátni a munkának. Hetente egyszer egy kisebb takarítást kell végezni a tyúkólban, amely magában foglalja a tyúkok elhelyezésének tisztítását, az ülőrudak tisztítását és természetesen az új almot. Ne feledkezzünk meg a tojófészekről sem. A vízcsere alkalmával mindig tisztítsuk meg az etetőket, és ha láthatóan piszkosak, akkor tisztítsuk meg az etetőket, ideális esetben legalább hetente egyszer.


A tyúkól fertőtlenítése

Mint már írtuk, évente kétszer fertőtlenítsünk, de minden alkalommal, amikor új tyúkokat kezdünk tartani. Hogyan történik ez a fertőtlenítés, és mivel fertőtlenítsem a tyúkólat?


Először is távolítsunk el mindent, amit csak lehet a tyúkólból, és alaposan tisztítsuk meg a pókhálótól és a tyúkóltól. Fertőtlenítőszerként használjon Savo vagy egy olyan felület- és területfertőtlenítőszert, amelyet az állattartó épületek tisztítására terveztek. Alternatív megoldásként mésszel is fehérítheti a tyúkólat. Keverje össze a kalcium-hidroxidot fehér festékkel 2:1 arányban, majd ecsettel kenje a falakra, és várja meg, amíg teljesen megszárad. A nagyobb hatás érdekében ismételje meg az eljárást. A dongók elleni védekezéshez célzottan használhat dongóstopot, amely megelőzésként működik, de a már fertőzött környezetben is elpusztítja a dongókat.


Ne felejtse el fertőtleníteni az olyan tárgyakat, mint az itatók, etetők és fészkek. Fertőtlenítés után öblítse le forró vízzel, és hagyja a napon száradni vagy alaposan szárítsa meg.

Kész!

És kész is van. Ne feledje, hogy tyúkjainak biztonságos távolságban kell lenniük a fertőtlenítés során, hogy elkerüljék a sérüléseket. Amikor utána beengeded őket a ragyogó tyúkólba, el lesznek ragadtatva.

További cikkek

Hogyan készítsük fel a nyulakat a télre?

19.11.2024

Hogyan készítsük fel a nyulakat a télre?

Bár a nyulak viszonylag szívós állatok, a tél bizonyos kihívásokat jelent mind a nyulak, mind pedig nekünk, tartóknak. Ahhoz, hogy egészségesen vészeljék át a telet, fontos, hogy megfelelő környezetet biztosítsunk számukra, és kerüljük el azokat a dolgokat, amelyek zavarják őket. Mai cikkünkben azt nézzük meg, hogyan kell gondoskodni a nyulakról, és hogyan kell kinéznie a téli, hideg időjárásra való felkészülésnek.

Olvasd el a cikket
Ehet-e a kutya csontot?

15.11.2024

Ehet-e a kutya csontot?

Valószínűleg már hallottátok, hogy a kutyáknak nem lenne szabad csontot fogyasztaniuk. Másrészt viszont egyesek úgy vélik, hogy a csont nem árt a kutyáknak. Az igazság valahol a kettő között van, ezért nézzük meg együtt, hogy milyen csontokat fogyaszthatnak a kutyák biztonságosan.

Olvasd el a cikket
Hogyan védjük meg a kutyák mancsát télen?

13.11.2024

Hogyan védjük meg a kutyák mancsát télen?

A téli örömöket nemcsak a gyerekek, hanem négylábú barátaink is szeretik. Azonban a hideg, fagyos időjárás kellemetlenségeket okozhat a kutyák mancsain is. A mancsok gondozása ezért elengedhetetlen a fagyos napokon. A hó, a szórósó és a fagy alatti hőmérséklet olyan problémákat idézhet elő, mint az irritáció, repedezés vagy fájdalom. Hogyan védhetjük meg a kutyák mancsait télen?

Olvasd el a cikket

Iratkozzon fel hírlevelünkre

... és értesüljön a nagyszerű újdonságokról