A tyúkól tisztítása és fertőtlenítése

Szerző: Juraj Korim

22.02.2024

A tyúkól tisztítása és fertőtlenítése

Ahogyan mi is takarítjuk otthonunkat, úgy a csirkékről is gondoskodnunk kell. Ezzel megelőzhetjük a paraziták kialakulását, amelyek megfertőzhetik a tyúkólat, és ideális környezetet teremtünk a tyúkok számára. Ne becsüljük alá a tisztítást és a fertőtlenítést, az eredmény biztosan megmutatkozik majd a tojótojások számában és mindenekelőtt a tyúkok egészségében.


Milyen gyakran kell tisztítani a tyúkólat?

A tyúkól teljes tisztítását és fertőtlenítését évente legalább kétszer kell elvégezni. És éppen most, amikor a tyúkólat előkészítik az új szezonra, ideje nekilátni a munkának. Hetente egyszer egy kisebb takarítást kell végezni a tyúkólban, amely magában foglalja a tyúkok elhelyezésének tisztítását, az ülőrudak tisztítását és természetesen az új almot. Ne feledkezzünk meg a tojófészekről sem. A vízcsere alkalmával mindig tisztítsuk meg az etetőket, és ha láthatóan piszkosak, akkor tisztítsuk meg az etetőket, ideális esetben legalább hetente egyszer.


A tyúkól fertőtlenítése

Mint már írtuk, évente kétszer fertőtlenítsünk, de minden alkalommal, amikor új tyúkokat kezdünk tartani. Hogyan történik ez a fertőtlenítés, és mivel fertőtlenítsem a tyúkólat?


Először is távolítsunk el mindent, amit csak lehet a tyúkólból, és alaposan tisztítsuk meg a pókhálótól és a tyúkóltól. Fertőtlenítőszerként használjon Savo vagy egy olyan felület- és területfertőtlenítőszert, amelyet az állattartó épületek tisztítására terveztek. Alternatív megoldásként mésszel is fehérítheti a tyúkólat. Keverje össze a kalcium-hidroxidot fehér festékkel 2:1 arányban, majd ecsettel kenje a falakra, és várja meg, amíg teljesen megszárad. A nagyobb hatás érdekében ismételje meg az eljárást. A dongók elleni védekezéshez célzottan használhat dongóstopot, amely megelőzésként működik, de a már fertőzött környezetben is elpusztítja a dongókat.


Ne felejtse el fertőtleníteni az olyan tárgyakat, mint az itatók, etetők és fészkek. Fertőtlenítés után öblítse le forró vízzel, és hagyja a napon száradni vagy alaposan szárítsa meg.

Kész!

És kész is van. Ne feledje, hogy tyúkjainak biztonságos távolságban kell lenniük a fertőtlenítés során, hogy elkerüljék a sérüléseket. Amikor utána beengeded őket a ragyogó tyúkólba, el lesznek ragadtatva.

További cikkek

Tojásfajták

31.03.2025

Tojásfajták

Amikor azt mondjuk „tojás”, a legtöbb embernek automatikusan a tyúktojás jut eszébe. Csak kevesen gondolnak először más típusra. Pedig jól tudjuk, hogy más madarak is tojnak tojásokat – és némelyikük még a boltok polcaira is eljut. Az üzletekben leggyakrabban tyúktojással találkozunk, néha fürjtojással is, de a többi fajta igazi ritkaság. Nézzük meg tehát, milyen tojásokat fogyaszthatunk, és miben különböznek egymástól!

Olvasd el a cikket
A lámák és alpakák tenyésztése

30.03.2025

A lámák és alpakák tenyésztése

​A lámák és alpakák tenyésztése egyre népszerűbbé válik Csehországban. A tenyésztők értékelik nyugodt és barátságos természetüket, igénytelenségüket, sokoldalú felhasználhatóságukat és egzotikus megjelenésüket. Ezeket az állatokat sikeresen lehet más fajokkal közös legelőkön is tartani. A lámák emellett természetüknél fogva dominánsak és territoriálisak, így hatékonyan képesek megvédeni a nyájat a ragadozóktól. Szeretné megtudni, hogyan kell megfelelően gondoskodni ezekről a lenyűgöző állatokról? Összeállítottunk Önnek hasznos információkat és gyakorlati tippeket, amelyek segítenek megérteni viselkedésüket és a lehető legjobb otthont biztosítani számukra.

Olvasd el a cikket
Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

24.03.2025

Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

Ahogy nekünk is nőnek a körmeink, úgy a kutyáinknak is folyamatosan nőnek a karmaik. Ezért fontos, hogy rendszeresen rövidítsük és karbantartsuk őket. Régebben ez kevésbé volt gond, mivel a kutyák több időt töltöttek a szabadban – szaladtak a kertben, aszfalton vagy más kemény felületeken, amelyek természetes módon koptatták a karmaikat. Manapság ez azonban gyakran már nem elég.

Olvasd el a cikket