-800x800.png)

Szerző: Pavel Frček
07.02.2025
Gondozás az elárvult kölykökről
Amikor egy magányos kölyökre bukkanunk, természetes, hogy együttérzést érzünk és segíteni szeretnénk. Azonban nem mindig szükséges emberi beavatkozás – sok kölyök csupán anyjára vár, és valójában nem elhagyottak. Fontos a helyzet helyes felmérése, és olyan módon cselekedni, hogy ne ártsunk az állatnak. Nézze meg velünk, hogyan kell ezt csinálni.
Alapvető információk
Mielőtt bármit is tennénk egy állattal, fontos megfelelően felmérni, valóban szükség van-e segítségünkre. Ha például egy kölyök fekszik és nem menekül, lehet, hogy csak anyjára vár, aki a közelben van. Ilyen esetben nem célszerű kézbe venni.
Ha azonban beavatkozásra van szükség, mindig viseljünk kesztyűt – így nemcsak a kölyköt, hanem magunkat is védjük. Nagyobb vagy sérült állatok esetében, amelyek próbálnak elmenekülni, a legjobb szakmai segítséget kérni, például egy állatorvost, mentőállomást, tűzoltókat, rendőröket vagy vadászokat.
Miután úgy döntöttünk, hogy saját magunk mentjük meg az állatot, fontos, hogy minél hamarabb átadjuk azt szakembereknek. Ők tudják, hogyan kell megfelelően gondozni, biztosítják a megfelelő környezetet és felkészítik az állatot a szabad természetbe való visszatérésre. Nem jó sokáig magunknál tartani az állatot, mivel gyorsan hozzászokik az emberekhez. Az emberhez szokott kölykök elveszítik a természetes félénkségüket, ami veszélyes lehet számukra.
Mikor segíthetünk a kölyköknek?
Segítségre van szükségük azoknak a kölyköknek, amelyek láthatóan megsérültek, kimerültek, elárvultak, átázottak vagy megfagyottak. Ugyanígy a kutyák vagy macskák által támadott, parazitákkal fertőzött vagy veszélyes helyeken, például úttesteken vagy vasúti síneken található kölykök is segítségre szorulnak.
Madarak
Ha olyan fiókát találunk, amelyik kiesett a fészekből és nem sérült meg, vissza tudjuk tenni a fészekbe. Azonban azok a madarak, amelyek már elhagyták a fészket, nem igénylik a segítségünket.
Emberszabásúak
- Nyúl – Ha egy nyuszi elénk kerül, rohangál és láthatóan az anyját keresi, valószínűleg elárvult, és szükség van a segítségünkre.
- Szarvasborjú – Az elárvult borjút arról ismerhetjük fel, hogy rohangál, hangokat ad ki, kimerülten az oldalán fekszik és csukott szemmel (nem alszik!). Ilyenkor segíthetünk neki.
- Vaddisznó (malacok) – Ha a malacok visítoznak, futkároznak, és a koca nem jelenik meg hosszabb ideig, valószínűleg elárvultak. Ha egy elpusztult kocát találunk, nagyon óvatosan kell eljárnunk! A kölykeit védő koca rendkívül veszélyes lehet. Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy a malacok valóban elárvultak, mindig szakértőkhöz kell fordulnunk.
- Sünök – A kinti vak sünik segítésre szorulnak. A sünök, amelyek kevesebb mint 450 grammot nyomnak (október közepétől), vagy kevesebb mint 650 grammot (november közepétől), nem képesek áttelelni és nem élik túl a telet.
- Mókusok – Ha élettelen, vak mókust találunk, az teljes mértékben ránk van utalva a segítségünkre.
Gondozás
A talált kölyök gondozását mindig szakértőkkel kell konzultálni. A nem megfelelő táplálkozás súlyos egészségügyi problémákat, például hasmenést okozhat, amely akár a kölyök elpusztulásához is vezethet. Ugyanígy a nem megfelelő kezelés rontja az állapotát.
Ha a kölyök ideiglenes gondozásra szorul, a legjobb, ha dobozba helyezzük, és azt egy nyugodt, biztonságos helyre tesszük. Ha az állat erősen vérzik, nem lélegzik, vagy kritikus állapotban van, fontos, hogy ne habozzunk, és nyújtsunk elsősegélyt, amíg szakértő érkezik.
További cikkek

15.09.2025
Miért ne etessük a madarakat pékáruval?
Közeledik a hideg időszak, amelyhez gyakran társul az emberek segíteni vágyása és az állatoknak való plusz élelem biztosítása. Az egyik leggyakoribb hiba, amelyet etetéskor elkövetnek, a madarak kenyérrel és egyéb pékáruval való táplálása. Még ha a legjobb szándékkal kínáljuk is nekik a pékárut, az több kárt okoz, mint hasznot. De miért van ez így?
Olvasd el a cikket
12.09.2025
Hogyan etessük a kecskéket?
A kecsketenyésztés otthoni körülmények között egyre népszerűbb. Legyen szó tejről, húsról vagy egyszerűen az állatok iránti örömről, a siker alapja a megfelelő táplálás. A kecskék érzékeny, de hálás állatok – ha biztosítjuk számukra a minőségi takarmányt, tiszta vizet és megfelelő körülményeket, vitalitással és termeléssel hálálják meg. Hogyan csináljuk?
Olvasd el a cikket
27.08.2025
Van-e az állatoknak érzelmeik?
Az, hogy az állatok képesek érezni és szeretetet kimutatni nemcsak egymás iránt, hanem irántunk, emberek iránt is, ma már senkit sem lep meg. Hosszú évszázadokon át azonban az a nézet uralkodott, hogy az állatok pusztán „gépek”, amelyek csak ingerekre reagálnak, és nincsenek belső élményeik. Csak az utóbbi évtizedekben, az idegtudomány, etológia és a modern viselkedéstudomány fejlődésével vált világossá, hogy az állatoknak is megvan a saját érzelmi világuk – amely gyakran nagyon hasonlít a miénkhez.
Olvasd el a cikket