

Szerző: Pavel Frček
02.07.2025
Hasznos állatok a kertben
A kertészkedés nagyon népszerű – szinte mindenkinek van a környezetében valaki, aki saját zöldséget, virágot vagy fűszernövényt termeszt. A saját termés nevelése örömöt, kikapcsolódást és az önellátás érzését hozza. A kertekben azonban nemcsak növények élnek – más lakói is vannak, akik megérdemlik a figyelmünket.
A természet ismeri az egyensúlyt
A csigák, levéltetvek, takácsatkák, molytetvek vagy a káposztalepke hernyói – ezek olyan „kártevők”, amelyeket a kertészek túlságosan is jól ismernek. Nem csoda, hogy sokan vegyszerekkel veszik fel ellenük a harcot. A csigák és más kártevők ugyanis gyorsan szaporodnak, függetlenül attól, mennyire próbáljuk megállítani őket. A harc közben azonban gyakran elfelejtjük, hogy a természet képes saját magát is szabályozni. Sok kártevőnek megvannak a természetes ellenségei – és ezek a segítők meghívhatók a kertünkbe. Segítenek nekünk megőrizni az egyensúlyt vegyszerek nélkül.
A sün – a tüskés hős
Az egyik legjobb segítőtárs a sün. Bár mindenevő, különösen szereti a lárvákat, bogarakat és a csigákat – és nagyon sokat el is fogyaszt belőlük. Egy egyszerű rejtekhely elegendő neki egy levél- vagy gallykupac formájában, valamint időnként egy kis jutalom, például macskatáp. A hátán almát cipelő süni képe ugyan népszerű, de a valósághoz nem sok köze van – sokkal jobban örül egy jó vaskos kukacnak.
Énekesmadarak mint természetes őrség
További hasznos szövetségesek a rovarevő madarak, például az énekesmadarak. Segítenek elpusztítani a rovarokat, és még szépen is énekelnek. Úgy csalogathatjuk őket a kertbe, ha sűrű bokrokat ültetünk, ahol fészkelhetnek, ha télen etetjük őket, nyáron itatót vagy madárodút helyezünk ki számukra. Hálásan meghálálják nemcsak a kártevők eltávolítását, hanem kellemes légkört is teremtenek.
Giliszták – a föld alatti kertészek
Nem túl látványosak, de óriási a hasznuk. A giliszták javítják a talaj szerkezetét, levegősebbé teszik, és segítenek az elhalt szerves anyagok lebontásában. Nekik köszönhetően a föld tápanyagban gazdagabb lesz, és jobban megtartja a vizet. Ha szeretnél segíteni a gilisztáknak a kertedben, ne forgass feleslegesen talajt, és kerüld a vegyi trágyákat. Termékenyebb földdel és egészségesebb növényekkel jutalmaznak meg.
Kapcsolódj a természethez
Használd ki a természet erejét, és tedd a törvényszerűségeit a szövetségeseddé. A vegyszerek helyett adj esélyt azoknak az élőlényeknek, akik segítenek a kertedet egészségesen és egyensúlyban tartani. Jutalmad nemcsak bőséges termés és szép virágok lesznek, hanem az élő és változatos kert öröme is. És talán rájössz, hogy egy süni vagy egy éneklő madár lehet a legjobb kertbarátod.
További cikkek

02.07.2025
Hasznos állatok a kertben
A kertészkedés nagyon népszerű – szinte mindenkinek van a környezetében valaki, aki saját zöldséget, virágot vagy fűszernövényt termeszt. A saját termés nevelése örömöt, kikapcsolódást és az önellátás érzését hozza. A kertekben azonban nemcsak növények élnek – más lakói is vannak, akik megérdemlik a figyelmünket.
Olvasd el a cikket
01.07.2025
Hogyan etessük a sertéseket?
A sertések a kevésbé igényes haszonállatok közé tartoznak, de esetükben is igaz, hogy a takarmány minősége jelentősen befolyásolja a növekedést, az egészséget és a hasznosítást. Akár malacokat, kocákat vagy hízósertéseket tartasz, a megfelelően összeállított takarmányadag és a tiszta ivóvíz elegendő mennyisége elengedhetetlen. Ebben a cikkben a háztáji sertéstartás legfontosabb etetési alapelveit vesszük sorra.
Olvasd el a cikket
24.06.2025
Sajtfajták és származási helyük
A sajt nem csupán egy szelet eidami a kenyéren. A világon több százféle sajt létezik – penészes, kemény, friss, nyújtott... Minden régiónak megvan a maga jellegzetes sajtja, amely tükrözi a helyi hagyományokat és ízlést. Nézzük meg, honnan származnak egyes híres sajtok.
Olvasd el a cikket