Hogyan kell megjelölni a haszonállatokat?
Ha haszonállat-tenyésztővé szeretne válni, fontos tudni, mely állatokat kell megjelölni és milyen módon. Ezt a kérdést részletesebben szabályozza a tenyésztési törvény és annak végrehajtási rendelete – az állatok megjelöléséről szóló rendelet.
A jogszabály előírja, hogy meg kell jelölni minden bikát, lovat, sertést, juhot, kecskét, futómadarakat, szarvasféléket, teveféléket és a farmon tartott vadat. Nézze meg velünk közelebbről a leggyakrabban tartott haszonállatok megjelölésének módját.
Bikák
A bikákat két hagyományos fülbevalóval kell megjelölni – egyet-egyet mindkét fülbe. Minden borjút 20 napon belül kell megjelölni a születése után. Ha a borjú el kell, hogy hagyja azt a gazdaságot, ahol született, még 20 napos kora előtt, akkor a gazdaság elhagyása előtt kell megjelölni.
Sertések
A sertéseket tetoválással vagy fülbevalóval kell megjelölni. A tetoválásnak vagy a bal fülön, vagy a test bal oldalán kell lennie. A sertések számára készült fül azonosítókat a bal fülbe helyezik. A malacot az elválasztás előtt kell megjelölni. Ha a kocát malacokkal más gazdaságba szállítják, a malacot még a gazdaság elhagyása előtt meg kell jelölni, ahol született.
Juhok és kecskék
Minden juhot vagy kecskét legkésőbb 9 hónapos korig (mindig mielőtt elhagyja azt a gazdaságot, ahol született) meg kell jelölni két azonosító eszközzel. Ezek az azonosítók attól függnek, hogy az állat az Európai Unióban történő kereskedelemre van-e szánva vagy sem. Azok a bárányok vagy kecskegidák, amelyeket vágásra szánnak 12 hónapos korig, és nem kerülnek más országba, legalább egy hagyományos fül azonosítóval kell megjelölni. A juhok számára készült fül azonosítókkal kell megjelölni, szintén a bal fülbe helyezik, akárcsak a sertéseknél.
Lovak
A lovakat a fajták könyveiben meghatározott módokon kell megjelölni. Ha nem regisztrálták őket a fajták könyvében, akkor szóban és grafikai leírással, valamint elektronikus azonosítóval kell őket jelölni. Minden csikót meg kell jelölni, mielőtt elhagyja azt a gazdaságot, ahol született, de legkésőbb 12 hónapos koráig.
Ha az azonosító eszköz elveszik, a tenyésztő köteles 2 munkanapon belül pótolni az azonosítást úgy, hogy az állatot továbbra is be lehessen azonosítani. Az elvesztést azonnal be kell jelenteni a megfelelő személynek, és kérni kell tőle az azonosító eszköz duplikátumát. A duplikátum átvétele után az állatokat haladéktalanul meg kell jelölni az új azonosítóval.
További cikkek
29.11.2024
Hogyan kell megjelölni a haszonállatokat?
Ha haszonállat-tenyésztővé szeretne válni, fontos tudni, mely állatokat kell megjelölni és milyen módon. Ezt a kérdést részletesebben szabályozza a tenyésztési törvény és annak végrehajtási rendelete – az állatok megjelöléséről szóló rendelet.
27.11.2024
Milyen a megfázás egy kutyánál?
Az embereknél a nátha gyakori egészségügyi probléma, amely főként az őszi és a téli évszakhoz kapcsolódik. De mi a helyzet a háziállatainkkal? Megfázhat egy kutya is, úgy, mint az emberek?
A válasz egyszerű, igen, megfázhat, sőt, az emberekhez hasonló tünetek jelentkeznek nála. Tartson velünk, és nézze meg, milyen tünetekre kell figyelni a kutyáknál, és hogyan gondoskodjon kedvencéről, ha a megfázás jeleit észleli.
Olvasd el a cikket25.11.2024
Milyen gyógynövények alkalmasak állatok számára?
Sok ember szívesen alkalmaz gyógynövényeket kisebb egészségügyi problémák esetén. Kevesen tudják azonban, hogy ezek közül néhány a háziállataink számára is hasznos lehet. Legelőkön tartott haszonállatoknál például megfigyelték, hogy egészségügyi problémák esetén maguk választanak bizonyos gyógynövényeket.
Olvasd el a cikket