Hogyan készítsük elő a kertet a tavaszra?

Szerző: Juraj Korim

23.02.2024

Hogyan készítsük elő a kertet a tavaszra?

A tél lassan véget ér, a fák újra zöldellnek, és az első virágok is nyílnak. A tavasz csodákat művel a kertben. És már alig várjuk, hogy újra munkához láthassunk a kertben, és felkészíthessük azt az új évszakra. Ne késlekedjünk, érdemes már február és március folyamán nekilátni. Ebben a cikkben arra a kérdésre válaszolunk, hogyan készítsük elő a kertet a tavaszra, mikor trágyázzuk a kertet, és milyen növényeket ültessünk tavasz elején.


A tényleges munkálatok előtt ismerkedjen meg azokkal a tervekkel, amelyeket az új évszakban a kertben szeretne kialakítani. Gondolja át, hogy mit és hol szeretne termeszteni az idén, és milyen erőforrásokra lesz ehhez szüksége (pl. műtrágya).


Tavaszi nagytakarítás

A tavaszi nagytakarítás elengedhetetlen első lépés, ha még nem tette meg a tél előtt. Össze kell gereblyéznie a lehullott leveleket, el kell távolítania a lehullott ágakat és a gyomokat az ágyásokból. Menjen végig a kerten, és tüntessen el mindent, ami nem élte túl a fagyot. Ellenőrizze a kerti bútorok állapotát, és lásson hozzá a javításokhoz. Ne felejtse el ellenőrizni a szükséges kerti szerszámokat.


A talaj előkészítése

A talaj az egészséges kert alapja. Ellenőrizze a minőségét, és szükség szerint módosítsa. Ha ezt már ősszel megtette, akkor most egy kicsit kevesebb munkája van. Ez akkor is így lesz, ha az ágyásokat a tél folyamán természetes mulccsal védte. Csak dolgozza be az anyagot 10-20 cm mélyen. Így a talaj kellőképpen elő van készítve.


Ha az ágyásokat fedetlenül hagyta, itt az ideje, hogy ásóval levegőztesse a talajt, és eltávolítsa a gyomokat a gyökereikkel együtt. Ássuk fel a talajt körülbelül 30 cm mélyre. Tavasszal ne felejtsen el trágyázni. Keverje a talajt komposzttal vagy műtrágyával, hogy javítsa a szerkezetet és a hosszú élettartamot. Ültetés előtt hagyja pihenni körülbelül három hétig.


A gyep előkészítése

Az ágyások előkészítése mellett a gyepről sem szabad megfeledkeznie. A megfelelő időpont az, amikor a talaj felengedett és kellően száraz. Addig is járja körbe a kertet, és nézze meg, hogy nem terjedtek-e el betegségek (pl. hópenész), vagy nem ritkult-e el helyenként a gyep. Ha ez a helyzet, húzza ki a füvet ezeken a területeken, és vessen új füvet. A talajminőség javítása érdekében gyepszőnyeget is adhat hozzá. Különösen a három évnél idősebb gyepek esetében érdemes a gyepet vertikálisan szellőztetni. Ne feledkezzen meg a trágyázásról sem.


Mikor kell trágyázni a kertet?

A műtrágyázás a kert elengedhetetlen része. Rendszeresen, évente két-három alkalommal kell használni, hogy a növények elegendő tápanyaghoz jussanak. Tavasszal pedig, amikor minden elkezd növekedni, eljön az ideje. Leggyakrabban nitrogénben, foszforban és káliumban gazdag műtrágyákat használnak.

Ültetés és vetés

A talaj készen áll, tele van tápanyagokkal, így következik a következő lépés - a növények ültetése és vetése. Tartsa szem előtt az egyes növények megfelelő időpontját, és ügyeljen a megfelelő mélységre és a növények közötti távolságra. Március folyamán fokozatosan eljön a paprika, brokkoli, paradicsom és dinnye palánták előnevelésének ideje. Március végén/április elején kezdje el ültetni a retket, sárgarépát, petrezselymet, hagymát, fokhagymát stb. Áprilisban szinte minden zöldség és fűszernövény vethető az ágyásokba.


Fák és cserjék

A tavasz a gyümölcsfák és díszcserjék metszésének ideje. Ez megszabadítja őket az elöregedett ágaktól és növeli termékenységüket. Koncentráljon az alma-, körte-, szilva-, őszibarack- és sárgabarackfákra. Ellenkezőleg, a cseresznyefákat a szüret után kell megmetszeni. A tavasz jó alkalom néhány fa és cserje, például nektarin, málna, sárgabarack, tűlevelűek és néhány lombhullató díszfa ültetésére is.


A kert tavaszi előkészítése nemcsak fizikai munkáról, hanem tervezésről és gondolkodásról is szól. Gondos előkészítéssel egész szezonban virágzó és egészséges kertnek örülhet.

További cikkek

Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?

09.07.2025

Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?

A tojáscsipkedés az egyik leggyakoribb rossz szokás a tyúkoknál. Sok gazda nem tudja, hogyan kezelje ezt a problémát, és különféle „népi praktikákat” próbál ki – például a tyúkok vízbe merítését. Nézzük meg azonban a hatékonyabb és bevált módszereket, amelyekkel leszoktathatjuk a tyúkokat erről a nemkívánatos viselkedésről.

Olvasd el a cikket
Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?

08.07.2025

Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?

Házi kedvenceink egészsége mindig elsődleges szempont – legyen szó tengerimalacról, kutyáról vagy akár lóról. A rendszeres gondoskodással és megelőzéssel különféle betegségek ellen védjük állati társainkat. Az egyik leggyakoribb veszélyt a paraziták jelentik, amelyek bőrproblémákat, de akár súlyos belső megbetegedéseket is okozhatnak. Éppen ezért fontos, hogy ne hanyagoljuk el a féregtelenítést, és rendszeresen alkalmazzunk parazitaellenes készítményeket.

Olvasd el a cikket
Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?

07.07.2025

Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?

A gyöngytyúkok Afrikából származnak, és különféle élőhelyeken fordulnak elő, a szavannáktól az esőerdőkig. A hét ismert faj közül a legelterjedtebb a közönséges gyöngytyúk, a pettyes és a sisakos gyöngytyúk. A háziasításuk körülbelül 2000 évvel ezelőtt történt a mai Marokkó területén. Ma a gyöngytyúkok népszerűek hasznuk és igénytelenségük miatt. Nézzük meg, hogyan kell őket helyesen tartani.

Olvasd el a cikket