Hogyan működik a kérődzők emésztése?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

07.11.2024

Hogyan működik a kérődzők emésztése?

Szarvasmarha, juh, kecske vagy például teve. Mindezek az állatok a kérődzők közé tartoznak, amelyek nagyon specifikus emésztéssel rendelkeznek. Miért van ez így? Nézzünk együtt bele ebbe a kérdésbe.

Kérődzés, azaz rumináció

Ahogy a „kérődzők” elnevezés is utal rá, a kérődzés az ebbe a csoportba tartozó állatok jellegzetes vonása. Biztosan láttál már olyan tehenet, amely elégedetten fekszik, és folyamatosan kérődzik, még akkor is, ha már egy ideje nem evett semmit. Az ő emésztésük ugyanis két fázisban zajlik. Először megrágják és lenyelik a táplálékot, de 30-60 perc múlva visszaöklendezik a szájüregükbe, ahol újra megrágják. Ez a folyamat hatékonyabbá teszi az emésztést és maximalizálja a tápanyagok felszívódását.

Valóban 4 gyomra van a tehénnek?

Biztosan hallottad már azt az állítást is, hogy a tehénnek 4 gyomra van. Ez azonban nem teljesen igaz; valójában 3 előgyomorból (bendő, recés, százrétű) és 1 valódi gyomorból (oltógyomor) áll. Az emésztőrendszer minden része saját specifikus funkciót tölt be.

Az első és egyben legnagyobb előgyomor a bendő. Ide jut el a táplálék a szájüregből, és itt mikroorganizmusok segítségével kezdődik meg a lebontása. A táplálék ezt követően a következő előgyomorba, a recésbe kerül, amely gyorsan továbbítja azt az utolsó előgyomorba, a százrétűbe, ahol a táplálék összezúzódik. Ezt követően a táplálék a valódi gyomorba, az oltógyomorba kerül, ahol enzimes emésztés zajlik le, hasonlóan az emberi emésztéshez.

Felmerülhet a kérdés, hogy miért ilyen bonyolult ez az egész folyamat. Az emésztőrendszer ezen adaptációja lehetővé teszi a növényi takarmányok lebontását, amelyek nehezen emészthető szénhidrátokat (például cellulózt) tartalmaznak. Azok az állatok, amelyek nem rendelkeznek ezzel az adaptációval, szinte egyáltalán nem képesek megemészteni ezeket az anyagokat. Bár bonyolult folyamat, rendkívül hasznos.

További cikkek

Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?

09.07.2025

Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?

A tojáscsipkedés az egyik leggyakoribb rossz szokás a tyúkoknál. Sok gazda nem tudja, hogyan kezelje ezt a problémát, és különféle „népi praktikákat” próbál ki – például a tyúkok vízbe merítését. Nézzük meg azonban a hatékonyabb és bevált módszereket, amelyekkel leszoktathatjuk a tyúkokat erről a nemkívánatos viselkedésről.

Olvasd el a cikket
Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?

08.07.2025

Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?

Házi kedvenceink egészsége mindig elsődleges szempont – legyen szó tengerimalacról, kutyáról vagy akár lóról. A rendszeres gondoskodással és megelőzéssel különféle betegségek ellen védjük állati társainkat. Az egyik leggyakoribb veszélyt a paraziták jelentik, amelyek bőrproblémákat, de akár súlyos belső megbetegedéseket is okozhatnak. Éppen ezért fontos, hogy ne hanyagoljuk el a féregtelenítést, és rendszeresen alkalmazzunk parazitaellenes készítményeket.

Olvasd el a cikket
Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?

07.07.2025

Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?

A gyöngytyúkok Afrikából származnak, és különféle élőhelyeken fordulnak elő, a szavannáktól az esőerdőkig. A hét ismert faj közül a legelterjedtebb a közönséges gyöngytyúk, a pettyes és a sisakos gyöngytyúk. A háziasításuk körülbelül 2000 évvel ezelőtt történt a mai Marokkó területén. Ma a gyöngytyúkok népszerűek hasznuk és igénytelenségük miatt. Nézzük meg, hogyan kell őket helyesen tartani.

Olvasd el a cikket