

Szerző: Pavel Frček
10.04.2024
Hogyan szabaduljunk meg a vakondoktól és tartsuk egészségesen a kertünket?
A vakondok jelentős problémát jelenthetnek a kertészek számára. Legyen szó akár a csúnya vakondokról, akár a növények gyökereinek elpusztításáról. Egyszóval mindenkinek az idegeire mehetnek. Néha lehetetlennek tűnhet a harc ellenük. Vannak azonban módszerek a probléma leküzdésére anélkül, hogy radikális intézkedésekhez kellene folyamodni. Ebben a cikkben bemutatunk néhány módszert, amellyel megszabadulhat a vakondoktól, és visszanyerheti az uralmat a kertje felett.
A vakond problémát jelent?
Ha vakond jelenik meg a kertjében, az jó jel az Ön számára. Ez azt jelenti, hogy a talaj nagyon jó állapotban van. Ráadásul a vakondoktól származó laza talaj jó a palánták előneveléséhez. Ennek ellenére kevesen szeretik, ha vakondokat látnak a kertjükben. A vakondok elleni védekezésnél azonban legyünk nagyon óvatosak. Védett állatok, ezért ne pusztítsuk el őket feleslegesen.
Megelőző védelem a vakondok ellen
Ha még nem telepedett meg vakond a kertjében, de aggódik amiatt, hogy egy nap egy vakond felfalja a gyönyörű gyepet, tehet megelőző intézkedéseket. Nem szeretik a forgalmas és gondozott környezetet, ezért rendszeresen nyírja a füvet. Gondoljon arra is, hogy rovarokkal táplálkoznak. Igyekezzen tehát a lehető legjobban megszüntetni a hernyók és egyebek mennyiségét. Ne felejtsd el összeszedni a lehullott gyümölcsöket, amelyek vonzhatják őket.
Hogyan kezeljük a vakondokat?
És mi hat a vakond ellen, ha már beköltözött a kertedbe? Használja ki például kiváló szaglóérzékét, és adja meg neki azt, amit nem szeret. Ezek lehetnek jellegzetes illatú növények, például körömvirág, nárcisz, cickafark vagy sárgabarack. Az emberi vagy állati szagoktól is idegenkedik. Próbáljon tehát emberi vagy állati szőrszálakat helyezni a vakondtúrások közé. A naftalin vagy a benzin szintén kellemetlen szagú - helyezzen ilyen folyadékok valamelyikébe áztatott rongyokat a vakondtúrások közé. Szagtaszító szerek is kaphatók, amelyek a vakondot gyorsan megfutamítják.
Mechanikus módszerek
Az egyik legelterjedtebb és legmegbízhatóbb módszer a vakond járataiba helyezett csapdák használata. A leggyakrabban használt a csőcsapda, amely bezáródik, amint a kártevő bejutott. A csapda kezelésénél ajánlott kesztyűt viselni, hogy az emberi szagot ne érezzék. Ha lehetséges, naponta többször is ellenőrizze a csapdát, hogy az állat ne szenvedjen. Miután csapdába ejtette a vakondot, engedje szabadon a kertjétől távol.
További lehetőség a rezgést vagy ultrahangjeleket keltő madárijesztő, amely ráveszi a vakondot, hogy elhagyja a területet. Ezek az eszközök gyakran napenergiával működnek. Házilag készített madárijesztőket is telepíthet. Leggyakrabban PET-palackokat használnak egy fémrúdra vagy szélvédőket.
A kertgondozás a siker kulcsa
Nagyon fontos, hogy kertjét egészségesen és kártevők ellenállóan tartsa. A rendszeres gyepápolás, a gyomtalanítás és az elegendő öntözés kulcsfontosságú. Egy egészséges kert nagyobb valószínűséggel áll ellen a potenciális kártevőknek, köztük a vakondoknak is.
Minden vakond ellen más-más módszer működhet. Eltarthat egy ideig, mire megtaláljuk az adott helyzetre leghatékonyabbat. Ha úgy dönt, hogy a védekezés bármely formáját alkalmazza, győződjön meg róla, hogy olyan módszereket használ, amelyek nem károsítják a környezetet és a kertben élő más állatokat.
További cikkek

28.05.2025
Hogyan alakítsunk ki kerti tavat?
A kerti tó nemcsak esztétikus dísze lehet kertünknek, hanem hasznos vízforrás is a vadon élő állatok számára. Örülnek neki a madarak, siklók, sünök és mókusok is, akik segítenek a kártevők elleni védekezésben. Emellett a tó lehetőséget ad arra is, hogy halakat tartsunk benne – ez azonban a tó méretétől és elhelyezésétől is függ.

27.05.2025
Agresszió kutyáknál
Valószínűleg mindannyian találkoztunk már életünk során agresszív viselkedést mutató kutyával. Ez a viselkedés számos okból eredhet, és különféle formákban jelentkezhet. Fontos megérteni, miért fordul elő, hogyan kezelhetjük, és hogyan előzhetjük meg. Ebben segít ez a cikk.

26.05.2025
Hogyan védhetjük meg a juhokat és kecskéket a farkasoktól
Bizonyára hozzád is eljutott már a hír, hogy visszatérnek hozzánk a farkasok. A természetvédők ezt pozitív fejleményként értékelik – de mit szólnak ehhez a juh- és kecsketartók? Ők már kevésbé lelkesek. A farkasok megtelepednek a tájban, és egy nem megfelelően védett nyáj számukra könnyű éjszakai zsákmányt jelent.