Hogyan tartsunk galambokat?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

25.02.2025

Hogyan tartsunk galambokat?

Sokan a galambokat inkább zavaró és kellemetlen madaraknak tartják, amelyek városaink utcáin kóborolnak, gyakran ápolatlanul néznek ki, és azt a benyomást keltik, mintha minden létező betegséget terjesztenének. Néhányan még undorodnak is tőlük, vagy félnek tőlük. Mintha elfelejtettük volna, hogy a múltban a postagalambok nélkülözhetetlenek voltak a kommunikációban, a galambfiókák és a kifejlett egyedek pedig az étrend szerves részét képezték – nemcsak az uralkodói udvarokban – és a galamb a béke és a remény jelképe volt.


Manapság a galambtenyésztés nem tartozik a legelterjedtebb állattartási ágazatok közé, de ez a háziasított madár sokoldalúan hasznosítható, és a megfelelő tartási körülmények között örömet és hasznot hozhat gazdáinak.

A galambtenyésztés céljai

A galambokat elsősorban húsukért tenyésztik, de díszmadárként kiállítási célokra is népszerűek. Továbbra is nagy népszerűségnek örvend a sport- és postagalambászat is, amely ezeknek a madaraknak a kivételes repülési és tájékozódási képességeit használja ki. Minden célra külön tenyésztett fajták léteznek, ezért fontos előre eldönteni, milyen típusú galambtenyésztésbe szeretne belevágni. Ennek megfelelően választhatja ki a szükséges felszerelést és a megfelelő fajtát.

Szaporítás

A galambok monogám és fiókáikat etető madarak, amelyek abban különböznek a legtöbb háziasított fajtól, hogy soha nem volt és valószínűleg soha nem is lesz intenzív tenyésztésük. Speciális életfeltételeket igényelnek, amelyeket nem lehet ipari körülmények között biztosítani. Nem vált be náluk sem a mesterséges keltetés, sem a háremrendszerű tenyésztés, mivel mindkét szülő felváltva kotlik a tojásokon, valamint eteti és gondozza a fiókákat.

Felszerelés a galambtenyésztéshez

A galambtenyésztéshez szüksége lesz egy volierre a megfelelő felszereléssel – fészkelőodúkkal, etetőkkel, itatókkal és ülőrudakkal a pihenéshez. A voliert napfénytől és széltől védett helyen kell elhelyezni. Mérete legalább 1 m² legyen tenyészpáronként. Fontos a rendszeres tisztítás, a jó szellőzés és a szabad repülés lehetősége. Kivételt képeznek a húsukért tartott galambok, amelyek mozgását szándékosan korlátozzák, hogy csökkentsék az energiafelhasználást, és ezáltal a takarmányfogyasztást.

A galambok takarmányozása

A galambok számára biztosítani kell a minőségi takarmányt, amelyet különösen télen vagy fokozott terhelés (stressz, sporttevékenység) idején ásványi anyagokkal és vitaminokkal (kalcium, foszfor, D-vitamin) kell kiegészíteni. Ezek a tápanyagok elengedhetetlenek egészségük, termékenységük és sikeres fiókanevelésük szempontjából. Táplálékuk alapját gabonafélék, például búza, árpa és kukorica képezik, amelyeket hüvelyesekkel és időnként zöldségekkel lehet kiegészíteni. Fontos a folyamatos hozzáférés a friss ivóvízhez és a grit, amely segíti az emésztést azáltal, hogy elősegíti a gabonaszemek őrlését a begyben.

A gazdához való szoktatás és azonosítás

A galambtenyésztés során fontos, hogy a madarak hozzászokjanak a tenyésztő jelenlétéhez. Nagyon társaságkedvelő madarak, amelyek könnyen megszelídíthetők, ami megkönnyíti a velük való bánásmódot – akár kiállításokon, sporttevékenységek során vagy betegség esetén. A rendszeres emberi érintkezés csökkenti a stresszt, és az általános gondozásukat is jelentősen megkönnyíti. A galambokat azonosító gyűrűvel kell ellátni, amely megkönnyíti az azonosítást és lehetővé teszi a madár visszajuttatását a gazdához, ha repülés közben eltéved.

További cikkek

Agresszió kutyáknál

27.05.2025

Agresszió kutyáknál

Valószínűleg mindannyian találkoztunk már életünk során agresszív viselkedést mutató kutyával. Ez a viselkedés számos okból eredhet, és különféle formákban jelentkezhet. Fontos megérteni, miért fordul elő, hogyan kezelhetjük, és hogyan előzhetjük meg. Ebben segít ez a cikk.


Olvasd el a cikket
Hogyan védhetjük meg a juhokat és kecskéket a farkasoktól

26.05.2025

Hogyan védhetjük meg a juhokat és kecskéket a farkasoktól

Bizonyára hozzád is eljutott már a hír, hogy visszatérnek hozzánk a farkasok. A természetvédők ezt pozitív fejleményként értékelik – de mit szólnak ehhez a juh- és kecsketartók? Ők már kevésbé lelkesek. A farkasok megtelepednek a tájban, és egy nem megfelelően védett nyáj számukra könnyű éjszakai zsákmányt jelent.


Olvasd el a cikket
Miért kérődzik a tehén állandóan, és miért nyeli le a kutya a falatokat egyben? Az állatok emésztése nagyító alatt

16.05.2025

Miért kérődzik a tehén állandóan, és miért nyeli le a kutya a falatokat egyben? Az állatok emésztése nagyító alatt

Elgondolkodtál már azon, miért kérődzik a szarvasmarha órákon át, miközben a kutya szinte rágás nélkül nyeli le az ételt? Ennek oka az eltérő emésztőrendszerükben rejlik. Míg egyes állatoknak egyszerű gyomruk van, mások az evolúció során több gyomorrekesszel, mikrobiális emésztéssel vagy akár kavicsok segítségével alkalmazkodtak. Miben különböznek egymástól az egyes állatcsoportok?

Olvasd el a cikket