

Szerző: Pavel Frček
06.08.2024
Hogyan védjük meg a növényeket a forróságtól?
A nyár az az időszak, amikor az egész kert virágzik, és fokozatosan betakarítjuk a gyümölcsöket, amelyeket adott nekünk. A növények azonban a magas hőmérséklet miatt veszélyes helyzetbe kerülhetnek. Ahhoz, hogy kertje jó állapotban maradjon, fontos, hogy ismerje a növények napsütés elleni védelmének legjobb módszereit. Tartson velünk, és tekintse meg!
A növények rendszeres és helyes öntözése
A legfontosabb és egyben a leghatékonyabb védekezés a növények hőség elleni védelmében- a megfelelő öntözés. A magas hőmérséklet növeli a víz párolgását a talajból. Fontos, hogy kora reggel vagy este öntözzünk, amikor a levegő hőmérséklete alacsonyabb, mint napközben. A déli órákban egyáltalán kerülje az öntözést. Ilyenkor a vízcseppek lencseként viselkedhetnek, ami a napsugarakkal együtt megégeti a leveleket.
Egy másik fontos tanulság, hogy a növényeket egészen a gyökerekig kell öntözni. Ez megakadályozza a levelek pusztulását, és megerősíti a gyökereket, amelyek így jobban bírják a szárazságot. Minden növénynek más-más mennyiségű vízre van szüksége, ezért alaposan tanulmányozzuk őket, hogy megtudjuk, milyen szükségleteik vannak.
Mulcsozás
A mulcsozást nem csak télen, hanem akkor is használják, amikor a növényeket magas hőmérséklet sújtja. A mulcs védelmet nyújt a növények számára, mivel segít megtartani a nedvességet a talajban. Ugyanakkor szabályozza a hőmérséklet különbségeket és táplálja a talajt. Egyszerűen használjon például levágott fűt, és szórja szét a növények körül. Szalma, komposzt vagy fakéreg is használható.
Rendszeres gyomlálás
Annak érdekében, hogy a növény minden nedvességet felhasználjon és megfelelően fejlődjön, rendszeresen gyomlálni kell. A kert csak így fog virágozni.
Árnyékolás
A növények hőség elleni védelmének másik módja az árnyékolás. Egyes fajok, például a fejes salátafélék, hajlamosak a napra érzékenyek. Ha lehetséges, használjunk hálót vagy árnyékolót, hogy csökkentsük a napsugarak intenzitását.
Talaj lazítás
A rendszeres lazítás lehetővé teszi, hogy a talaj több vizet tartson meg, és megakadályozza, hogy a növény vízhiányos legyen. Száraz és kiszáradt ágyásokban érdemes a lazítást minden nap megismételni az öntözés után.
Talaj minősége
A talaj minősége fontos a hőség elleni küzdelemben. A talajnak képesnek kell lennie elegendő nedvességet megtartani. Szerves anyagok, például komposzt vagy trágya hozzáadásával javíthatja a talaj általános szerkezetét és növelheti vízmegtartó képességét.
És mi van az üvegházban?
Nem szabad megfeledkeznünk az üvegházban lévő növényekről sem. Ha lehetséges, próbáljunk részleges árnyékot teremteni. Az üvegházat például szőnyegekkel takarhatjuk le. Egy másik fontos pont a szellőzés. Szellőztessünk, amikor kint szép idő van. Ez megakadályozza a paraziták és a penész terjedését.
A nyár nehéz időszak a növények számára, de ha felelősségteljesen gondozzuk a kertet, és alkalmazzuk ezeket az intézkedéseket, mindent megvédhetünk. Az alapok a helyes és rendszeres öntözés, a mulcsozás, a gyomirtás, az árnyékolás, a trágyázás és a jó talajminőség. A kert így a legforróbb napokon is egészséges lesz.
További cikkek

09.07.2025
Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?
A tojáscsipkedés az egyik leggyakoribb rossz szokás a tyúkoknál. Sok gazda nem tudja, hogyan kezelje ezt a problémát, és különféle „népi praktikákat” próbál ki – például a tyúkok vízbe merítését. Nézzük meg azonban a hatékonyabb és bevált módszereket, amelyekkel leszoktathatjuk a tyúkokat erről a nemkívánatos viselkedésről.
Olvasd el a cikket
08.07.2025
Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?
Házi kedvenceink egészsége mindig elsődleges szempont – legyen szó tengerimalacról, kutyáról vagy akár lóról. A rendszeres gondoskodással és megelőzéssel különféle betegségek ellen védjük állati társainkat. Az egyik leggyakoribb veszélyt a paraziták jelentik, amelyek bőrproblémákat, de akár súlyos belső megbetegedéseket is okozhatnak. Éppen ezért fontos, hogy ne hanyagoljuk el a féregtelenítést, és rendszeresen alkalmazzunk parazitaellenes készítményeket.
Olvasd el a cikket
07.07.2025
Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?
A gyöngytyúkok Afrikából származnak, és különféle élőhelyeken fordulnak elő, a szavannáktól az esőerdőkig. A hét ismert faj közül a legelterjedtebb a közönséges gyöngytyúk, a pettyes és a sisakos gyöngytyúk. A háziasításuk körülbelül 2000 évvel ezelőtt történt a mai Marokkó területén. Ma a gyöngytyúkok népszerűek hasznuk és igénytelenségük miatt. Nézzük meg, hogyan kell őket helyesen tartani.
Olvasd el a cikket