-800x800.jpg)
Lovak etetése: Etetők típusai
Különösen télen kell a lovaknak élelmet biztosítani. A lovaknak szánt karámba csak szabadon, letakarás nélkül, lehet szénát rakni, így természetesen fennáll annak a veszélye, hogy a lovak szétszórják a szénát és az eső vagy hó hatására a takarmány bomlani kezd,így ki kell dobni. Emiatt tanácsos egy adagolót, amelyet néha etetőállomásnak is neveznek, elhelyezni a tartási helyen, amely segít a laza takarmány vagy bála egyben tartásában. És ha van felette tető, ez esetben a takarmány védve van az időjárástól.
Etetők típusai
Három alapvető típusú etető létezik. Az első lehetőség, egy harang alakú műanyag etető, amelyben egy köteg takarmány elfér. A műanyag adagoló viszonylag könnyű kezelhetőséget kínál – akár egy ember is kézzel, segítség nélkül belehelyezheti a bálát, de használhatunk rakodót is. Legyen azonban óvatos ezekkel a harangokkal, ha olyan lova van, amely hajlamos dörzsölni a sörényét, mert könnyen elvesztheti azt. Ritkán fordul elő, de egyes állatok kísértésbe esnek, és a fejüket a lyuk széléhez dörzsölik, így szénához jutnak.
Információ: Azoknak a lovaknak, amelyek hozzáférnek az etetőhöz, bármilyen típusú is legyen, ne legyen kötőfék a fejükön.
A második népszerű típus a szögletes fém adagolók, amelyek horganyzott acélból készülnek és nagyon tartósak. Több száz kilogramm nagyságrendű súlyuk miatt azonban igényesebb a kezelésük. A takarmány tárolható bennük lazán, vagy csomóba kötve.
A harmadik típust az egyszerű kör alakú vagy ovális, tető nélküli adagolók képviselik, amelyek szénabálákhoz és ömlesztett takarmányokhoz egyaránt alkalmasak. Többnyire horganyzott acélból, ritkán műanyagból készülnek. Szabadtérre helyezve alkalmasak nagyobb állatállomány ellátására, elbírják a teljes adag takarmányt, mielőtt az veszítene a minőségéből. Az etető élettartamát meghosszabbíthatja, ha a kör alakú adagolót egy tető alá helyezi, vagy további ponyvatetőt rögzít rá, hogy ne érje eső.
Tipp: A nagyobb megtakarítás és a takarmány jobb felhasználása érdekében használhat takarékhálót az adagolókban. A biztonsági hálók a takarmányra helyezhetők, és lassabb ütemben táplálják a lovat, ami elősegíti a megfelelő emésztést. A hálók azt is megakadályozzák, hogy a lovak mélyen a bálába dugják a fejüket, így megakadályozzák a fulladást, és segítik az etető területének tisztán tartását is.
Mit tehetek a lovakkal?
Szénával etetheti a lovakat. A szilázshoz hasonlóan a széna is friss takarmány erjesztésével előállított állateledel. A szilázs kifejezést a magas szárazanyag-tartalmú szilázsra használjuk (a szárazanyagnak több mint felét kell kitennie). A tartósítási folyamatnak köszönhetően, amely egyrészt az oxigénszegény környezeten, másrészt a tejsav baktériumok elszaporodásán alapul, a takarmány pH-ja csökken - a takarmány savas kémhatású lesz. A széna tehát a takarmánytartósítás egy fajtája, melynek eredményeként lelassul a nemkívánatos baktériumok és gombák szaporodása, amelyek veszélyeztethetik a lovak egészségét.
Ne feledkezzünk meg a kiegészítő élelmiszerekről sem
A széna vagy a szilázs fontos alap, de önmagában nem elég. A lovaknak sok sóra is van szükségük, ezért azt pótolni kell egy nyalósóval. Nagy mennyiségű sót igényelnek, különösen nyáron, amikor nagyon izzadnak. A lovak még enyhe terhelés mellett is litereket veszítenek verejtékezéssel, és így az izzadságban lévő ásványi anyagokból is, különösen a nátriumból. A nátriumpótláshoz a lónak naponta több tíz gramm sót kell bevennie.
Sok esetben más takarmány-kiegészítők is jól jöhetnek. Ez függ az adott lótól, egészségi állapotától, a szálastakarmány minőségétől és a ló terhelésétől. A kiegészítő takarmányoknak, mint például a sörélesztőnek az a feladata, hogy javítsák a táplálékfelvételt és az emésztést, támogassák a szaporodási képességeket és az általános jó egészséget. A lovaknak szánt csemegék fontos vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmaznak, amelyeket kedvencei különösen élvezni fognak.
A takarmányon kívül a lovaknak tiszta vízhez is folyamatos hozzáférést kell biztosítani. Ideális, ha az itatótálat vagy etetővályút a szálastakarmányt tartalmazó etető közelében helyezzük el.
További cikkek

09.07.2025
Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?
A tojáscsipkedés az egyik leggyakoribb rossz szokás a tyúkoknál. Sok gazda nem tudja, hogyan kezelje ezt a problémát, és különféle „népi praktikákat” próbál ki – például a tyúkok vízbe merítését. Nézzük meg azonban a hatékonyabb és bevált módszereket, amelyekkel leszoktathatjuk a tyúkokat erről a nemkívánatos viselkedésről.
Olvasd el a cikket
08.07.2025
Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?
Házi kedvenceink egészsége mindig elsődleges szempont – legyen szó tengerimalacról, kutyáról vagy akár lóról. A rendszeres gondoskodással és megelőzéssel különféle betegségek ellen védjük állati társainkat. Az egyik leggyakoribb veszélyt a paraziták jelentik, amelyek bőrproblémákat, de akár súlyos belső megbetegedéseket is okozhatnak. Éppen ezért fontos, hogy ne hanyagoljuk el a féregtelenítést, és rendszeresen alkalmazzunk parazitaellenes készítményeket.
Olvasd el a cikket
07.07.2025
Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?
A gyöngytyúkok Afrikából származnak, és különféle élőhelyeken fordulnak elő, a szavannáktól az esőerdőkig. A hét ismert faj közül a legelterjedtebb a közönséges gyöngytyúk, a pettyes és a sisakos gyöngytyúk. A háziasításuk körülbelül 2000 évvel ezelőtt történt a mai Marokkó területén. Ma a gyöngytyúkok népszerűek hasznuk és igénytelenségük miatt. Nézzük meg, hogyan kell őket helyesen tartani.
Olvasd el a cikket