Mi van a fürjtojás belsejében?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

18.07.2024

Mi van a fürjtojás belsejében?

Tudod, mi rejtőzik a finom foltokkal tarkított kis kagyló alatt? Kis csoda. A fürjtojás kisebbnek tűnhet, de vitaminokat és sok tápanyagot tartalmaz. Ráadásul kiváló ízlésüknek köszönhetően még a világ gasztronómiájában és kultúrájában is elnyerték helyüket.

A méret nem számít

Ez itt kétszeresen is igaz. Annak ellenére, hogy a fürjtojás sokszor kisebb, mint a csirketojás, a fürjtojás előnyei nagyszerűek. A tojás tápértéke önmagáért beszél: tele van fehérjével, A-, D- és E-vitaminnal, amelyek kulcsfontosságúak a csontok, a szemek és a bőr egészségéhez, valamint B-vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz. Gazdag forrása a vasnak, cinknek, foszfornak és sok más anyagnak, amely az egészséghez és az immunrendszer megfelelő működéséhez szükséges.


Ha gyakran szenved megfázástól és legyengült az immunrendszere, a fürjtojás itt is segíthet. Antibakteriális hatásukkal segítik a szervezetet a betegséggel való megbirkózásban. Ezenkívül javítják az asztma, az atópiás ekcéma és a szénanátha tüneteit, csökkentik a vérnyomást és segítenek a fejfájásban.


A fürjtojás gazdag forrása az antioxidánsoknak, például a szelénnek és a lizozimnak, amelyek megvédhetik szervezetünket az oxidatív stressztől.

A tojás, mint gyógymód

Egyes országokban, például Japánban, a fürjtojást az orvosi kezelés részeként használják. Ez a következőképpen zajlik: a beteg az első három napon napi három nyers tojást, majd a kezelés végéig napi öt tojást fogyaszt. A 60 tojásos kúra segít csökkenteni a koleszterinszintet, javítja a vérképet és erősíti a szervezetet. A 120 tojásos kúrával a magas vérnyomás, a gyomorfekély és az emésztési problémák ellen küzdesz. 240 tojás segít tuberkulózis, cukorbetegség, asztma, impotencia, máj- és vesebetegségek, agyi betegségek, allergiák esetén is, és általában megfiatalítja a szervezetet. 1080 tojás még a rákkezelés során is hasznos.

Allergia? Nem számít

Tojásallergiában szenved? Ne hajtsa le a fejét, és próbálja ki a fürjeket. Alkalmasabbnak tartják az allergiások számára, mivel kevesebb allergén anyagot tartalmaznak, és a szervezet könnyebben emészthető.


Ugyanakkor nem kell tartania a szalmonellózistól, mivel a héj alatti blank minimális légzőnyílással rendelkezik, így hatékonyan akadályozza meg a baktériumok bejutását.

Nem fog elveszni a konyhában

A fürjtojás elkészítése és fogyasztása megegyezik a csirkékével. Fogyaszthatók főzve, sütve, pácolva és nyersen is. Elkészítéskor csak a forrási időre figyeljünk, ami mindössze 80 másodperc. Fogyassz nyersen minden reggel éhgyomorra. A könnyebb fogyasztás érdekében joghurthoz vagy túróhoz is adhatunk nyers tojást.

Kagylók használata

Ha fürjtojást fogyaszt, semmiképpen ne dobja ki a héját. Könnyen felszívódó kalciumot, káliumot és egyéb értékes elemeket tartalmaznak. A héjakat apróra törjük, és bármilyen ételhez hozzáadjuk. Nem változtatja meg az étel ízét, és jótékony hatású.

Fürjtenyésztés

Ha annyira megtetszett ezeknek a csodatojásoknak a hatása, hogy az otthoni fürj tenyésztésén gondolkodik, ne féljen és kezdje el. Tenyésztésük nem olyan igényes, kisebb helyigényűek és nem kell tartani a betegségektől, mert ellenállóbbak, mint a csirkék. A védőoltás sem kötelező. Ha érdekli az otthoni fürjtenyésztés, olvassa el a "Fürj tenyésztése" című cikkünket.


Összességében a fürjtojás egy ilyen kis csoda. Nemcsak az egészségügyi előnyök tekintetében, hanem a gasztronómiában és a kultúrában is világszerte. Ezt a szuperételt mindenképp érdemes kipróbálni és közelebbről is megnézni.

További cikkek

Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?

09.07.2025

Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?

A tojáscsipkedés az egyik leggyakoribb rossz szokás a tyúkoknál. Sok gazda nem tudja, hogyan kezelje ezt a problémát, és különféle „népi praktikákat” próbál ki – például a tyúkok vízbe merítését. Nézzük meg azonban a hatékonyabb és bevált módszereket, amelyekkel leszoktathatjuk a tyúkokat erről a nemkívánatos viselkedésről.

Olvasd el a cikket
Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?

08.07.2025

Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?

Házi kedvenceink egészsége mindig elsődleges szempont – legyen szó tengerimalacról, kutyáról vagy akár lóról. A rendszeres gondoskodással és megelőzéssel különféle betegségek ellen védjük állati társainkat. Az egyik leggyakoribb veszélyt a paraziták jelentik, amelyek bőrproblémákat, de akár súlyos belső megbetegedéseket is okozhatnak. Éppen ezért fontos, hogy ne hanyagoljuk el a féregtelenítést, és rendszeresen alkalmazzunk parazitaellenes készítményeket.

Olvasd el a cikket
Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?

07.07.2025

Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?

A gyöngytyúkok Afrikából származnak, és különféle élőhelyeken fordulnak elő, a szavannáktól az esőerdőkig. A hét ismert faj közül a legelterjedtebb a közönséges gyöngytyúk, a pettyes és a sisakos gyöngytyúk. A háziasításuk körülbelül 2000 évvel ezelőtt történt a mai Marokkó területén. Ma a gyöngytyúkok népszerűek hasznuk és igénytelenségük miatt. Nézzük meg, hogyan kell őket helyesen tartani.

Olvasd el a cikket