

Szerző: Pavel Frček
30.08.2024
Miért eszik a kutya furcsa dolgokat?
Találkoztak már azzal, hogy a kutyája tényleg furcsa dolgokat, például kavicsokat, papírzsebkendőket vagy akár székletet evett? Az ilyen szokatlan viselkedés okai különbözőek lehetnek – az egészségügyi problémáktól kezdve a unalomig. Nézzük meg együtt, miért eszik a kutyája földet és egyéb furcsa dolgokat.
Egészségügyi problémák
A kutyák mindig érzékelik, ha a szervezetükből hiányoznak fontos tápanyagok. A tápanyaghiány miatt keresnek olyan forrásokat, amelyek pótolják a hiányzó anyagokat, például ásványi anyagokat és vitaminokat. Ezzel a problémával gyakran együtt jár malnutrició és az elégtelen táplálás is. Ilyen esetben figyeljen a kutyája számára megfelelő, minőségi táplálékra, amelyet kiegészítőkkel is elláthat. A furcsa dolgok fogyasztása parazitás fertőzést is jelezhet. Ha gyanítja, hogy ez okozhat problémát a kutyájánál, forduljon állatorvoshoz. Ne hagyja figyelmen kívül a rendszeres parazitairtást sem.
Pszichikai problémák
A kutyáknál is, akárcsak az embereknél, előfordulhatnak pszichikai problémák, amelyek furcsa viselkedéshez vezethetnek. A stressz, szorongás, valamint a unalom mind okai lehetnek annak, hogy a kutyák furcsa dolgokat esznek. Ezek az állapotok akkor jelentkeznek, amikor a kutyák hosszú ideig egyedül vannak, vagy nem kapnak elegendő stimuláló tevékenységet. Ezért fontos, hogy a kedvence elegendő mozgást és egyéb ingereket, például játékokat kapjon.
Ösztönök
A kutyákban alapvető ösztönök rejlenek, amelyek éppen ilyen helyzetekben megnyilvánulhatnak. Például a fű fogyasztása akkor fordul elő, amikor szükségük van a gyomor-bél traktus kitisztítására. A fű hányást okoz, így ha valami nem megfelelőt ettek, tudják, hogyan kezeljék. Ugyanez érvényes a paraziták ellen is; a fű természetes gyógymódnak számít e problémák ellen.
A széklet evése, amelyet koprofágiának nevezünk, szintén ösztönös viselkedés lehet. A szukák például szülés után így fedik el a kölykeik szagát, hogy megvédjék őket a ragadozóktól. Lehet, hogy a kölyök ezt az ösztönszerű viselkedést rögzíti, és normálisnak tekinti.
Képzés és környezet
A kutya alapvető képzése és az a környezet, amelyben él, szintén szerepet játszik viselkedésében. A kölykök mindent meg akarnak vizsgálni körülöttük, és ezért elérhetnek olyan dolgokat is, amiket nem kellene. Ez a viselkedés normális, de időben meg kell tanítani őket, hogy ezt ne folytassák felnőttkorban sem. A megfelelő képzéssel megelőzhető ez a viselkedés.
A veszélyes és szeméttel teli környezetben élő kutyák hajlamosabbak különféle dolgokat megenni. Ezért ügyeljen arra, hogy a kutya élettere tiszta és biztonságos legyen.
A furcsa dolgok fogyasztásának számos oka lehet a kutyáknál. Okozhatja például egészségügyi és pszichikai problémák, mint például szorongás, stressz és unalom, valamint veleszületett ösztönök és a környezet, amelyben élnek. Ez a viselkedés életveszélyes problémákhoz vezethet. Ha bármilyen változást észlel kutyája viselkedésében, azonnal konzultáljon egy állatorvossal, aki elvégzi a szükséges vizsgálatokat és javasolja a további lépéseket.
További cikkek

09.07.2025
Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?
A tojáscsipkedés az egyik leggyakoribb rossz szokás a tyúkoknál. Sok gazda nem tudja, hogyan kezelje ezt a problémát, és különféle „népi praktikákat” próbál ki – például a tyúkok vízbe merítését. Nézzük meg azonban a hatékonyabb és bevált módszereket, amelyekkel leszoktathatjuk a tyúkokat erről a nemkívánatos viselkedésről.
Olvasd el a cikket
08.07.2025
Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?
Házi kedvenceink egészsége mindig elsődleges szempont – legyen szó tengerimalacról, kutyáról vagy akár lóról. A rendszeres gondoskodással és megelőzéssel különféle betegségek ellen védjük állati társainkat. Az egyik leggyakoribb veszélyt a paraziták jelentik, amelyek bőrproblémákat, de akár súlyos belső megbetegedéseket is okozhatnak. Éppen ezért fontos, hogy ne hanyagoljuk el a féregtelenítést, és rendszeresen alkalmazzunk parazitaellenes készítményeket.
Olvasd el a cikket
07.07.2025
Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?
A gyöngytyúkok Afrikából származnak, és különféle élőhelyeken fordulnak elő, a szavannáktól az esőerdőkig. A hét ismert faj közül a legelterjedtebb a közönséges gyöngytyúk, a pettyes és a sisakos gyöngytyúk. A háziasításuk körülbelül 2000 évvel ezelőtt történt a mai Marokkó területén. Ma a gyöngytyúkok népszerűek hasznuk és igénytelenségük miatt. Nézzük meg, hogyan kell őket helyesen tartani.
Olvasd el a cikket