
Milyen gabona alkalmas csirkéknek?
Ha csirkét tart, vagy tenyésztését tervezi, akkor biztosan tudja, hogy a gabona takarmányozásának jelentős részét teszi ki, ahol ennek akár 75%-át is képviselnie kell. De melyik gabonát válasszuk a tyúkok számára, hogy megfeleljenek minden igényüknek és a szükséges tápértéknek? Tekintse meg velünk az egyes gabonaféléket és azok előnyeit a tyúkok takarmányadagjában.
Búza
A csirkéknek szánt takarmánybúza a legszélesebb körben használt gabonafajta, amelyet csirkék takarmánykeverékeiben használnak. Számukra ez a legnagyobb energiaforrás, ugyanakkor nagy mennyiségű fehérjét tartalmaz, ami fontos a szövetek megfelelő növekedéséhez és regenerálódásához. Ezért van a legnagyobb képviselete a takarmánykeverékekben is, 50% körüli.
Árpa
Az árpa a leggyakrabban használt gabonaféle, de a tyúkok körében nem tett szert ekkora népszerűségre. Kevesebb energiát és fehérjét tartalmaz, mint a búzában, másrészt magasabb a rosttartalma, ami fontos a megfelelő emésztéshez. De ami a legfontosabb, béta-glükánt tartalmaz, amit a tyúkok nem tudnak jól megemészteni. Kis mennyiségben selejt formájában is adható, nagyobb adagoknál a tojásrakás szabályszerűsége veszélybe kerül.
Kukorica
A kukorica egy másik energiaforrás a takarmánykeverékekben. Szénhidrátban gazdag és gyors energiát biztosít. Az alacsony fehérjetartalom miatt azonban érdemes más fehérjeforrással kiegészíteni. A takarmányadagban 25%-os képviselet javasolt.
Zab
A zabot magas rost- és fehérjetartalma miatt értékelik. És pontosan ez az oka annak, hogy nem alkalmas csótányok számára. A rostok rontják a többi tápanyag emészthetőségét. Ezenkívül a tyúkok számára készült zabszemet meg kell őrölni az élesebb szem érdekében.
A gabonafélék megfelelő kombinációja a takarmányadagban
Fontos, hogy a tyúkok változatos étrendet kapjanak, amely különböző gabonafélékből áll, hogy különböző szükséges tápanyagokat nyerjenek. Ezzel kiegyensúlyozott étrendet érhetünk el, amely optimális arányban tartalmaz fehérjéket, szénhidrátokat, zsírokat, vitaminokat és ásványi anyagokat. Ez hozzájárul a tyúkok jó egészségi állapotához és termelékenységéhez.
További összetevők
Fontos, hogy a gabonaféléket más, a tyúkok számára szükséges összetevőkkel is kiegészítsük, mint például fehérjekoncentrátumok, ásványi anyagok és vitaminok. A fehérjéket szója, borsó, halliszt vagy szárított lucerna segítségével is pótolhatjuk. Ezek az anyagok fontosak a tojásrakás és az immunrendszer megfelelő működése szempontjából.
A gabonafélék helyes megválasztása alapvető fontosságú az egészségük, termelékenységük és a tojások minősége szempontjából. A takarmányadag legnagyobb részét búzának kell alkotnia, és ezen kívül kukoricának. Korlátozott mennyiségben zabot vagy árpát is lehet használni. Ezeknek a gabonaféléknek a megfelelő kombinációjával és más szükséges összetevőkkel való kiegészítésével biztosíthatja, hogy a tyúkok egészségesek és termelékenyek legyenek.
További cikkek

09.07.2025
Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?
A tojáscsipkedés az egyik leggyakoribb rossz szokás a tyúkoknál. Sok gazda nem tudja, hogyan kezelje ezt a problémát, és különféle „népi praktikákat” próbál ki – például a tyúkok vízbe merítését. Nézzük meg azonban a hatékonyabb és bevált módszereket, amelyekkel leszoktathatjuk a tyúkokat erről a nemkívánatos viselkedésről.
Olvasd el a cikket
08.07.2025
Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?
Házi kedvenceink egészsége mindig elsődleges szempont – legyen szó tengerimalacról, kutyáról vagy akár lóról. A rendszeres gondoskodással és megelőzéssel különféle betegségek ellen védjük állati társainkat. Az egyik leggyakoribb veszélyt a paraziták jelentik, amelyek bőrproblémákat, de akár súlyos belső megbetegedéseket is okozhatnak. Éppen ezért fontos, hogy ne hanyagoljuk el a féregtelenítést, és rendszeresen alkalmazzunk parazitaellenes készítményeket.
Olvasd el a cikket
07.07.2025
Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?
A gyöngytyúkok Afrikából származnak, és különféle élőhelyeken fordulnak elő, a szavannáktól az esőerdőkig. A hét ismert faj közül a legelterjedtebb a közönséges gyöngytyúk, a pettyes és a sisakos gyöngytyúk. A háziasításuk körülbelül 2000 évvel ezelőtt történt a mai Marokkó területén. Ma a gyöngytyúkok népszerűek hasznuk és igénytelenségük miatt. Nézzük meg, hogyan kell őket helyesen tartani.
Olvasd el a cikket