

Szerző: Pavel Frček
09.06.2025
Milyen mérgező növények nőnek a legelőkön?
A réteken és legelőkön számos mérgező növény található, amelyek veszélyt jelenthetnek az állatok egészségére, különösen a lovakéra, mivel ők rendkívül érzékenyek. Ezek a növények frissen és szárítva, például a szénában is veszélyesek lehetnek. Nézzük meg a leggyakoribb és legveszélyesebb fajokat.
Büdös turbolya (Aethusa cynapium)
Petrezselyemre hasonlít, de kellemetlen szagú. Emberi települések közelében, mezők és erdők szélén nő. Fehér virágai júliustól szeptemberig nyílnak. Mérgező anyagokat tartalmaz, főként aethusint és aethusanolokat. A ló mérgezésének tünetei: izzadás, szapora pulzus, kitágult pupillák, nyáladzás, hasmenés és kólikás fájdalmak. Súlyos esetben bénulás és légzésleállás is bekövetkezhet.
Foltos bürök (Conium maculatum)
Akár 2 méter magasra is megnőhet. Utak mentén, kertekben és komposztokon fordul elő. Apró fehér virágai ernyőkben nyílnak júniustól szeptemberig. Az egész növény mérgező, leginkább a termése. Konin nevű toxint tartalmaz, amely légzési nehézségeket, kólikát, izomremegést és végül légzésbénulást okoz. A lovak számára már 3–5 kg friss növény is halálos adag lehet.
Jakabnapi aggófű (Senecio jacobea)
Akár 1 méter magasra is megnő, sárga virágai vannak. Gyakran előfordul réteken, utak mentén és kevésbé használt legelőkön. Nagyon mérgező, és toxinjai a szárítás után is aktívak maradnak. Alkaloidokat tartalmaz, amelyek a májat károsítják. A mérgezés lehet akut (sárgaság, kólika) vagy krónikus (étvágytalanság, ingerlékenység, egyensúlyzavarok).
Verejtékfű (Chelidonium majus)
Legfeljebb 90 cm magasra nő, májustól szeptemberig sárga virágokat hoz. Utak mentén, lakóhelyek közelében gyakori. Keserű, mérgező nedvet tartalmaz, amely nyáron a legveszélyesebb. Ez a nedv bőrirritációt és nyálkahártya-gyulladást okozhat. A mérgezés tünetei lovaknál: fokozott vizeletürítés, szívritmuszavarok, görcsök, gyengeség vagy bénulás.
Egyéb mérgező növények
További veszélyes növények: orbáncfű (Hypericum perforatum), szürke füzény (Berteroa incana), mezei zsurló (Equisetum arvense), valamint egyes fák és cserjék, például tiszafa, akác, vadgesztenye, juhar vagy tölgy. Mérgezés gyanúja esetén azonnal értesítsük az állatorvost, mivel a következmények súlyosak lehetnek.
További cikkek

09.07.2025
Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?
A tojáscsipkedés az egyik leggyakoribb rossz szokás a tyúkoknál. Sok gazda nem tudja, hogyan kezelje ezt a problémát, és különféle „népi praktikákat” próbál ki – például a tyúkok vízbe merítését. Nézzük meg azonban a hatékonyabb és bevált módszereket, amelyekkel leszoktathatjuk a tyúkokat erről a nemkívánatos viselkedésről.
Olvasd el a cikket
08.07.2025
Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?
Házi kedvenceink egészsége mindig elsődleges szempont – legyen szó tengerimalacról, kutyáról vagy akár lóról. A rendszeres gondoskodással és megelőzéssel különféle betegségek ellen védjük állati társainkat. Az egyik leggyakoribb veszélyt a paraziták jelentik, amelyek bőrproblémákat, de akár súlyos belső megbetegedéseket is okozhatnak. Éppen ezért fontos, hogy ne hanyagoljuk el a féregtelenítést, és rendszeresen alkalmazzunk parazitaellenes készítményeket.
Olvasd el a cikket
07.07.2025
Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?
A gyöngytyúkok Afrikából származnak, és különféle élőhelyeken fordulnak elő, a szavannáktól az esőerdőkig. A hét ismert faj közül a legelterjedtebb a közönséges gyöngytyúk, a pettyes és a sisakos gyöngytyúk. A háziasításuk körülbelül 2000 évvel ezelőtt történt a mai Marokkó területén. Ma a gyöngytyúkok népszerűek hasznuk és igénytelenségük miatt. Nézzük meg, hogyan kell őket helyesen tartani.
Olvasd el a cikket