Mit csinálnak a méhek télen?

Szerző: Juraj Korim

19.10.2023

Mit csinálnak a méhek télen?

Ha eddig úgy gondolta, hogy a méhek télen alszanak, akkor téved! Ezek az apró és hasznos dolgozók valójában egész évben a télre készülnek, amely alatt a kaptárban maradnak életben. Az egyes méhek -5 °C-on elpusztulnak, de a kaptárakban élő méhkolóniák akár -35 °C-ig is képesek túlélni. Hogy néz ki tehát a kaptárakban a téli pihenés?

Hogyan zajlik a felkészülés?

Annak érdekében, hogy megfelelően felkészüljenek a télre, a méhek egész évben virágport és mézet tárolnak a fészkekben. Számunkra, méhészek számára a felkészülés augusztusban kezdődik, amikor a méhek hosszú életű téli nemzedékei megszületnek, amelyeknek a teste olyan zsíros, hogy sikeresen átvészelik a hosszú telet. Ezért szükséges a kolónia ellátása utánpótlással. Ideális az összes szükséges anyagot tartalmazó méz. Ezért körülbelül 15 kg mézet kell a kaptárban hagyni. A maradékot cukoroldat formájában lehet biztosítani (víz/cukor arány a téli tápláláshoz 2:3).

A téli álom nem következik be

Minden méh számára elengedhetetlen, hogy a királynőt megvédje a tél elől. Szárnyaiknak köszönhetően képesek melegen tartani magukat és a királynőt. A méhek a kaptár belsejében a királynő körül egy csomót, egy gömböt alkotnak, amelynek külső oldalán felváltva melegítik magukat a kaptár belsejében. A csomót fokozatosan mozgatják a méhkaptár mentén oda, ahol van utánpótlásuk. Ebben a királynő körüli csoportosulásban képesek a középpontban 20-30 °C körüli, a széleken pedig legalább 10 °C körüli hőmérsékletet fenntartani. Ha a hőmérséklet télen 10 °C fölé emelkedik, a méhek a környező területet kutatják fel, hogy ürítsenek és ürítsék ürülékzacskóikat, ami megakadályozza, hogy a méhek beszennyezzék a méhkaptárt, és csökkenti a betegségek átvitelének kockázatát. Ha a fagyok sokáig tartanak, a méhek ki vannak téve az ürülékből származó fertőzés veszélyének.

És mit tesznek a méhészek?

Ebben az időszakban még a méhészek sem nyugodtak. Fontos, hogy nyugodt környezetet teremtsünk a méhek számára, ezért jó, ha a lehető legkevésbé zavarjuk őket. Még így sem kerülhetik el a kaptárlátogatást, amelynek során össze kell gyűjteni a váladékot, a kaptár alján lévő hulladékot, amelyből a méhész megállapíthatja, hogy a méheknek van-e elegendő tartalékuk. A raj ezután laboratóriumi vizsgálatokra kerül, hogy kiderüljön, a méhcsalád fertőző betegségben, varroatózisban szenved-e. Márciusban kezdődnek az első tavaszi ellenőrzések, amelyek során ellenőrzik, hogy a méheknek van-e elegendő raktára, és szükség esetén etetik őket.


A méhek kifejlesztettek egy olyan mechanizmust, amely lehetővé teszi számukra, hogy túléljék a hosszú és kemény telet. Mivel azonban a mézet elvesszük tőlük, más módon kell pótolnunk azt, hogy elegendő utánpótlást biztosítsunk számukra. Adjunk tehát nekik elegendő táplálékot, hogy a méhcsalád virágozzon, és tavasszal finom mézet adjon. 


Ha méhészkedésbe szeretne belevágni, nézze meg méhészeti kellék kínálatunkat, hisszük, hogy mindent megtalál, amire szüksége van.

További cikkek

Tojásfajták

31.03.2025

Tojásfajták

Amikor azt mondjuk „tojás”, a legtöbb embernek automatikusan a tyúktojás jut eszébe. Csak kevesen gondolnak először más típusra. Pedig jól tudjuk, hogy más madarak is tojnak tojásokat – és némelyikük még a boltok polcaira is eljut. Az üzletekben leggyakrabban tyúktojással találkozunk, néha fürjtojással is, de a többi fajta igazi ritkaság. Nézzük meg tehát, milyen tojásokat fogyaszthatunk, és miben különböznek egymástól!

Olvasd el a cikket
A lámák és alpakák tenyésztése

30.03.2025

A lámák és alpakák tenyésztése

​A lámák és alpakák tenyésztése egyre népszerűbbé válik Csehországban. A tenyésztők értékelik nyugodt és barátságos természetüket, igénytelenségüket, sokoldalú felhasználhatóságukat és egzotikus megjelenésüket. Ezeket az állatokat sikeresen lehet más fajokkal közös legelőkön is tartani. A lámák emellett természetüknél fogva dominánsak és territoriálisak, így hatékonyan képesek megvédeni a nyájat a ragadozóktól. Szeretné megtudni, hogyan kell megfelelően gondoskodni ezekről a lenyűgöző állatokról? Összeállítottunk Önnek hasznos információkat és gyakorlati tippeket, amelyek segítenek megérteni viselkedésüket és a lehető legjobb otthont biztosítani számukra.

Olvasd el a cikket
Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

24.03.2025

Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

Ahogy nekünk is nőnek a körmeink, úgy a kutyáinknak is folyamatosan nőnek a karmaik. Ezért fontos, hogy rendszeresen rövidítsük és karbantartsuk őket. Régebben ez kevésbé volt gond, mivel a kutyák több időt töltöttek a szabadban – szaladtak a kertben, aszfalton vagy más kemény felületeken, amelyek természetes módon koptatták a karmaikat. Manapság ez azonban gyakran már nem elég.

Olvasd el a cikket