Mit csinálnak a méhek télen?

Szerző: Juraj Korim

19.10.2023

Mit csinálnak a méhek télen?

Ha eddig úgy gondolta, hogy a méhek télen alszanak, akkor téved! Ezek az apró és hasznos dolgozók valójában egész évben a télre készülnek, amely alatt a kaptárban maradnak életben. Az egyes méhek -5 °C-on elpusztulnak, de a kaptárakban élő méhkolóniák akár -35 °C-ig is képesek túlélni. Hogy néz ki tehát a kaptárakban a téli pihenés?

Hogyan zajlik a felkészülés?

Annak érdekében, hogy megfelelően felkészüljenek a télre, a méhek egész évben virágport és mézet tárolnak a fészkekben. Számunkra, méhészek számára a felkészülés augusztusban kezdődik, amikor a méhek hosszú életű téli nemzedékei megszületnek, amelyeknek a teste olyan zsíros, hogy sikeresen átvészelik a hosszú telet. Ezért szükséges a kolónia ellátása utánpótlással. Ideális az összes szükséges anyagot tartalmazó méz. Ezért körülbelül 15 kg mézet kell a kaptárban hagyni. A maradékot cukoroldat formájában lehet biztosítani (víz/cukor arány a téli tápláláshoz 2:3).

A téli álom nem következik be

Minden méh számára elengedhetetlen, hogy a királynőt megvédje a tél elől. Szárnyaiknak köszönhetően képesek melegen tartani magukat és a királynőt. A méhek a kaptár belsejében a királynő körül egy csomót, egy gömböt alkotnak, amelynek külső oldalán felváltva melegítik magukat a kaptár belsejében. A csomót fokozatosan mozgatják a méhkaptár mentén oda, ahol van utánpótlásuk. Ebben a királynő körüli csoportosulásban képesek a középpontban 20-30 °C körüli, a széleken pedig legalább 10 °C körüli hőmérsékletet fenntartani. Ha a hőmérséklet télen 10 °C fölé emelkedik, a méhek a környező területet kutatják fel, hogy ürítsenek és ürítsék ürülékzacskóikat, ami megakadályozza, hogy a méhek beszennyezzék a méhkaptárt, és csökkenti a betegségek átvitelének kockázatát. Ha a fagyok sokáig tartanak, a méhek ki vannak téve az ürülékből származó fertőzés veszélyének.

És mit tesznek a méhészek?

Ebben az időszakban még a méhészek sem nyugodtak. Fontos, hogy nyugodt környezetet teremtsünk a méhek számára, ezért jó, ha a lehető legkevésbé zavarjuk őket. Még így sem kerülhetik el a kaptárlátogatást, amelynek során össze kell gyűjteni a váladékot, a kaptár alján lévő hulladékot, amelyből a méhész megállapíthatja, hogy a méheknek van-e elegendő tartalékuk. A raj ezután laboratóriumi vizsgálatokra kerül, hogy kiderüljön, a méhcsalád fertőző betegségben, varroatózisban szenved-e. Márciusban kezdődnek az első tavaszi ellenőrzések, amelyek során ellenőrzik, hogy a méheknek van-e elegendő raktára, és szükség esetén etetik őket.


A méhek kifejlesztettek egy olyan mechanizmust, amely lehetővé teszi számukra, hogy túléljék a hosszú és kemény telet. Mivel azonban a mézet elvesszük tőlük, más módon kell pótolnunk azt, hogy elegendő utánpótlást biztosítsunk számukra. Adjunk tehát nekik elegendő táplálékot, hogy a méhcsalád virágozzon, és tavasszal finom mézet adjon. 


Ha méhészkedésbe szeretne belevágni, nézze meg méhészeti kellék kínálatunkat, hisszük, hogy mindent megtalál, amire szüksége van.

További cikkek

Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?

09.07.2025

Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?

A tojáscsipkedés az egyik leggyakoribb rossz szokás a tyúkoknál. Sok gazda nem tudja, hogyan kezelje ezt a problémát, és különféle „népi praktikákat” próbál ki – például a tyúkok vízbe merítését. Nézzük meg azonban a hatékonyabb és bevált módszereket, amelyekkel leszoktathatjuk a tyúkokat erről a nemkívánatos viselkedésről.

Olvasd el a cikket
Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?

08.07.2025

Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?

Házi kedvenceink egészsége mindig elsődleges szempont – legyen szó tengerimalacról, kutyáról vagy akár lóról. A rendszeres gondoskodással és megelőzéssel különféle betegségek ellen védjük állati társainkat. Az egyik leggyakoribb veszélyt a paraziták jelentik, amelyek bőrproblémákat, de akár súlyos belső megbetegedéseket is okozhatnak. Éppen ezért fontos, hogy ne hanyagoljuk el a féregtelenítést, és rendszeresen alkalmazzunk parazitaellenes készítményeket.

Olvasd el a cikket
Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?

07.07.2025

Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?

A gyöngytyúkok Afrikából származnak, és különféle élőhelyeken fordulnak elő, a szavannáktól az esőerdőkig. A hét ismert faj közül a legelterjedtebb a közönséges gyöngytyúk, a pettyes és a sisakos gyöngytyúk. A háziasításuk körülbelül 2000 évvel ezelőtt történt a mai Marokkó területén. Ma a gyöngytyúkok népszerűek hasznuk és igénytelenségük miatt. Nézzük meg, hogyan kell őket helyesen tartani.

Olvasd el a cikket