Növények a lakásban. Mit válasszunk?

Szerző: Luboš Burda

03.01.2024

Növények a lakásban. Mit válasszunk?

Valószínűleg mindannyian büszkélkedhetünk azzal, hogy legalább egy szobanövényünk van. És majdnem mindannyian elmondhatjuk, hogy kiirtottunk már egy növényt. Mégis igyekszünk tovább termeszteni őket, mert tudjuk, hogy segítenek a lakásban, ráadásul tökéletesen kiegészítik a belső teret. De tudjuk, hogy milyen jótékony hatással vannak ránk? És hogy melyek alkalmasak a lakásba?

Milyen előnyei vannak a növényeknek a lakásban

Vannak olyan növények, amelyek nagyon jótékony hatással vannak az egészségünkre. Másrészt vannak olyan növények is, amelyek csak jót tehetnek nekünk. Általánosságban elmondható, hogy a növények oxigénnel gazdagítják a levegőt, ami létfontosságú számunkra. Egy másik nagyon hasznos tulajdonságuk, hogy képesek párásítani a levegőt, sőt némelyikük szabályozza is a levegőt, ha az túlságosan párás, és felszívják a port és más mérgeket, amelyek a levegőben lehetnek, például a festékből vagy a ragasztóból. Száraz levegőre vásárolhatunk például monsterát, különböző fikuszokat, dracénát vagy más széleslevelű növényt. A páfrányok és borostyánok viszont kiválóan alkalmasak a nedves levegő elnyelésére, amely nagyobb valószínűséggel okoz penészesedést. De beltérben a fitóniák vagy a lapátvirágok inkább ugyanezt a feladatot látják el. A mérgeket nagyon jól felszívja az anyósnyelv, a vesevirág, az eukaliptusz, a gerbera, de a már említett lapátfű is.


Az általános közérzetre gyakorolt hatása sem elhanyagolható. Egyszóval a zöld egy nagyszerű szín, mivel a spektrum sárgászöld része, amelyet visszatükröz, megnyugtatja az embert, és enyhíti a fáradtságérzetet. A konyhában esetleg megtalálható gyógynövények szintén energetizáló hatásúak. A zsálya, a menta, a citromfű és mások erősíthetik immunitásunkat és energiával tölthetik fel a napunkat.

A megfelelő gyógynövény kiválasztása

Amikor a megfelelő növényt választjuk ki otthonunkba, van néhány dolog, amire érdemes odafigyelni, így nem lehet túl nagyot tévedni. Először is gondoljuk át, hogy milyen helyiségbe szeretnénk a virágot elhelyezni, és hogy világosabb vagy sötétebb a szoba. A nagyobb növényeket általában a nappaliban szokták nevelni, ezek feldobják a teret, és otthonossá teszik azt. A hálószobában olyan fajokat helyezzünk el, amelyek tisztítják a levegőt és elősegítik a jobb alvást. Ilyen például az aloe vera, amely a többivel ellentétben még éjszaka is oxigénné alakítja a szén-dioxidot. További jó jelölt lehet a borostyán, az eukaliptusz vagy az anyósnyelv. A fürdőszobában inkább higrofíliásak legyenek, mint például a vesefű vagy a dracaena. Aztán persze a konyhába jöhetnek a különböző gyógynövények vagy szívós virágok.

Az igényesektől a szerényebbekig

Ön azon emberek közé tartozik, akik háziállatként gondozzák a növényeiket, vagy inkább az a fajta ember, akinek félévente egyszer jut eszébe megöntözni egy virágot? Akárhogy is, igazítsa gondozását a növényhez, hogy az ne szenvedjen feleslegesen.


Az igényesebb fajok általában érzékenyebbek a fény, a hőmérséklet és a páratartalom változásaira. Válasszon tehát olyan helyet, ahol jól érzik magukat. Ilyenek például a fitóniák, amelyek igényesek az öntözés és a páratartalom tekintetében, az indiai azálea, amelynek 18 °C körüli hőmérsékletre van szüksége, a Stromanthe triostar, amelynek magas páratartalomra van szüksége, és a miniatűr rózsák, amelyek inkább a szabadföldi termesztéshez alkalmasak, ezért nem érzik jól magukat a lakásban.


Szeret utazni, és ezért a növényei nem kapnak rendszeres vízellátást? Vagy egyszerűen nem emlékszik, mikor öntözte meg utoljára, ezért "biztos, ami biztos" újra megöntözi, vagy "jövő hétre" hagyja? Vannak fajok, amelyek túlélik ezt a rendszertelen rendszert. A kaktuszok és a szukkulensek mindenki számára jól ismertek, és minimálisan öntözhetők. Egy másik ilyen növény az anyósnyelv, amely bármilyen környezethez alkalmazkodik, és nincs ilyen öntözési igénye. A drakónövény is jó választás, mivel nem igényel sok vizet. Hasonlóképpen megteszi a zeller, a lapátfű, a filodendron vagy a csenkesz is.

A növények az életünk részei

Az otthonunkban lévő növények nagyon jótékony hatással vannak az egészségünkre. Ha pedig tudjuk, hogyan kell termeszteni egy adott fajt, akkor hosszú éveken át segítségünkre lehetnek. Aztán attól függ, hogyan gondolkodunk róluk - lelkes termesztő vagy állandó kezdő.

További cikkek

Hogyan készítsük fel a nyulakat a télre?

19.11.2024

Hogyan készítsük fel a nyulakat a télre?

Bár a nyulak viszonylag szívós állatok, a tél bizonyos kihívásokat jelent mind a nyulak, mind pedig nekünk, tartóknak. Ahhoz, hogy egészségesen vészeljék át a telet, fontos, hogy megfelelő környezetet biztosítsunk számukra, és kerüljük el azokat a dolgokat, amelyek zavarják őket. Mai cikkünkben azt nézzük meg, hogyan kell gondoskodni a nyulakról, és hogyan kell kinéznie a téli, hideg időjárásra való felkészülésnek.

Olvasd el a cikket
Ehet-e a kutya csontot?

15.11.2024

Ehet-e a kutya csontot?

Valószínűleg már hallottátok, hogy a kutyáknak nem lenne szabad csontot fogyasztaniuk. Másrészt viszont egyesek úgy vélik, hogy a csont nem árt a kutyáknak. Az igazság valahol a kettő között van, ezért nézzük meg együtt, hogy milyen csontokat fogyaszthatnak a kutyák biztonságosan.

Olvasd el a cikket
Hogyan védjük meg a kutyák mancsát télen?

13.11.2024

Hogyan védjük meg a kutyák mancsát télen?

A téli örömöket nemcsak a gyerekek, hanem négylábú barátaink is szeretik. Azonban a hideg, fagyos időjárás kellemetlenségeket okozhat a kutyák mancsain is. A mancsok gondozása ezért elengedhetetlen a fagyos napokon. A hó, a szórósó és a fagy alatti hőmérséklet olyan problémákat idézhet elő, mint az irritáció, repedezés vagy fájdalom. Hogyan védhetjük meg a kutyák mancsait télen?

Olvasd el a cikket

Iratkozzon fel hírlevelünkre

... és értesüljön a nagyszerű újdonságokról