
Szerző:
03.01.2024
Növények a lakásban. Mit válasszunk?
Valószínűleg mindannyian büszkélkedhetünk azzal, hogy legalább egy szobanövényünk van. És majdnem mindannyian elmondhatjuk, hogy kiirtottunk már egy növényt. Mégis igyekszünk tovább termeszteni őket, mert tudjuk, hogy segítenek a lakásban, ráadásul tökéletesen kiegészítik a belső teret. De tudjuk, hogy milyen jótékony hatással vannak ránk? És hogy melyek alkalmasak a lakásba?
Milyen előnyei vannak a növényeknek a lakásban
Vannak olyan növények, amelyek nagyon jótékony hatással vannak az egészségünkre. Másrészt vannak olyan növények is, amelyek csak jót tehetnek nekünk. Általánosságban elmondható, hogy a növények oxigénnel gazdagítják a levegőt, ami létfontosságú számunkra. Egy másik nagyon hasznos tulajdonságuk, hogy képesek párásítani a levegőt, sőt némelyikük szabályozza is a levegőt, ha az túlságosan párás, és felszívják a port és más mérgeket, amelyek a levegőben lehetnek, például a festékből vagy a ragasztóból. Száraz levegőre vásárolhatunk például monsterát, különböző fikuszokat, dracénát vagy más széleslevelű növényt. A páfrányok és borostyánok viszont kiválóan alkalmasak a nedves levegő elnyelésére, amely nagyobb valószínűséggel okoz penészesedést. De beltérben a fitóniák vagy a lapátvirágok inkább ugyanezt a feladatot látják el. A mérgeket nagyon jól felszívja az anyósnyelv, a vesevirág, az eukaliptusz, a gerbera, de a már említett lapátfű is.
Az általános közérzetre gyakorolt hatása sem elhanyagolható. Egyszóval a zöld egy nagyszerű szín, mivel a spektrum sárgászöld része, amelyet visszatükröz, megnyugtatja az embert, és enyhíti a fáradtságérzetet. A konyhában esetleg megtalálható gyógynövények szintén energetizáló hatásúak. A zsálya, a menta, a citromfű és mások erősíthetik immunitásunkat és energiával tölthetik fel a napunkat.
A megfelelő gyógynövény kiválasztása
Amikor a megfelelő növényt választjuk ki otthonunkba, van néhány dolog, amire érdemes odafigyelni, így nem lehet túl nagyot tévedni. Először is gondoljuk át, hogy milyen helyiségbe szeretnénk a virágot elhelyezni, és hogy világosabb vagy sötétebb a szoba. A nagyobb növényeket általában a nappaliban szokták nevelni, ezek feldobják a teret, és otthonossá teszik azt. A hálószobában olyan fajokat helyezzünk el, amelyek tisztítják a levegőt és elősegítik a jobb alvást. Ilyen például az aloe vera, amely a többivel ellentétben még éjszaka is oxigénné alakítja a szén-dioxidot. További jó jelölt lehet a borostyán, az eukaliptusz vagy az anyósnyelv. A fürdőszobában inkább higrofíliásak legyenek, mint például a vesefű vagy a dracaena. Aztán persze a konyhába jöhetnek a különböző gyógynövények vagy szívós virágok.
Az igényesektől a szerényebbekig
Ön azon emberek közé tartozik, akik háziállatként gondozzák a növényeiket, vagy inkább az a fajta ember, akinek félévente egyszer jut eszébe megöntözni egy virágot? Akárhogy is, igazítsa gondozását a növényhez, hogy az ne szenvedjen feleslegesen.
Az igényesebb fajok általában érzékenyebbek a fény, a hőmérséklet és a páratartalom változásaira. Válasszon tehát olyan helyet, ahol jól érzik magukat. Ilyenek például a fitóniák, amelyek igényesek az öntözés és a páratartalom tekintetében, az indiai azálea, amelynek 18 °C körüli hőmérsékletre van szüksége, a Stromanthe triostar, amelynek magas páratartalomra van szüksége, és a miniatűr rózsák, amelyek inkább a szabadföldi termesztéshez alkalmasak, ezért nem érzik jól magukat a lakásban.
Szeret utazni, és ezért a növényei nem kapnak rendszeres vízellátást? Vagy egyszerűen nem emlékszik, mikor öntözte meg utoljára, ezért "biztos, ami biztos" újra megöntözi, vagy "jövő hétre" hagyja? Vannak fajok, amelyek túlélik ezt a rendszertelen rendszert. A kaktuszok és a szukkulensek mindenki számára jól ismertek, és minimálisan öntözhetők. Egy másik ilyen növény az anyósnyelv, amely bármilyen környezethez alkalmazkodik, és nincs ilyen öntözési igénye. A drakónövény is jó választás, mivel nem igényel sok vizet. Hasonlóképpen megteszi a zeller, a lapátfű, a filodendron vagy a csenkesz is.
A növények az életünk részei
Az otthonunkban lévő növények nagyon jótékony hatással vannak az egészségünkre. Ha pedig tudjuk, hogyan kell termeszteni egy adott fajt, akkor hosszú éveken át segítségünkre lehetnek. Aztán attól függ, hogyan gondolkodunk róluk - lelkes termesztő vagy állandó kezdő.
További cikkek

09.07.2025
Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?
A tojáscsipkedés az egyik leggyakoribb rossz szokás a tyúkoknál. Sok gazda nem tudja, hogyan kezelje ezt a problémát, és különféle „népi praktikákat” próbál ki – például a tyúkok vízbe merítését. Nézzük meg azonban a hatékonyabb és bevált módszereket, amelyekkel leszoktathatjuk a tyúkokat erről a nemkívánatos viselkedésről.
Olvasd el a cikket
08.07.2025
Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?
Házi kedvenceink egészsége mindig elsődleges szempont – legyen szó tengerimalacról, kutyáról vagy akár lóról. A rendszeres gondoskodással és megelőzéssel különféle betegségek ellen védjük állati társainkat. Az egyik leggyakoribb veszélyt a paraziták jelentik, amelyek bőrproblémákat, de akár súlyos belső megbetegedéseket is okozhatnak. Éppen ezért fontos, hogy ne hanyagoljuk el a féregtelenítést, és rendszeresen alkalmazzunk parazitaellenes készítményeket.
Olvasd el a cikket
07.07.2025
Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?
A gyöngytyúkok Afrikából származnak, és különféle élőhelyeken fordulnak elő, a szavannáktól az esőerdőkig. A hét ismert faj közül a legelterjedtebb a közönséges gyöngytyúk, a pettyes és a sisakos gyöngytyúk. A háziasításuk körülbelül 2000 évvel ezelőtt történt a mai Marokkó területén. Ma a gyöngytyúkok népszerűek hasznuk és igénytelenségük miatt. Nézzük meg, hogyan kell őket helyesen tartani.
Olvasd el a cikket