Sertéshízlalás

Szerző: Juraj Korim

06.10.2023

Sertéshízlalás

Azon gondolkodik, hogy sertést szeretne tartani, de nem tudja, mivel kell megfelelően etetni, hogy a legjobb minőségű húst kapja? Akkor olvasson tovább, hogy megtudja a fontos információkat.

A megfelelő sertés kiválasztása alapvető fontosságú

A malac kiválasztásakor mindenképpen érdemes körültekintőnek lenni, hogy elkerüljük a későbbi nehézségeket vagy az elhalálozást. Válasszon egy bizonyítottan jó tenyésztőtől származó sertést, aki megmondja, hogy milyen az általános egészségi állapota, milyen oltásokat kapott, és hogy féregtelenítették-e már. Kérjen információt a koráról és a súlyáról is, amelynek a vásárláskor 20-25 kg körül kell lennie. Gondolja át alaposan, hogy standard vagy nem standard sertést szeretne-e, amelynek egészségügyi problémája van, például sérve. Ez valamivel olcsóbb lesz, de nagyobb az elhalálozás és más egészségügyi problémák kockázata. A fajtának adott étrenddel kapcsolatos információkkal is érdemes rendelkeznie. Mielőtt ugyanis a malac megszokja az új környezetet, ugyanazt az eledelt kell etetni vele, és csak ezután lehet a változtatást az Ön meghatározása szerint módosítani. Vásárláskor meg kell nézni az egész almot, hogy egy erős és egészséges, nyilvánvaló rendellenességektől mentes sertést válasszon ki.

Levágási súly

A szokásos vágótömeg 105-115 kg, amely az ár/húshozam arány szempontjából ideálisnak tekinthető. Ha a vágósúly magasabb értékeket érne el, a zsír aránya növekedne (150 kg körüli sertések).

Hogyan lehet tehát hízlalni a sertést?

A takarmány az étrend alapja és a fő energiaforrás. A búzát és az árpát leggyakrabban dara formájában, a zabot pedig kisebb adagokban takarmányozzák. A kukorica is megfelelő gabonaféle, mivel ennek a legmagasabb az energiaértéke, de nagy aránya az adagban a zsír minőségének romlásához vezet (sárgás és vékony). A rozs nem ajánlott az emésztésre gyakorolt negatív hatása miatt. Ha a sertést csak nyers takarmánnyal etetik, a hízlalási időszakonkénti takarmányfogyasztás 220-250 kg. Ha burgonyát adnak hozzá, a fogyasztás hizlalásonként 140-170 kg körül van.


A burgonya még mindig a hízósertések étrendjének részét képezi. Lehet kicsi vagy ütött, de semmiképpen sem rothadt, penészes vagy zöldes. Tálaljuk főzve vagy párolt formában.


Természetesen a disznót is megkínálhatja a konyhai maradékokkal, de ne kezelje úgy, mint egy szemetesládát. Ez az étel sem lehet penészes vagy rothadt, és semmiképpen sem szabad nagy mennyiségben etetni. Nem lehet fűszeres vagy túlságosan olajos sem. A sertések szívesen fogyasztják a gyümölcs- és zöldséghéjakat vagy a kemény kenyeret, amelyet meleg vízben kell beáztatni.


Időnként engedjük ki a sertést a legelőre, ahol a táplálékszükségletét mindenből biztosítja, ami az útjába kerül.


A hízlaló táplálékot a megfelelő növekedés érdekében dúsítsuk fel ömlesztett ásványianyag-vitamin-keverékkel, valamint sörélesztővel a vitalitás és az emésztés nagyobb fokozása érdekében.


Ne feledkezzünk meg a megfelelő mennyiségű vízről sem, a 100 kg körüli hízósertések számára naponta legalább 5-6 liter víz ajánlott. A vízfogyasztás és a produkció közötti egyensúlyt azonban számos más tényező is befolyásolja, mint például a takarmányban lévő szárazanyag és fehérje aránya, az időjárási körülmények, az egészségi állapot és még sok más tényező.

További cikkek

Tojásfajták

31.03.2025

Tojásfajták

Amikor azt mondjuk „tojás”, a legtöbb embernek automatikusan a tyúktojás jut eszébe. Csak kevesen gondolnak először más típusra. Pedig jól tudjuk, hogy más madarak is tojnak tojásokat – és némelyikük még a boltok polcaira is eljut. Az üzletekben leggyakrabban tyúktojással találkozunk, néha fürjtojással is, de a többi fajta igazi ritkaság. Nézzük meg tehát, milyen tojásokat fogyaszthatunk, és miben különböznek egymástól!

Olvasd el a cikket
A lámák és alpakák tenyésztése

30.03.2025

A lámák és alpakák tenyésztése

​A lámák és alpakák tenyésztése egyre népszerűbbé válik Csehországban. A tenyésztők értékelik nyugodt és barátságos természetüket, igénytelenségüket, sokoldalú felhasználhatóságukat és egzotikus megjelenésüket. Ezeket az állatokat sikeresen lehet más fajokkal közös legelőkön is tartani. A lámák emellett természetüknél fogva dominánsak és territoriálisak, így hatékonyan képesek megvédeni a nyájat a ragadozóktól. Szeretné megtudni, hogyan kell megfelelően gondoskodni ezekről a lenyűgöző állatokról? Összeállítottunk Önnek hasznos információkat és gyakorlati tippeket, amelyek segítenek megérteni viselkedésüket és a lehető legjobb otthont biztosítani számukra.

Olvasd el a cikket
Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

24.03.2025

Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

Ahogy nekünk is nőnek a körmeink, úgy a kutyáinknak is folyamatosan nőnek a karmaik. Ezért fontos, hogy rendszeresen rövidítsük és karbantartsuk őket. Régebben ez kevésbé volt gond, mivel a kutyák több időt töltöttek a szabadban – szaladtak a kertben, aszfalton vagy más kemény felületeken, amelyek természetes módon koptatták a karmaikat. Manapság ez azonban gyakran már nem elég.

Olvasd el a cikket