Szükségük van-e a tyúkoknak tavasszal étrendváltoztatásra?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

13.03.2024

Szükségük van-e a tyúkoknak tavasszal étrendváltoztatásra?

A tavasz az évnek az a szakasza, amikor a természet életre kel. Ezzel együtt számos olyan változás következik be, amely hatással van állattársainkra, a tyúkokra. A tenyésztők gyakran elgondolkodnak azon, hogy a tavasz beköszöntével szükséges-e változtatni az étrendjükön. Mire van szükségük a tyúkoknak, hogy könnyebbé tegyék számukra az évszakok közötti átmenetet?


Takarmányozás

A tyúkok tápláléka elsősorban búza (50 %), kukoricaliszt (25 %), növényi fehérje (20 %), vitaminok és ásványi anyagok (5 %) keverékéből áll. Télire a kukoricaliszt kisebb arányban használható. A tyúknak naponta 120-150 gramm takarmányt kell kapnia. A kérdés az, hogy mikor etessük a tyúkokat? Az etetésnek naponta kétszer kell történnie, reggel nedves lisztet, este pedig teljes kiőrlésű takarmányt kell adni. Ne felejtsünk el elegendő folyadékot adni, a tyúk naponta 250-500 ml vizet iszik.


Táplálkozási változtatások

A tavasz beköszöntével a környezet változásai befolyásolják a tyúkok táplálékának elérhetőségét. A tél után minden felébred, és a természetben megjelennek a természetes táplálékok, mint a bogarak, férgek, lárvák, de a zöld fű és a pitypang is. Ez a táplálék minden étrend fontos részét képezi, mivel nagy mennyiségű fehérjét tartalmaz. A tyúkok ilyenkor visszatérnek a rendszeres és bőséges tojástermeléshez, ezért ügyelni kell arra, hogy a tojások jó minőségűek legyenek és a tyúkok jól fejlődjenek. Egészítse ki az étrendet lisztkukacokkal, őrölt kagylóhéjjal, főtt tojással, hallal vagy más húsokkal, amelyek mind tartalmaznak a tyúkok számára nagyon fontos fehérjét.


Ha tojóbaromfit tart, fontos, hogy egyéb tápanyagokban gazdag étrendet biztosítson, hogy a tyúkok jó minőségű tojásokat tojjanak. Nemcsak a fehérje, hanem a kalcium is fontos összetevő. Segíti a megfelelő emésztést, és pozitív hatással van a tojáshéj minőségére. Ezenkívül egészítse ki a takarmányadagot ásványi anyagokkal és vitaminokkal a tyúkok számára.


A tél után, amikor a tyúkok idejük nagy részét a tyúkólban töltik, a fokozott aktivitás szokásos, különösen, ha szabad tartásban vannak. Ezért nagyobb energia- és tápanyagellátásra lehet szükségük. Tartsa ezt szem előtt, és biztosítson számukra bőséges, jó minőségű táplálékot, ami kulcsfontosságú a tyúkok egészségének megőrzéséhez.


A változásokra való reagálás

Ne feledje, hogy a tyúkok viselkedését és egészségi állapotát gondosan és rendszeresen megfigyelje. Ez lehetővé teszi, hogy gyorsan felismerje a táplálkozási szokásaikban bekövetkező változásokat. Ha hirtelen változásokat észlel a tyúkok táplálékfogyasztásában vagy megjelenésében, forduljon szakemberhez, és módosítsa az étrendet. Szükség lehet a takarmány típusának megváltoztatására vagy kiegészítő táplálék hozzáadására.


A tyúkok étrendjének tavaszi megváltoztatása fontos lehet az egészség és a teljesítmény biztosítása érdekében. Figyelje tyúkjai táplálkozási szokásait és igényeit, hogy megfelelő, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrendet biztosítson számukra. Körültekintő gondoskodással és odafigyeléssel károsodás nélkül felkészítheti tyúkjait a tavaszra.

További cikkek

Hogyan alakítsunk ki kerti tavat?

28.05.2025

Hogyan alakítsunk ki kerti tavat?

A kerti tó nemcsak esztétikus dísze lehet kertünknek, hanem hasznos vízforrás is a vadon élő állatok számára. Örülnek neki a madarak, siklók, sünök és mókusok is, akik segítenek a kártevők elleni védekezésben. Emellett a tó lehetőséget ad arra is, hogy halakat tartsunk benne – ez azonban a tó méretétől és elhelyezésétől is függ.


Olvasd el a cikket
Agresszió kutyáknál

27.05.2025

Agresszió kutyáknál

Valószínűleg mindannyian találkoztunk már életünk során agresszív viselkedést mutató kutyával. Ez a viselkedés számos okból eredhet, és különféle formákban jelentkezhet. Fontos megérteni, miért fordul elő, hogyan kezelhetjük, és hogyan előzhetjük meg. Ebben segít ez a cikk.


Olvasd el a cikket
Hogyan védhetjük meg a juhokat és kecskéket a farkasoktól

26.05.2025

Hogyan védhetjük meg a juhokat és kecskéket a farkasoktól

Bizonyára hozzád is eljutott már a hír, hogy visszatérnek hozzánk a farkasok. A természetvédők ezt pozitív fejleményként értékelik – de mit szólnak ehhez a juh- és kecsketartók? Ők már kevésbé lelkesek. A farkasok megtelepednek a tájban, és egy nem megfelelően védett nyáj számukra könnyű éjszakai zsákmányt jelent.


Olvasd el a cikket