Tavasszal keltetés és fiókanevelés
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

28.03.2023

Tavasszal keltetés és fiókanevelés

Abban az esetben, ha a csirkék kikelését a tavaszra irányítja, hogy gond nélkül kint hagyhassa őket a csirkeólban, akkor ügyelnie kell arra, hogy az új, aranyos jövevények semmiben se szenvedjenek hiányt, és optimális körülmények között növekedhessenek és fejlődhessenek. A csirkék alacsony hőmérsékleten, fejletlen immunrendszerük miatt hajlamosak a megfázásra, és ha a hőmérséklet nagyon alacsonyra esik, fennáll a veszélye a tüdőgyulladásnak, amely általában halálos kimenetelű.

Nyereség, ha egy erős anyai ösztönökkel rendelkező tyúk gondoskodik a fiókák kikeléséről és felneveléséről. Ezután a tenyésztő sok gondtól megszabadul. A könnyű tojó fajtáknál azonban a krákogás ösztöne elnyomott, és a fiókákat mesterségesen kell kikeltetni. A tenyésztőnek ezért közbe kell avatkoznia, és a megfelelő kényelemmel kell segítenie a csibéket a világra.


Automatikus keltetők a csirkék könnyed keltetéséhez

Sok tenyésztő, köztük az otthoni tenyésztők számára is nélkülözhetetlen eszköz a keltetéshez a keltetőautomaták, amelyek ideális feltételeket biztosítanak a tojások sikeres átalakulásához a kiscsibékre. Nemcsak tyúktojások, hanem - a keltetőmodelltől függően - liba-, kacsa- vagy fürjtojások keltetésére is alkalmasak. Az automatikus keltetőgépek mindenről maguk gondoskodnak - fenntartják az ideális hőmérsékletet és páratartalmat a tojások körül, és a tojásokat rendszeres időközönként megforgatják bennük, csak elegendő vizet kell tartani a keltetőben (a professzionális keltetőgépek a maximálisan karbantartásmentes működés érdekében a vízellátáshoz csatlakoztathatók). A kiváló minőségű keltetőgépek pontos hőmérséklet- és páratartalom-érzékelőkkel, valamint a keltetőben uralkodó aktuális állapotokat mutató kijelzővel vannak felszerelve.

Egyszerűen kiválaszthatja a keltető méretét vagy kapacitását aszerint, hogy hány tojást szeretne egyszerre elhelyezni. A legkisebb keltetőkben nem fér el még tíz tojás sem, de az otthoni tenyésztésre kialakított keltetők általában több tucat tojást, vagy akár valamivel több mint száz ilyen értékes tartalmú héjat tartanak. A professzionális dobozkeltetők akár több száz tojást is befogadhatnak.

A mesterséges csirkehomok, mint nélkülözhetetlen hőforrás

A kikelés után a fiókáknak melegre van szükségük a túléléshez és a megfelelő fejlődéshez. Tekintettel arra, hogy a tavaszi hónapokban nagyon változékony az időjárás és még mindig túl alacsonyak a hőmérsékletek, akkor is célszerű beavatkozni és valamilyen mesterséges hőforrást biztosítani számukra a fészek nélküli nevelés során. Megfelelő hőforrás a mesterséges csirkeól, amely például az élő csirkeól funkcióját helyettesíti a fiókák kikelés utáni fejlődése során.

A mesterséges csirkeólok fűtőlap formájában is megjelenhetnek, amely elegendő hőellátást biztosít az alatta elhelyezkedő kis csirkék számára. A tábla kellemesen meleg, de nem forró. Állítható lábakra van helyezve, így a csirkék növekedésétől függően emelhető. Mindig közvetlenül a csirkékhez kell érnie. A fűtőlapok különböző méretekben kaphatók, egy 30 x 30 cm-es tányér alá például 20-25 csirke is elfér. A fűtési hőmérséklet szabályozható teljesítmény szabályozóval vagy állítható lábakkal - a lemez enyhe emelésével vagy leengedésével.

A mesterséges tyúkól lehet nevelőhelyiség, azaz fűtött láda is, ahol általában infralámpa a hőforrás. Az infravörös izzóval ellátott infralámpák olyan fénysugárzást bocsátanak ki, amely mélyebbre hatol a csirkék testébe, mint a fém, műanyag vagy kerámia fűtőelemek hője. Ezenkívül a megfelelő hullámhosszú fénysugárzás javítja a csirkék vérkeringését és immunitását, fokozza a biokémiai aktivitásokat, növeli a szövetek ellenállását és felgyorsítja a növekedési folyamatot. Az infralámpa részben helyettesíthető kerámia izzóval, ami nem világít, csak melegít. Az infravörös izzók és a kerámia izzók nem csak tenyésztőkben használhatók, hanem a csirkeól fűtésére is.

Mi másra kell figyelni a csirkenevelés során

A meleg mellett a csirkék szeretik a friss levegőt, de vigyázzunk a huzatra. A padlót szép száraz alommal kell kibélelni. A durva puhafa forgács vagy a vágott szalma jó alom. Ez azért van így, mert ezek a típusú alomok jó nedvszívó tulajdonságokkal rendelkeznek, ami segít szárazon tartani őket és megakadályozza a szagok kialakulását. Másrészt a fűrészpor rossz, mivel poros, és a csirkék számára egészségügyi problémákat okozhat, ha lenyelik. Természetesen a csirkék életkorának megfelelő, állandó hozzáférést kell biztosítani a tiszta vízhez és a jó minőségű takarmányhoz.

További cikkek

Hogyan készítsük fel a nyulakat a télre?

19.11.2024

Hogyan készítsük fel a nyulakat a télre?

Bár a nyulak viszonylag szívós állatok, a tél bizonyos kihívásokat jelent mind a nyulak, mind pedig nekünk, tartóknak. Ahhoz, hogy egészségesen vészeljék át a telet, fontos, hogy megfelelő környezetet biztosítsunk számukra, és kerüljük el azokat a dolgokat, amelyek zavarják őket. Mai cikkünkben azt nézzük meg, hogyan kell gondoskodni a nyulakról, és hogyan kell kinéznie a téli, hideg időjárásra való felkészülésnek.

Olvasd el a cikket
Ehet-e a kutya csontot?

15.11.2024

Ehet-e a kutya csontot?

Valószínűleg már hallottátok, hogy a kutyáknak nem lenne szabad csontot fogyasztaniuk. Másrészt viszont egyesek úgy vélik, hogy a csont nem árt a kutyáknak. Az igazság valahol a kettő között van, ezért nézzük meg együtt, hogy milyen csontokat fogyaszthatnak a kutyák biztonságosan.

Olvasd el a cikket
Hogyan védjük meg a kutyák mancsát télen?

13.11.2024

Hogyan védjük meg a kutyák mancsát télen?

A téli örömöket nemcsak a gyerekek, hanem négylábú barátaink is szeretik. Azonban a hideg, fagyos időjárás kellemetlenségeket okozhat a kutyák mancsain is. A mancsok gondozása ezért elengedhetetlen a fagyos napokon. A hó, a szórósó és a fagy alatti hőmérséklet olyan problémákat idézhet elő, mint az irritáció, repedezés vagy fájdalom. Hogyan védhetjük meg a kutyák mancsait télen?

Olvasd el a cikket

Iratkozzon fel hírlevelünkre

... és értesüljön a nagyszerű újdonságokról