
7 tipp a tavaszi legelőkarbantartáshoz
A megfelelő tavaszi gondoskodás kulcsfontosságú annak érdekében, hogy a legelő egész szezonban jó minőségű és tápanyagban gazdag takarmányt biztosítson. Ebben a cikkben áttekintjük azokat a legfontosabb lépéseket, amelyeket minden állattartónak meg kell tennie a legeltetési időszak kezdete előtt.
1. Az állatokat nem engedjük túl korán legelni
A tavaszi fű csábítóan friss, de egyben törékeny is, a gyep pedig gyakran még túl nedves. Ha az állatok túl korán mennek ki a legelőre, a patáikkal vagy körmeikkel károsíthatják a gyepfelületet, ami jelentősen csökkenti a növényzet regenerációs képességét. Különös figyelmet fordítunk a nyári legelőkre – az állatokat csak akkor engedjük ki, amikor a növényzet legalább 10 cm magas, és a talaj elég száraz és szilárd.
2. A kerítések ellenőrzése és javítása
Mielőtt kiengednénk az állatokat, alaposan átvizsgáljuk a kerítéseket. Különös figyelmet fordítunk az elektromos kerítések vezetőire – a szalagok és a huzalok megsérülhettek a fagy, a szél vagy a vadállatok miatt. Ellenőrizzük az oszlopok stabilitását és a lécek állapotát is. Amit sérültnek találunk, kijavítjuk. Ezzel egy időben átvizsgáljuk a legelőt is, hogy nincs-e rajta hulladék vagy veszélyes tárgy.
3. A legelő trágyázása
A kora tavasz a legideálisabb időszak a trágyázásra. A legjobb először talajmintát venni, és megállapítani annak pH-értékét és tápanyagtartalmát – így célzottan és hatékonyan lehet trágyázni. A „vakon” végzett trágyázás gyakran gyengébb eredményeket hoz. A meszezés vagy a célzott trágyázás növeli a hozamot, javítja a takarmány minőségét és ellenállóbbá teszi az egész legelőt.
4. Esetleges felülvetés
Egyes legelők az előző szezon után legyengülhettek, ami a takarmány minőségében és mennyiségében is megmutatkozik. Ha szükséges, tavasszal felülvetünk egy megfelelő legelőmag-keverékkel. Az ideális időszak erre a kora tavasz, amikor még elegendő a nedvesség, és a vetőmag jól meg tud gyökerezni.
5. Mérgező növények előfordulásának ellenőrzése
Az állatok kiengedése előtt fontos bejárni a legelőt, és megbizonyosodni arról, hogy nincsenek rajta mérgező növények. A magyar tájakon gyakran előfordul például boglárka, vérehulló fecskefű, kutyatej, vadmeggy és más mérgező fajok. Külön figyelmet fordítunk a fákra is – veszélyes lehet például a tiszafa, a tuja, a boróka, az akác, a juhar vagy a csonthéjas gyümölcsfák. A legelőt az év során rendszeresen ellenőrizni kell.
6. Az állatok fokozatos hozzászoktatása a legelőhöz
A tavaszi fű magas fruktántartalmú – ezek egyszerű cukrok, amelyek megzavarhatják a bélflóra egyensúlyát. A takarmány hirtelen megváltozása például a lovaknál patairhagyulladást (laminitiszt), a kérődzőknél pedig a bendő mikroorganizmusainak pusztulását okozhatja. A száraz téli takarmányról a friss zöld takarmányra való átállásnak fokozatosnak kell lennie. Ideális esetben ez az átmenet 2–3 hétig tart, amíg az állat szervezete hozzászokik az új étrendhez.
7. Felkészülés az aszályos nyárra
Az utóbbi években a nyarak egyre szárazabbak, ami nagy megterhelést jelent a legelőknek. Az öntözés bár lehetséges, gyakran túl költséges vagy kivitelezhetetlen. Sokkal hatékonyabb megoldás a legelő kisebb szakaszokra osztása. A legeltetés rotálásával lehetőséget adunk az egyes részek regenerálódására, ezáltal növeljük a hozamot és a takarmány minőségét.
A korai és átgondolt tavaszi karbantartással egészséges és termékeny növényállományt biztosíthatunk, amely az egész legeltetési időszakban szolgálja az állatainkat.
További cikkek

30.04.2025
7 tipp a tavaszi legelőkarbantartáshoz
A megfelelő tavaszi gondoskodás kulcsfontosságú annak érdekében, hogy a legelő egész szezonban jó minőségű és tápanyagban gazdag takarmányt biztosítson. Ebben a cikkben áttekintjük azokat a legfontosabb lépéseket, amelyeket minden állattartónak meg kell tennie a legeltetési időszak kezdete előtt.
Olvasd el a cikket
29.04.2025
Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?
A piacon rengetegféle hám és nyakörv kapható. De honnan tudhatod, melyik a legjobb a te kedvenced számára? Nézzük meg együtt!
Olvasd el a cikket
29.04.2025
Hogyan néz ki a méhészeti év?
A méhész munkája a természethez igazodik – az időjáráshoz, a hőmérséklethez, és legfőképp a méhek természetes táplálékforrásainak elérhetőségéhez. Ezért alapvető fontosságú a vegetációs ciklus követése, amely magában foglalja az ún. vezető növények virágzását is. Az év minden szakasza specifikus gondozást igényel a méhcsalád részéről. A méhészeti év hét alapvető időszakra osztható, melyek mindegyike külön eljárásokat és intézkedéseket kíván. Nézzük meg őket együtt.