A selyemtyúk lenyűgöz megjelenésével és viselkedésével
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

13.04.2022

A selyemtyúk lenyűgöz megjelenésével és viselkedésével

A selyemtyúk egy viszonylag sajátos megjelenésű csirke fajta, egyedi tollszerkezet jellemzi őket, aminek következtében a selyemtyúk tollai hasonlítanak a szőrre. Gyakran nem a haszonállatnak tartják, hanem szokatlan megjelenésük miatt, pedig jelenlétük a már meglévő tenyészet számára előnyös lehet. Ez egy ősi tyúkfajta, több 1000 évvel ezelőtt, azonos tollszerkezetű elődeik Kínában éltek. Európába először talán az ismert utazó és kereskedő, Marco Polo hozta be őket, nálunk azonban csak a 20. század eleje óta elterjedt tenyészállat.

Egyedi megjelenés

A selyemtyúkra jellemző a kisebb növekedés. Léteznek kisebb, körülbelül fél kilogramm súlyúak, illetve nagyobbak, amelyek zömök testűek és másfél kilogrammot is nyomhatnak. Különböző színű tollakkal láthatjuk őket. Leggyakrabban fehér, sárga, narancssárga és fekete árnyalatú a tollazatuk. Mint már említettük, tollazatuk meglehetősen egyedi, és a tollak szerkezetük alapján könnyen összetéveszthetők a szőrmével. A legtöbb csirkefajtához képest abban is különböznek, hogy négy helyett öt ujjuk van, de nem ők az egyetlen fajta, amelynek öt ujja van. Érdekes még, hogy kékes a húsuk, bőrük, a lábuk, a csőrük és a fülcimpájuk.

A selyemtyúk engedelmes fajta

Ha "hétköznapi" tyúkokat tartunk otthon, érdemes átgondolni, hogy adjunk-e hozzájuk néhány selyemtyúkot. Amellett, hogy szeretik őket, hasznos tenyésztési tulajdonságaik is vannak. A felnőtteknek nem okoz gondot az együttélés fajtársaikkal, sőt kisméretű fürjekkel, fácánokkal vagy kacsákkal sem – jól kijönnek mindenféle baromfival. Nyugodt természetüknek köszönhetően a selyemtyúkok nagyon jól illeszkednek bármilyen tenyészethez, könnyen megszelídíthetők, ugyanakkor nem okoznak gondot. Nem repülnek, nem ásnak és általában nyugodtak, ráadásul nem igényelnek különösebb gondozást. Talán csak a méretük és az abszolút repülésmentességük miatt jó megoldani, hogy a csirkeólban gond nélkül fel tudjanak jutni a rúdra.

Ízletes hús és tojás

Megvásárolhatja őket csak azért, mert aranyosak, de a tenyésztésbe való bevonásuk előnyökkel is jár. Extraként arra hogy a selyemtyúkok az összes elhagyott csibét a szárnyaik alá veszik, beleértve a már a tenyészetben lévő más fajta tyúkokét is, a tojása és a húsa is fogyasztható.

A selyemtyúk húsa ízét tekintve vadhúst rejt. Ami a tojásokat illeti, a lerakás után a selyemtyúkok becsületesen rátelepednek a tojásokra, és felkészülnek a szülői szerepre. Ha elveszi az összes tojást, akkor is az üres fészekben fognak ülni, ezért érdemes legalább néhány tojást hagyni kikelni. Legjobb esetben évente körülbelül 90 tojást tojnak, de általában évi 60-80 tojást.

További cikkek

Tojásfajták

31.03.2025

Tojásfajták

Amikor azt mondjuk „tojás”, a legtöbb embernek automatikusan a tyúktojás jut eszébe. Csak kevesen gondolnak először más típusra. Pedig jól tudjuk, hogy más madarak is tojnak tojásokat – és némelyikük még a boltok polcaira is eljut. Az üzletekben leggyakrabban tyúktojással találkozunk, néha fürjtojással is, de a többi fajta igazi ritkaság. Nézzük meg tehát, milyen tojásokat fogyaszthatunk, és miben különböznek egymástól!

Olvasd el a cikket
A lámák és alpakák tenyésztése

30.03.2025

A lámák és alpakák tenyésztése

​A lámák és alpakák tenyésztése egyre népszerűbbé válik Csehországban. A tenyésztők értékelik nyugodt és barátságos természetüket, igénytelenségüket, sokoldalú felhasználhatóságukat és egzotikus megjelenésüket. Ezeket az állatokat sikeresen lehet más fajokkal közös legelőkön is tartani. A lámák emellett természetüknél fogva dominánsak és territoriálisak, így hatékonyan képesek megvédeni a nyájat a ragadozóktól. Szeretné megtudni, hogyan kell megfelelően gondoskodni ezekről a lenyűgöző állatokról? Összeállítottunk Önnek hasznos információkat és gyakorlati tippeket, amelyek segítenek megérteni viselkedésüket és a lehető legjobb otthont biztosítani számukra.

Olvasd el a cikket
Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

24.03.2025

Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

Ahogy nekünk is nőnek a körmeink, úgy a kutyáinknak is folyamatosan nőnek a karmaik. Ezért fontos, hogy rendszeresen rövidítsük és karbantartsuk őket. Régebben ez kevésbé volt gond, mivel a kutyák több időt töltöttek a szabadban – szaladtak a kertben, aszfalton vagy más kemény felületeken, amelyek természetes módon koptatták a karmaikat. Manapság ez azonban gyakran már nem elég.

Olvasd el a cikket