-800x800.jpg)
A selyemtyúk lenyűgöz megjelenésével és viselkedésével
A selyemtyúk egy viszonylag sajátos megjelenésű csirke fajta, egyedi tollszerkezet jellemzi őket, aminek következtében a selyemtyúk tollai hasonlítanak a szőrre. Gyakran nem a haszonállatnak tartják, hanem szokatlan megjelenésük miatt, pedig jelenlétük a már meglévő tenyészet számára előnyös lehet. Ez egy ősi tyúkfajta, több 1000 évvel ezelőtt, azonos tollszerkezetű elődeik Kínában éltek. Európába először talán az ismert utazó és kereskedő, Marco Polo hozta be őket, nálunk azonban csak a 20. század eleje óta elterjedt tenyészállat.
Egyedi megjelenés
A selyemtyúkra jellemző a kisebb növekedés. Léteznek kisebb, körülbelül fél kilogramm súlyúak, illetve nagyobbak, amelyek zömök testűek és másfél kilogrammot is nyomhatnak. Különböző színű tollakkal láthatjuk őket. Leggyakrabban fehér, sárga, narancssárga és fekete árnyalatú a tollazatuk. Mint már említettük, tollazatuk meglehetősen egyedi, és a tollak szerkezetük alapján könnyen összetéveszthetők a szőrmével. A legtöbb csirkefajtához képest abban is különböznek, hogy négy helyett öt ujjuk van, de nem ők az egyetlen fajta, amelynek öt ujja van. Érdekes még, hogy kékes a húsuk, bőrük, a lábuk, a csőrük és a fülcimpájuk.
A selyemtyúk engedelmes fajta
Ha "hétköznapi" tyúkokat tartunk otthon, érdemes átgondolni, hogy adjunk-e hozzájuk néhány selyemtyúkot. Amellett, hogy szeretik őket, hasznos tenyésztési tulajdonságaik is vannak. A felnőtteknek nem okoz gondot az együttélés fajtársaikkal, sőt kisméretű fürjekkel, fácánokkal vagy kacsákkal sem – jól kijönnek mindenféle baromfival. Nyugodt természetüknek köszönhetően a selyemtyúkok nagyon jól illeszkednek bármilyen tenyészethez, könnyen megszelídíthetők, ugyanakkor nem okoznak gondot. Nem repülnek, nem ásnak és általában nyugodtak, ráadásul nem igényelnek különösebb gondozást. Talán csak a méretük és az abszolút repülésmentességük miatt jó megoldani, hogy a csirkeólban gond nélkül fel tudjanak jutni a rúdra.
Ízletes hús és tojás
Megvásárolhatja őket csak azért, mert aranyosak, de a tenyésztésbe való bevonásuk előnyökkel is jár. Extraként arra hogy a selyemtyúkok az összes elhagyott csibét a szárnyaik alá veszik, beleértve a már a tenyészetben lévő más fajta tyúkokét is, a tojása és a húsa is fogyasztható.
A selyemtyúk húsa ízét tekintve vadhúst rejt. Ami a tojásokat illeti, a lerakás után a selyemtyúkok becsületesen rátelepednek a tojásokra, és felkészülnek a szülői szerepre. Ha elveszi az összes tojást, akkor is az üres fészekben fognak ülni, ezért érdemes legalább néhány tojást hagyni kikelni. Legjobb esetben évente körülbelül 90 tojást tojnak, de általában évi 60-80 tojást.
További cikkek

29.04.2025
Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?
A piacon rengetegféle hám és nyakörv kapható. De honnan tudhatod, melyik a legjobb a te kedvenced számára? Nézzük meg együtt!
Olvasd el a cikket
29.04.2025
Hogyan néz ki a méhészeti év?
A méhész munkája a természethez igazodik – az időjáráshoz, a hőmérséklethez, és legfőképp a méhek természetes táplálékforrásainak elérhetőségéhez. Ezért alapvető fontosságú a vegetációs ciklus követése, amely magában foglalja az ún. vezető növények virágzását is. Az év minden szakasza specifikus gondozást igényel a méhcsalád részéről. A méhészeti év hét alapvető időszakra osztható, melyek mindegyike külön eljárásokat és intézkedéseket kíván. Nézzük meg őket együtt.

27.04.2025
Hogyan tartsunk csincsillát?
A csincsillák tartása egyre népszerűbbé válik aranyos megjelenésüknek, barátságos természetüknek és rendkívül puha szőrüknek köszönhetően. Ezek a kis rágcsálók a dél-amerikai Andokból származnak, ahol a prémjükért való vadászat miatt a természetben majdnem kipusztultak. Ma már főként házikedvencként tartják őket. Éjszakai állatok, a nap nagy részét átalusszák, és csak sötétedés után aktívak. Nagyon társas lények, ezért ajánlott legalább párban tartani őket. A csincsillák átlagos élettartama 10–15 év, de ritkán akár 20 évig is élhetnek.
Olvasd el a cikket