-800x800.png)

Szerző: Pavel Frček
28.02.2025
Befolyásolható a tojótyúkok tojástermelése?
Bizonyára észrevette, hogy a tojások száma bizonyos időszakokban változik. Néha magas a tojástermelés, máskor pedig minimálisra csökken. Miért történik ez? Vannak tényezők, amelyek befolyásolják a tyúkok tojástermelő képességét. Nem mindegyiket tudja befolyásolni, de néhányat megfelelő gondozással legalább részben szabályozhat.
Az életkor hatása a tojástermelésre
A kezdő tenyésztők mindig várják a tojásokat. Vásárláskor azonban fontos figyelembe venni a baromfi életkorát is. A tojástermelés kezdete többek között a tyúk genetikai adottságaitól függ, így ha fiatal tyúkot (olyan tyúkot, amely még nem elég idős a tojásrakáshoz) szerez be, várnia kell a tojásokra. Ebben az időszakban a tartási körülmények és a táplálkozás is nagy hatással vannak. Ezt a fázist azonban nem szabad siettetni. Ha a tyúkok túl korán kezdenek tojni, a tojások kicsik lesznek, és szervezetük gyorsan kimerül.
A tojástermelés kezdete elsősorban a fajtától függ. A könnyebb és törpe fajták például már 5 hónap után megajándékozzák Önt tojásokkal. Ide tartozik a cseh pettyes tyúk, a leghorn, a serama, a szakállas vagy az ohiki. A következő csoport a közepesen nehéz fajták, mint a hampshire, a plymouth, a rhode island vagy a sussex, amelyek körülbelül 6 hónapos korban kezdenek tojni. Ezt követik a nehéz fajták, mint a cochin és a brahma, amelyeknél már a 9. hónapban számíthat tojásokra. Végül a legkésőbb érő harci fajták, mint az asil vagy a maláj, amelyeknél az érés akár 9 hónapig is eltarthat.
A hőmérséklet hatása a tojástermelésre
A hőmérsékletnek nagyon jelentős hatása van a tojástermelésre. A tojótyúkok, vagy általában a tyúkok, nagyon érzékenyek a szélsőséges hőmérsékletekre. A nagy nyári hőség stresszt és kényelmetlenséget okozhat, ami a tojástermelés csökkenéséhez vezet. Fontos, hogy elegendő árnyékot biztosítson számukra, és szellőztesse a tyúkólat, hogy ne érezzék magukat üvegházban. Ezenkívül folyamatos hozzáférést kell biztosítani számukra friss és hideg vízhez.
A hőség mellett a hideg sem kedvez a tyúkoknak. Ebben az időszakban a tojótyúkoknak szintén problémáik vannak a tojástermeléssel, és az jelentősen csökken, mivel több energiát kell felhasználniuk a melegedéshez. Ebben a fagyos időszakban tyúkjai biztosan értékelni fogják a meleg vízhez való hozzáférést, és még inkább szeretni fogják Önt, ha fűtést biztosít a tyúkólban.
Mi tehát az ideális hőmérséklet? A tojótyúkok a legjobban 13-24 °C-on teljesítenek, amikor sem túl melegük, sem túl hidegük nincs, és a tojástermelésre tudnak koncentrálni.
Egészségi állapot
Ha tyúkja egyáltalán nem tojik, vagy csak minimálisan, nagy a valószínűsége, hogy a tyúkólban valamilyen betegség van jelen. Az egyik leggyakoribb betegség például a kokcidiózis. Ez a parazitás megbetegedés hasmenést és kiszáradást okoz. Hasonlóan jelentkezik a bakteriális fertőzés, a szalmonellózis is. A legismertebb légzőszervi betegségek közé tartozik a fertőző bronchitis, és a tojástermelést befolyásolhatják olyan paraziták is, mint a vörös atka.
Ha gyanítja, hogy baromfijával valami nincs rendben, vagy csak szeretne mindenre felkészülni, többet olvashat a "Hogyan ismerjük fel, ha a tyúk beteg?" című cikkünkben. A betegségek megelőzhetők rendszeres ellenőrzéssel, takarítással és a tyúkól fertőtlenítésével, ami megakadályozza a betegségek terjedését vagy a vörös atka megjelenését.
A táplálkozás hatása
Ha a tojótyúkoknak rossz minőségű és kiegyensúlyozatlan táplálékot adunk, nem fognak jól teljesíteni, és nem fognak tojásokat termelni. Fontos, hogy a tyúkok számára elegendő fehérjét, kalciumot és egyéb tápanyagot biztosítsunk. Télen hasznos számukra a magas energiatartalmú takarmány, amely pótolja az erőt és az energiát, amit a melegedésre fordítanak.
A baromfitáp alapja a takarmánykeverék vagy törmelék (zúzott gabonafélék, hüvelyesek, gabonafélék és egyéb összetevők megfelelő arányú keveréke). Otthon is megcsinálhatod, de fontos előre tanulmányozni, hogy miből mennyi kerül bele. Nem szabad megfeledkeznünk a fehérje komponensről és a kalciumról sem, amely étrend-kiegészítőkkel is bevihető. A túl sok minden azonban káros, ezért még a vitaminokkal se vigyük túlzásba. A „Vitaminok baromfi számára” cikkünkben elolvashatja, hogyan és mikor kell helyesen adni őket.
További cikkek

14.05.2025
Fejési módok és fejőház-típusok
A fejés a tejelő szarvasmarhák tartásának mindennapos része – elvégzésének módjai azonban jelentősen különbözhetnek. A hagyományos kézi fejéstől egészen a modern robotizált rendszerekig minden gazdaság a saját igényeinek és lehetőségeinek megfelelő megoldást választja. Maguk a fejőházak – a fejés helyszínei – is különbözőek lehetnek. Ebben a cikkben áttekintjük a fejés alapvető módjait és a ma használt fejőház-típusokat.
Olvasd el a cikket
13.05.2025
Hogyan készítsünk házi jerky-t?
Az utóbbi időben a jerky egyre népszerűbb finomsággá vált – és nem véletlenül. Finom, tápanyagban gazdag, és főként tele van fehérjével. Remek választás túrákra, kirándulásokra, de akár egészségesebb nassolnivalóként is jól jön egy esti film mellé. Hogyan készíthetjük el ezt az ínyencséget otthon?
Olvasd el a cikket
13.05.2025
Mivel etessük a kutyát: BARF, száraztáp vagy konzerv?
Manapság sokféle lehetőségünk van arra, hogyan és mivel etessük a kutyánkat. Minden opciónak megvannak a maga előnyei és hátrányai. Nézzük meg őket közelebbről!
Olvasd el a cikket