Érdekességek a fürjekről és tenyésztésükről
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

25.08.2022

Érdekességek a fürjekről és tenyésztésükről

A fürjekre jellemző a kis termet, ezért viszonylag nagy népszerűségnek örvendenek. A vadonban is és számos gazdaságban, így a hazai gazdaságokban egyaránt találkozhatunk velük, bár a tyúktartás nálunk természetesen sokkal elterjedtebb. Ha szeretne valami érdekeset megtudni a fürjekről és tenyésztésükről, jöjjön és nézze meg közelebbről ezt az aranyos külsejű madarat.

Jellemzők

A fürjek kecses madarak, amelyek a fácánfélék családjába és a fogoly alcsaládjába tartoznak. Előfordulnak Európában, Ázsiában, Afrikában, Ausztráliában és Új-Zélandon, és leggyakrabban füves és bozótos területeken találhatók.

Magyarországon szabadon él a mezei fürj, amely gömbölyded teste ellenére a fácánszerű madarak legkisebb képviselője Európában, hossza mindössze 20 centiméter körüli, súlya pedig nem haladja meg a 130 grammot. Jellemző rá a félénkségének megfelelő, nem feltűnő színezetű tollazat. A háton és a fejen a tollakat sűrűn borítják sötétbarna foltok, a fürj hasa világosbarna. A természetben elsősorban magvakat, bogyókat vagy fiatal növényeket keresnek táplálékul, és nem vetik meg a földön megfogott apró gerincteleneket és a talajból kiásott lárvákat sem. A puha rovarok és pókok különösen a fiatalok táplálékai, a felnőttek számára a növényi összetevő dominál a táplálékban.

Hol neveljünk fürjet

A fürjeket ketrecben vagy madárházban is lehet tartani. Jobb megoldás a fürjeket ketrecben tartani, mindegyiknek meg kell adni a sajátját. Mivel gyakori, hogy több fürjet tartanak egyszerre, a fürjketreceket általában több ketrecből álló rendszerként készítik, és gyakran többszintesek. Minél több hely van a fürjeknek a ketrecben, annál jobb.

A tágas madárház, amelyben gyakran otthon tartják a fürjeket, a rendelkezésre álló hely szempontjából előnyösebbnek tűnhet, viszont ha a fürjek egymás mellett, egy térben vannak, az stresszt okoz számukra, és ez a tojásrakás csökkenéséhez vezet. Ha mégis ezt a tartási módot választja, akkor azt is figyelembe kell vennie, hogy a fürjek oda tojnak, ahol megtámadják őket, így a tojások könnyebben koszolódnak és esetleg összetörnek. Ez részben elkerülhető a tojófészkek volierben történő elhelyezésével.

Hogyan kell fürjeket fogni

Mivel a fürjek félénkek, kellő óvatossággal kell megközelíteni a befogásukat, nehogy kárt tegyünk bennük. Ha váratlanul megleped őket, és túlságosan mohón viselkedsz, mindent megtesznek, hogy elrepüljenek vagy elmeneküljenek.

A fürj fogásához jó eszköz a halszedő. Miután a fürjet beborította a kanállal, lassan felemelheti. Ideális esetben a szárnyainál és a futófelületeinél fogva tartsa, hogy minimálisra csökkentse az elcsúszás kockázatát. Ha elkapja, vagy csak úgy véletlenül a tollánál fogva tartja, a tollak kitépődnek, és a fürj felszáll. Ezt nevezik menekülő héjnak.

További cikkek

Miért kérődzik a tehén állandóan, és miért nyeli le a kutya a falatokat egyben? Az állatok emésztése nagyító alatt

16.05.2025

Miért kérődzik a tehén állandóan, és miért nyeli le a kutya a falatokat egyben? Az állatok emésztése nagyító alatt

Elgondolkodtál már azon, miért kérődzik a szarvasmarha órákon át, miközben a kutya szinte rágás nélkül nyeli le az ételt? Ennek oka az eltérő emésztőrendszerükben rejlik. Míg egyes állatoknak egyszerű gyomruk van, mások az evolúció során több gyomorrekesszel, mikrobiális emésztéssel vagy akár kavicsok segítségével alkalmazkodtak. Miben különböznek egymástól az egyes állatcsoportok?

Olvasd el a cikket
Melyik gyapjúfajtát válasszuk? Összehasonlítás: alpaka, kasmír, merinó és mások

15.05.2025

Melyik gyapjúfajtát válasszuk? Összehasonlítás: alpaka, kasmír, merinó és mások

Azt, hogy léteznek különböző juhfajták, valószínűleg mindenki tudja. De azt is tudtad, hogy a gyapjú is sokféle lehet? Nemcsak juhoktól, hanem lámáktól, sőt nyulaktól is nyerhetjük.

Olvasd el a cikket
Fejési módok és fejőház-típusok

14.05.2025

Fejési módok és fejőház-típusok

A fejés a tejelő szarvasmarhák tartásának mindennapos része – elvégzésének módjai azonban jelentősen különbözhetnek. A hagyományos kézi fejéstől egészen a modern robotizált rendszerekig minden gazdaság a saját igényeinek és lehetőségeinek megfelelő megoldást választja. Maguk a fejőházak – a fejés helyszínei – is különbözőek lehetnek. Ebben a cikkben áttekintjük a fejés alapvető módjait és a ma használt fejőház-típusokat.

Olvasd el a cikket