Festett tojások, mint a húsvét szimbóluma
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

29.03.2023

Festett tojások, mint a húsvét szimbóluma

A húsvét egyik fő szimbóluma egyértelműen a húsvéti tojás, azaz a keményre főtt vagy fújt, díszített tojás, amelyet húsvéti tojásnak is neveznek. Hogyan lett a tojás a legfontosabb keresztény ünnep szimbóluma, amely Jézus Krisztus feltámadását ünnepli, és amely egyben az élet ünnepléséről és a tavasz üdvözléséről is szól?

Húsvét és díszített tojás a múltban

Nyilvánvaló okokból a tojást régóta a születés és az élet szimbólumának tekintik. A 13. vagy 14. században vált a húsvét általános részévé. Eleinte csak az ajándék szerepét töltötte be a templom vagy a templom papságának, és ebből az alkalomból szentelték fel. Fokozatosan ez a hagyomány bővült - a házigazdák tojást adtak szolgáiknak, és szenteste a tojás a szegények alamizsnája lett. A 17. században például a gyümölccsel vagy péksüteményekkel együtt a gyerekek a keresztszüleiktől vagy a tanáraiktól kezdték megkapni ezeket. Ekkoriban jelent meg az a hagyomány is, hogy az úgynevezett ostorverés jutalmaként tojást adnak az locsolkodóknak, mint ma már megszoktuk.


Eleinte nem festették, nyersen adták a locsolkodóknak a tojásokat, de a tojáshéj díszítése mint olyan a történelem előtti időkre vezethető vissza, és a díszített tojások megjelentek az ókori Egyiptomban, Perzsiában vagy Sumerban is, ahol sírokba helyezték őket. Színes tojásokat helyeztek a halottak sírjaiba, a földi életből a halottak világába való átmenetet ábrázoló szimbólumként – a sírban lévő tojás a testből kiszabaduló lelket jelképezi.


A tojásokat gyakran festették pirosra, hogy hasonlítsanak Jézus Krisztus kiömlött vérére, de a húsvéti ének esetében ez a színes dizájn azonban vidámabb jelentést kapott - a lányok a pirosra festett tojásokat a nekik tetsző fiúktól kapták. A sárga tojásoknak Krisztus utazásának legendáját kellett volna idézniük, amelynek során a tojáshéjat arannyá változtatta, és egyben a napra, a gabonára vagy a mézre utaltak. A kék szín jellemezte a reményt, mivel a szentelt vizet jelképezi, a zöld pedig a természet és a tavasz színe. Énekkor mindig teli tojást adtak, az üreges festett tojás egy modern változat. Ma már a festett tyúktojások részben felváltották a csokoládétojásokat, sőt, a lakás- és kerti dekoráció esetében a mesterséges tojásokat is.

A tojásfestésnek pusztán gyakorlati jelentése is volt

Régebben a tojásfestésnek egy másik érdekes és mindenekelőtt praktikus jelentése is volt. A fehérszombattal záruló 40 napos böjti időszakban a hús- és tejtermékek mellett még tojást sem ehettek. Ezek természetesen egész idő alatt felhalmozódtak, ráadásul tavasszal a tyúkállomány is növekszik. A tojást ezért főzték meg a nagyböjt idején, hogy meghosszabbítsák eltarthatóságát, hogy kitartsanak egészen addig, amíg újra fogyaszthatók. És a tojás színezése segített megkülönböztetni a főtt tojást a frisstől.

Hogyan díszítsük ma a húsvéti tojásokat

Manapság számos tojásdíszítési technikával találkozhatunk. A legegyszerűbb módszerek közé tartozik a matricákkal való díszítés mellett az egyszínű batikolás és a tojásfestés viasszal. Ezeket a díszítési módszereket használják a leggyakrabban, mivel viszonylag könnyen kivitelezhetőek. További népszerű módszerek a kissé igényesebb többszínű batikolás vagy a már festett tojások maratása. A legbonyolultabb tojásdíszítési technikák a drótozás és a tojáskaparás, illetve a tojások szalmával való befedése.

További cikkek

Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?

29.04.2025

Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?

A piacon rengetegféle hám és nyakörv kapható. De honnan tudhatod, melyik a legjobb a te kedvenced számára? Nézzük meg együtt!

Olvasd el a cikket
Hogyan néz ki a méhészeti év?

29.04.2025

Hogyan néz ki a méhészeti év?

A méhész munkája a természethez igazodik – az időjáráshoz, a hőmérséklethez, és legfőképp a méhek természetes táplálékforrásainak elérhetőségéhez. Ezért alapvető fontosságú a vegetációs ciklus követése, amely magában foglalja az ún. vezető növények virágzását is. Az év minden szakasza specifikus gondozást igényel a méhcsalád részéről. A méhészeti év hét alapvető időszakra osztható, melyek mindegyike külön eljárásokat és intézkedéseket kíván. Nézzük meg őket együtt.


Olvasd el a cikket
Hogyan tartsunk csincsillát?

27.04.2025

Hogyan tartsunk csincsillát?

A csincsillák tartása egyre népszerűbbé válik aranyos megjelenésüknek, barátságos természetüknek és rendkívül puha szőrüknek köszönhetően. Ezek a kis rágcsálók a dél-amerikai Andokból származnak, ahol a prémjükért való vadászat miatt a természetben majdnem kipusztultak. Ma már főként házikedvencként tartják őket. Éjszakai állatok, a nap nagy részét átalusszák, és csak sötétedés után aktívak. Nagyon társas lények, ezért ajánlott legalább párban tartani őket. A csincsillák átlagos élettartama 10–15 év, de ritkán akár 20 évig is élhetnek.

Olvasd el a cikket