-800x800.jpg)
Hány éves korig tojnak a tyúkok?
Ha csirkéket vásárol, valószínűleg érdeklődni fog a termékenységi/tojásrakási idejük iránt. Két dolog fontos amely érdekelheti: hány tojást tojnak a tyúkok egy évben, és mennyi ideig várható tojáshozam. Ez a cikk főleg a második tényezőről szól.
Az évi tojásrakási kapacitás befolyásolja a tojásrakási időt
Az éves hozamban a tyúkok által egyidőben lerakott tojások száma a kiválaszott fajtától függően változik. Általános szabály, hogy minél nagyobb egy fajta éves fiasítása, annál hamarabb ér véget a tojásrakási képesség. A tojásrakási képesség megszűnését a tojótyúkok ivarszerveiben végbemenő változások okozzák. Gyakran az aktív tojóidő végén a tyúkok kétsárgájú és egyébként deformált tojásokat tojnak, és ebben az időszakban kezdenek el hízni is.
Hibridek - a legtermékenyebb tojótyúkok
A hibridek az évente lerakott tojások számában felülmúlják a többi tyúkfajtát, évente több mint 300 tojást tojnak. Átlagban naponta majdnem egy tojást tojnak, így nem lesz tojásból hiány a konyhában, ha erre a célra tartja. A fentebb említett szabályszerűség szerint azonban az ilyen eredményt ellensúlyozza a tojásrakási képesség viszonylag korai elvesztése – ez a hibrideknél általában 15 hónapos kor után következik be.
Fajtatiszta tyúkok
A fajtatiszta tyúkok, amelyeket nem azért tenyésztenek, hogy minél több tojást termeljenek, évente kevesebbet tojnak (fajtától függően körülbelül 200-at), viszont tovább megmarad tojásrakási képességük, és tovább élnek. A fajtiszta tyúkok átlagosan 4 évig tojnak, amikor is a termékenységük végére érnek, de legkésőbb hét éves korukra teljesen abbahagyják a tojásrakást.
Számítson arra, hogy a tojástermelés évről évre enyhén csökken. A legtöbbet az első életévben lehet látni, miután a tyúk 20. hetes kora körül elkezdi lerakni az első tojásait. A második évben a fiókák mérete eléri az első évi méret 80%-át, a harmadik és negyedik évben pedig körülbelül a felére csökken.
Hogyan lehet elősegíteni a tojásrakási képességet
Magán a tyúkfajtán kívül a tyúkok lakókörnyezete, a gondozás minősége, az időjárás, és nem utolsósorban a takarmány minősége is befolyásolja a tojásrakást - az évi darabszámot, a tojó élettartamának hosszát, és az aktív tojásrakási időszakot. A stressz és a rossz takarmányminőség valószínűleg a gyengébb tojásrakási teljesítmény leggyakoribb okai.
A csirkéknél stresszhatást elkerülhetjük ha csendes környezetben élnek, és elegendő helyük van az élethez. Ugyanilyen fontos a megfelelő táplálékminőség. A tyúkok számára megfelelő takarmány alapja a gabonafélék – jó választás a magas tápanyagtartalommal rendelkező, tyúkok etetésére gyakran használt búza.
Azonban búza önmagában hozzájárul a hús kiszárításához, ami nem ideális, ha nem csak a tojás miatt, hanem hús miatt is nevelünk csirkét. Célszerű a búzát gazdag ásványianyag-forrásnak számító kölessel és speciális, vitaminokat tartalmazó ásványi takarmányokkal kiegészíteni.
Tipp: A tyúkokat a ragadozóktól is meg kell védenie, hogy példamutató gondozási erőfeszítései ne menjenek kárba egyik napról a másikra. Ebben segít többek között egy jól karbantartott, automata ajtós csirkeól. Mire használhatók az automata ajtók, és hogyan válassz egyet? Az automata ajtó kiválasztásáról korábbi cikkünkben tájékozódhat.
További cikkek

29.04.2025
Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?
A piacon rengetegféle hám és nyakörv kapható. De honnan tudhatod, melyik a legjobb a te kedvenced számára? Nézzük meg együtt!
Olvasd el a cikket
29.04.2025
Hogyan néz ki a méhészeti év?
A méhész munkája a természethez igazodik – az időjáráshoz, a hőmérséklethez, és legfőképp a méhek természetes táplálékforrásainak elérhetőségéhez. Ezért alapvető fontosságú a vegetációs ciklus követése, amely magában foglalja az ún. vezető növények virágzását is. Az év minden szakasza specifikus gondozást igényel a méhcsalád részéről. A méhészeti év hét alapvető időszakra osztható, melyek mindegyike külön eljárásokat és intézkedéseket kíván. Nézzük meg őket együtt.

27.04.2025
Hogyan tartsunk csincsillát?
A csincsillák tartása egyre népszerűbbé válik aranyos megjelenésüknek, barátságos természetüknek és rendkívül puha szőrüknek köszönhetően. Ezek a kis rágcsálók a dél-amerikai Andokból származnak, ahol a prémjükért való vadászat miatt a természetben majdnem kipusztultak. Ma már főként házikedvencként tartják őket. Éjszakai állatok, a nap nagy részét átalusszák, és csak sötétedés után aktívak. Nagyon társas lények, ezért ajánlott legalább párban tartani őket. A csincsillák átlagos élettartama 10–15 év, de ritkán akár 20 évig is élhetnek.
Olvasd el a cikket