
Szerző: Juraj Korim
15.09.2023
Hogyan ápoljuk a szarvasmarhák patáit vagy hogyan előzzük meg a betegségeket
A paták ápolását nem szabad elhanyagolni. A megfelelő kezeléssel számos betegség megelőzhető, és növelhető a magas termelés valószínűsége, mivel a patabetegségben szenvedő tehén mozgása korlátozódik, ami csökkenti a takarmánybevitelt, és csökkenti a vágyát, hogy a karámba menjen.
A takarmányozás fontos
A lábproblémák megelőzésének kulcsa a megfelelő takarmányozás. A táplálkozási hiba azonnal kihat a szaru minőségére és a végtagok általános állapotára. Ahhoz, hogy a szaru megfelelően növekedjen, ásványi anyagokkal kell ellátni, hogy ezt elősegítsük. A biotin a legnagyobb jelentőséggel bír a szaruréteg minősége szempontjából, és kevésbé teszi fogékonnyá a betegségekre. További összetevők a cink, amely fenntartja a pata épségét, és a kalcium, amely a szaruhártya sejtjeinek érését szabályozza.
A padló felületének nagy befolyása van
Minden egyes istállóban száraz, csúszásmentes és enyhén érdes, lejtős felületet kell biztosítani, hogy a víz el tudjon folyni, ezáltal csökkentve a nem megfelelő mikroorganizmusok számát.
A pata alakja és mérete
Minden állatot egyénileg kell kezelni, de jó tudni, hogy az állat súlyát a teljes lábfejterületre kell átvinni.
A pataápoló, akinek ideális esetben évente 3-szor kellene ellátogatnia, az általa szükségesnek ítélt korrekciókat vagy kezeléseket kell elvégezni. A körmölés során a következő lépéseket követjük: az elülső lábszár hosszának megrövidítése, a láb szaruhártyájának levétele, tál kialakítása, az érintett pata terhelésének csökkentése, a laza szaruhártya eltávolítása, a hiba lefaragása és a pata nyírása, a pata megrövidítése a szélességének megfelelő hosszúságúra, az interdigitális hasadék, a koronabőr és a hajlat ellenőrzése. A körmöléshez számos eszközt használnak, például patkolófogót, patkolókorongot, reszelőt, körmölőkést és másokat.
Végtagfürdők
A végtagok rendszeres fürdetésének természetesnek kell lennie, és heti 2-3 alkalommal kell megvalósulnia.
A fürdők célja a felpuhult szaruhártya megkeményítése. A fürdő magassága ideális esetben 10-12 cm, a fürdő hossza legalább 3 m legyen, hogy az állat 3-4 lépést tudjon tenni. Általában 5-10%-os réz-szulfát oldatot használnak, amely antibakteriális hatású és keményíti a pataszarut. Hátránya a nehézkes eltávolítás. Használható 5-20%-os cink-szulfát oldat is, amely ugyanolyan hatású, mint a réz-szulfát, de hátránya a rossz vízoldhatóság. A formaldehidet is használták, de rákkeltőnek nyilvánították, és ma már a fertőtlenítőszerekben a glutaraldehid helyettesíti.
A bőrgyulladás megelőzése
A digitális dermatitisz a szarvasmarhák ujjainak bőrének fertőző gyulladása. Erős sántaságban, patalépésben és csökkent takarmányfelvételben nyilvánul meg, amihez súlycsökkenés társul. A Cseh Köztársaságban a szarvasmarhák akár 75 %-a szenved ebben a fertőzésben. A bőrgyulladás megelőzésére rendszeres permetezés ajánlott.
A betegség korai stádiumban történő felismerése
Ha azt vesszük észre, hogy az állat nehezen kel fel, az idő nagy részében fekszik, nem akar járni, azonnal kezdjük meg a kezelést. Mossuk le a körmöt, vágjuk le a körmöt, kezeljük a sebet például gyógytinktúrával, és kössük be a végtagot.
A pataápolás nem egyszerű dolog, sok megelőzést, tisztaságot és odafigyelést igényel, hogy elkerüljük a különböző betegségeket, amelyek veszélyeztethetik a tenyészetét.
További cikkek

31.03.2025
Tojásfajták
Amikor azt mondjuk „tojás”, a legtöbb embernek automatikusan a tyúktojás jut eszébe. Csak kevesen gondolnak először más típusra. Pedig jól tudjuk, hogy más madarak is tojnak tojásokat – és némelyikük még a boltok polcaira is eljut. Az üzletekben leggyakrabban tyúktojással találkozunk, néha fürjtojással is, de a többi fajta igazi ritkaság. Nézzük meg tehát, milyen tojásokat fogyaszthatunk, és miben különböznek egymástól!
Olvasd el a cikket
30.03.2025
A lámák és alpakák tenyésztése
A lámák és alpakák tenyésztése egyre népszerűbbé válik Csehországban. A tenyésztők értékelik nyugodt és barátságos természetüket, igénytelenségüket, sokoldalú felhasználhatóságukat és egzotikus megjelenésüket. Ezeket az állatokat sikeresen lehet más fajokkal közös legelőkön is tartani. A lámák emellett természetüknél fogva dominánsak és territoriálisak, így hatékonyan képesek megvédeni a nyájat a ragadozóktól. Szeretné megtudni, hogyan kell megfelelően gondoskodni ezekről a lenyűgöző állatokról? Összeállítottunk Önnek hasznos információkat és gyakorlati tippeket, amelyek segítenek megérteni viselkedésüket és a lehető legjobb otthont biztosítani számukra.
Olvasd el a cikket
24.03.2025
Hogyan vágjuk le a kutya karmait?
Ahogy nekünk is nőnek a körmeink, úgy a kutyáinknak is folyamatosan nőnek a karmaik. Ezért fontos, hogy rendszeresen rövidítsük és karbantartsuk őket. Régebben ez kevésbé volt gond, mivel a kutyák több időt töltöttek a szabadban – szaladtak a kertben, aszfalton vagy más kemény felületeken, amelyek természetes módon koptatták a karmaikat. Manapság ez azonban gyakran már nem elég.
Olvasd el a cikket