Hogyan ápoljuk a szarvasmarhák patáit vagy hogyan előzzük meg a betegségeket

Szerző: Juraj Korim

15.09.2023

Hogyan ápoljuk a szarvasmarhák patáit vagy hogyan előzzük meg a betegségeket

A paták ápolását nem szabad elhanyagolni. A megfelelő kezeléssel számos betegség megelőzhető, és növelhető a magas termelés valószínűsége, mivel a patabetegségben szenvedő tehén mozgása korlátozódik, ami csökkenti a takarmánybevitelt, és csökkenti a vágyát, hogy a karámba menjen.

A takarmányozás fontos

A lábproblémák megelőzésének kulcsa a megfelelő takarmányozás. A táplálkozási hiba azonnal kihat a szaru minőségére és a végtagok általános állapotára. Ahhoz, hogy a szaru megfelelően növekedjen, ásványi anyagokkal kell ellátni, hogy ezt elősegítsük. A biotin a legnagyobb jelentőséggel bír a szaruréteg minősége szempontjából, és kevésbé teszi fogékonnyá a betegségekre. További összetevők a cink, amely fenntartja a pata épségét, és a kalcium, amely a szaruhártya sejtjeinek érését szabályozza.

A padló felületének nagy befolyása van

Minden egyes istállóban száraz, csúszásmentes és enyhén érdes, lejtős felületet kell biztosítani, hogy a víz el tudjon folyni, ezáltal csökkentve a nem megfelelő mikroorganizmusok számát.

A pata alakja és mérete

Minden állatot egyénileg kell kezelni, de jó tudni, hogy az állat súlyát a teljes lábfejterületre kell átvinni.


A pataápoló, akinek ideális esetben évente 3-szor kellene ellátogatnia, az általa szükségesnek ítélt korrekciókat vagy kezeléseket kell elvégezni. A körmölés során a következő lépéseket követjük: az elülső lábszár hosszának megrövidítése, a láb szaruhártyájának levétele, tál kialakítása, az érintett pata terhelésének csökkentése, a laza szaruhártya eltávolítása, a hiba lefaragása és a pata nyírása, a pata megrövidítése a szélességének megfelelő hosszúságúra, az interdigitális hasadék, a koronabőr és a hajlat ellenőrzése. A körmöléshez számos eszközt használnak, például patkolófogót, patkolókorongot, reszelőt, körmölőkést és másokat.

Végtagfürdők

A végtagok rendszeres fürdetésének természetesnek kell lennie, és heti 2-3 alkalommal kell megvalósulnia.


A fürdők célja a felpuhult szaruhártya megkeményítése. A fürdő magassága ideális esetben 10-12 cm, a fürdő hossza legalább 3 m legyen, hogy az állat 3-4 lépést tudjon tenni. Általában 5-10%-os réz-szulfát oldatot használnak, amely antibakteriális hatású és keményíti a pataszarut. Hátránya a nehézkes eltávolítás. Használható 5-20%-os cink-szulfát oldat is, amely ugyanolyan hatású, mint a réz-szulfát, de hátránya a rossz vízoldhatóság. A formaldehidet is használták, de rákkeltőnek nyilvánították, és ma már a fertőtlenítőszerekben a glutaraldehid helyettesíti.

A bőrgyulladás megelőzése

A digitális dermatitisz a szarvasmarhák ujjainak bőrének fertőző gyulladása. Erős sántaságban, patalépésben és csökkent takarmányfelvételben nyilvánul meg, amihez súlycsökkenés társul. A Cseh Köztársaságban a szarvasmarhák akár 75 %-a szenved ebben a fertőzésben. A bőrgyulladás megelőzésére rendszeres permetezés ajánlott.

A betegség korai stádiumban történő felismerése

Ha azt vesszük észre, hogy az állat nehezen kel fel, az idő nagy részében fekszik, nem akar járni, azonnal kezdjük meg a kezelést. Mossuk le a körmöt, vágjuk le a körmöt, kezeljük a sebet például gyógytinktúrával, és kössük be a végtagot.


A pataápolás nem egyszerű dolog, sok megelőzést, tisztaságot és odafigyelést igényel, hogy elkerüljük a különböző betegségeket, amelyek veszélyeztethetik a tenyészetét.

További cikkek

A sikeres betakarítás titkai

06.09.2024

A sikeres betakarítás titkai

Augusztus a kertészek számára örömteli betakarítási időszakot jelent, de egyben kemény munkát és rengeteg teendőt is. A kertek elkezdenek megtelni friss gyümölcsökkel és zöldségekkel, amelyek arra várnak, hogy betakarítsák őket és feldolgozzák. Emiatt ez az utolsó nyári hónap a bőségről is szól. Azonban még a legtapasztaltabb kertészek kertje sem mindig tűnik olyan tökéletesnek, amilyennek gondolnánk.

Olvasd el a cikket
Leéghetnek-e a háziállatok nyáron?

04.09.2024

Leéghetnek-e a háziállatok nyáron?

A nyár sok örömet és élményt hoz. A hőség azonban számos kockázatot is rejt magában. És nemcsak számunkra, hanem háziállataink számára is. Míg mi rendszeresen naptejjel, kalappal és napszemüveggel védekezünk a napsugarak ellen, gyakran elfelejtjük, hogy a háziállataink is veszélyben lehetnek. Olvasd el a cikket
Miért eszik a kutya furcsa dolgokat?

30.08.2024

Miért eszik a kutya furcsa dolgokat?

Találkoztak már azzal, hogy a kutyája tényleg furcsa dolgokat, például kavicsokat, papírzsebkendőket vagy akár székletet evett? Az ilyen szokatlan viselkedés okai különbözőek lehetnek – az egészségügyi problémáktól kezdve a unalomig. Nézzük meg együtt, miért eszik a kutyája földet és egyéb furcsa dolgokat.

Olvasd el a cikket

Iratkozzon fel hírlevelünkre

... és értesüljön a nagyszerű újdonságokról