Hogyan ápoljuk a szarvasmarhák patáit vagy hogyan előzzük meg a betegségeket

Szerző: Juraj Korim

15.09.2023

Hogyan ápoljuk a szarvasmarhák patáit vagy hogyan előzzük meg a betegségeket

A paták ápolását nem szabad elhanyagolni. A megfelelő kezeléssel számos betegség megelőzhető, és növelhető a magas termelés valószínűsége, mivel a patabetegségben szenvedő tehén mozgása korlátozódik, ami csökkenti a takarmánybevitelt, és csökkenti a vágyát, hogy a karámba menjen.

A takarmányozás fontos

A lábproblémák megelőzésének kulcsa a megfelelő takarmányozás. A táplálkozási hiba azonnal kihat a szaru minőségére és a végtagok általános állapotára. Ahhoz, hogy a szaru megfelelően növekedjen, ásványi anyagokkal kell ellátni, hogy ezt elősegítsük. A biotin a legnagyobb jelentőséggel bír a szaruréteg minősége szempontjából, és kevésbé teszi fogékonnyá a betegségekre. További összetevők a cink, amely fenntartja a pata épségét, és a kalcium, amely a szaruhártya sejtjeinek érését szabályozza.

A padló felületének nagy befolyása van

Minden egyes istállóban száraz, csúszásmentes és enyhén érdes, lejtős felületet kell biztosítani, hogy a víz el tudjon folyni, ezáltal csökkentve a nem megfelelő mikroorganizmusok számát.

A pata alakja és mérete

Minden állatot egyénileg kell kezelni, de jó tudni, hogy az állat súlyát a teljes lábfejterületre kell átvinni.


A pataápoló, akinek ideális esetben évente 3-szor kellene ellátogatnia, az általa szükségesnek ítélt korrekciókat vagy kezeléseket kell elvégezni. A körmölés során a következő lépéseket követjük: az elülső lábszár hosszának megrövidítése, a láb szaruhártyájának levétele, tál kialakítása, az érintett pata terhelésének csökkentése, a laza szaruhártya eltávolítása, a hiba lefaragása és a pata nyírása, a pata megrövidítése a szélességének megfelelő hosszúságúra, az interdigitális hasadék, a koronabőr és a hajlat ellenőrzése. A körmöléshez számos eszközt használnak, például patkolófogót, patkolókorongot, reszelőt, körmölőkést és másokat.

Végtagfürdők

A végtagok rendszeres fürdetésének természetesnek kell lennie, és heti 2-3 alkalommal kell megvalósulnia.


A fürdők célja a felpuhult szaruhártya megkeményítése. A fürdő magassága ideális esetben 10-12 cm, a fürdő hossza legalább 3 m legyen, hogy az állat 3-4 lépést tudjon tenni. Általában 5-10%-os réz-szulfát oldatot használnak, amely antibakteriális hatású és keményíti a pataszarut. Hátránya a nehézkes eltávolítás. Használható 5-20%-os cink-szulfát oldat is, amely ugyanolyan hatású, mint a réz-szulfát, de hátránya a rossz vízoldhatóság. A formaldehidet is használták, de rákkeltőnek nyilvánították, és ma már a fertőtlenítőszerekben a glutaraldehid helyettesíti.

A bőrgyulladás megelőzése

A digitális dermatitisz a szarvasmarhák ujjainak bőrének fertőző gyulladása. Erős sántaságban, patalépésben és csökkent takarmányfelvételben nyilvánul meg, amihez súlycsökkenés társul. A Cseh Köztársaságban a szarvasmarhák akár 75 %-a szenved ebben a fertőzésben. A bőrgyulladás megelőzésére rendszeres permetezés ajánlott.

A betegség korai stádiumban történő felismerése

Ha azt vesszük észre, hogy az állat nehezen kel fel, az idő nagy részében fekszik, nem akar járni, azonnal kezdjük meg a kezelést. Mossuk le a körmöt, vágjuk le a körmöt, kezeljük a sebet például gyógytinktúrával, és kössük be a végtagot.


A pataápolás nem egyszerű dolog, sok megelőzést, tisztaságot és odafigyelést igényel, hogy elkerüljük a különböző betegségeket, amelyek veszélyeztethetik a tenyészetét.

További cikkek

Melyik gyapjúfajtát válasszuk? Összehasonlítás: alpaka, kasmír, merinó és mások

15.05.2025

Melyik gyapjúfajtát válasszuk? Összehasonlítás: alpaka, kasmír, merinó és mások

Azt, hogy léteznek különböző juhfajták, valószínűleg mindenki tudja. De azt is tudtad, hogy a gyapjú is sokféle lehet? Nemcsak juhoktól, hanem lámáktól, sőt nyulaktól is nyerhetjük.

Olvasd el a cikket
Fejési módok és fejőház-típusok

14.05.2025

Fejési módok és fejőház-típusok

A fejés a tejelő szarvasmarhák tartásának mindennapos része – elvégzésének módjai azonban jelentősen különbözhetnek. A hagyományos kézi fejéstől egészen a modern robotizált rendszerekig minden gazdaság a saját igényeinek és lehetőségeinek megfelelő megoldást választja. Maguk a fejőházak – a fejés helyszínei – is különbözőek lehetnek. Ebben a cikkben áttekintjük a fejés alapvető módjait és a ma használt fejőház-típusokat.

Olvasd el a cikket
Hogyan készítsünk házi jerky-t?

13.05.2025

Hogyan készítsünk házi jerky-t?

Az utóbbi időben a jerky egyre népszerűbb finomsággá vált – és nem véletlenül. Finom, tápanyagban gazdag, és főként tele van fehérjével. Remek választás túrákra, kirándulásokra, de akár egészségesebb nassolnivalóként is jól jön egy esti film mellé. Hogyan készíthetjük el ezt az ínyencséget otthon?

Olvasd el a cikket