%20(1)-800x800.png)

Szerző: Pavel Frček
27.08.2024
Hogyan csalogassuk a madarakat az etetőre?
A tél az az időszak, amikor a madarak nehezebben találnak élelmet, mint a melegebb hónapokban. Azonban, ha nyáron is szeretnénk madarakat látni a kertünkben, akkor is kínálhatunk nekik némi finomságot. Fontos azonban, hogy ne vigyük túlzásba az etetést, és gondolkodjunk azon, mit teszünk az etetőbe, hogy ne ártsunk a madaraknak. Mit tegyünk a madáretetőbe, hogy ideális környezetet teremtsünk számukra és megfelelő táplálékot biztosítsunk nekik?
A megfelelő madáretető kiválasztása
A madáretetők alapvető elemei annak, hogy madarakat csalogassunk a kertünkbe. Számos típusú etető létezik, a tárolós típusoktól kezdve a függeszthetőkig vagy a földbe rögzíthetőkig. A kiválasztás során figyeljünk az etető méretére és típusára. A kisebb etetők alkalmasak a kis madárfajok, például cinegék, verebek vagy vörösbegyek számára, míg a nagyobb etetők gerléket és feketerigókat is vonzhatnak. Ezen kívül vegyük figyelembe az anyagot is. Többnyire fából és műanyagból készült etetők kaphatók. A fa etetők remekül illeszkednek a természetes környezetbe, de a karbantartásuk bonyolultabb. A műanyag etetők tartósabbak és könnyebben tisztíthatók. További információkat a madáretető kiválasztásáról a cikkünkben találja meg: “Hogyan válasszunk madáretetőt".
Mit tegyünk az etetőbe?
A különböző madárfajok különböző típusú táplálékot kedvelnek. Mindenképpen kerüljük a kemény kenyeret vagy a piskótát, amelyek minimális tápanyagot tartalmaznak, és egészségügyi problémákat is okozhatnak. Mit kedvelnek tehát a madarak az etetőben?
A napraforgómag sok különböző madárfaj kedvelt csemegéje. Vonzza a cinegéket, verebeket, tengeliceket és pintyeket. A faggyú és a zsíros keverékek kiváló energiaforrások, különösen a téli hónapokban. Ezeket felakaszthatjuk az etetőre vagy rögzíthetjük a fák ágaira. Egy másik finomság a dió és az aszalt gyümölcs, amelyek például a feketerigók és rigófélék kedvencei. A szaküzletekben madárkeverékeket is vásárolhatunk, amelyek sokféle magot és diót tartalmaznak, így széles madárfajok spektrumának kedvére tehetünk. Minden madár talál benne valami kedvére valót.
Amint már említettük a nyári hónapokban az etetést körültekintően végezzük. Ebben az időszakban érdemes a madáretetőt napraforgómagokkal, dióval, gyümölccsel és gabonakeverékkel feltölteni.
A madáretető elhelyezése
A megfelelő elhelyezés és a rendszeres karbantartás fontos szempontok a madarak sikeres odacsalogatásához. Az etetőt könnyen megközelíthető helyre kell tenni, amely azonban védett a ragadozóktól. Ideális esetben érdemes magas helyre helyezni. A hely legyen nyugodt, jó rálátással, hogy a madarak időben észrevegyék a veszélyt. Az utolsó fontos szempont a rendszeres tisztítás, amellyel megelőzhetjük a betegségek terjedését a madarak között.
A madarak kertünkbe csalogatása türelmet igényel. Ahhoz, hogy megszokják az új környezetet, időre van szükségük. Azonban egy idő után rendszeresen látogatni fogják azt. Csak a megfelelő madáretetőt kell kiválasztani, változatos táplálékot biztosítani és a tisztaságot fenntartani.
További cikkek

29.04.2025
Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?
A piacon rengetegféle hám és nyakörv kapható. De honnan tudhatod, melyik a legjobb a te kedvenced számára? Nézzük meg együtt!
Olvasd el a cikket
29.04.2025
Hogyan néz ki a méhészeti év?
A méhész munkája a természethez igazodik – az időjáráshoz, a hőmérséklethez, és legfőképp a méhek természetes táplálékforrásainak elérhetőségéhez. Ezért alapvető fontosságú a vegetációs ciklus követése, amely magában foglalja az ún. vezető növények virágzását is. Az év minden szakasza specifikus gondozást igényel a méhcsalád részéről. A méhészeti év hét alapvető időszakra osztható, melyek mindegyike külön eljárásokat és intézkedéseket kíván. Nézzük meg őket együtt.

27.04.2025
Hogyan tartsunk csincsillát?
A csincsillák tartása egyre népszerűbbé válik aranyos megjelenésüknek, barátságos természetüknek és rendkívül puha szőrüknek köszönhetően. Ezek a kis rágcsálók a dél-amerikai Andokból származnak, ahol a prémjükért való vadászat miatt a természetben majdnem kipusztultak. Ma már főként házikedvencként tartják őket. Éjszakai állatok, a nap nagy részét átalusszák, és csak sötétedés után aktívak. Nagyon társas lények, ezért ajánlott legalább párban tartani őket. A csincsillák átlagos élettartama 10–15 év, de ritkán akár 20 évig is élhetnek.
Olvasd el a cikket