Hogyan használjuk a tisztított vajat?

Szerző: Juraj Korim

13.02.2024

Hogyan használjuk a tisztított vajat?

Érdekli a "Mi a fő különbség a vaj és a margarin között?" című cikk? Bizonyára emlékszik arra, hogy egyik zsiradékot sem szabad sütéshez használni. De van egy jó hírünk, vannak alternatívák a finomított olajokon kívül. Az egyik ilyen a ghí, amelyet gyakran folyékony aranyként emlegetnek. Mai cikkünkben bővebben beszélünk arról, hogy mi is az a ghí, és milyen felhasználási módjai vannak például.

Egészségelixír az ősi Indiából

Bár úgy tűnik, hogy csak mostanában találkoztunk a tisztított vajjal, az igazság az, hogy ennek a finomságnak a története 5000 évre nyúlik vissza, az őskori Indiába. Az indiaiak a "ghít" jótékony gyógymódnak tartották, és ma megnézzük, mi vezette őket erre.

Hogyan készítsünk tisztított vajat

A tisztított vaj receptje elég egyszerűen hangzik. A ghí vaj a hagyományos vaj túlfőzésével készül, így az eredeti tejtermékből csak a zsír marad meg, laktóztól és tejszármazéktól mentesen. 

Alkalmazás a konyhában

A ghí úgynevezett füstpontja csak 250 fokos hőmérsékleten jelentkezik, ami az ételt kiváló alapanyaggá teszi a sütéshez. A ghí nem bocsát ki veszélyes rákkeltő méreganyagokat. Bár íze nem olyan kifejezett, mint a hagyományos vajé, mégis pozitív hatással van az étel végső aromájára. A ghínek számos más felhasználási módja is van a gasztronómiában, beleértve a sütést, a főzést és a hideg főzést.

Mindenki számára emészthető

Az előállítási folyamatnak köszönhetően a ghí tejfehérje-mentes, ezért még a laktózérzékenyek is fogyaszthatják. A vajsav viszont gyulladáscsökkentő és támogatja az emésztőrendszert. Ráadásul az átitatott vaj képes magához kötni a méreganyagokat, ami megemeli a fogyókúrás törekvéseidet. 

A vitaminok nem hiányozhatnak

Tisztítás. A rossz eltűnik, és csak a jótékony marad. Bár fantáziálásnak hangzik, a tisztított vaj valóban megtartja a vitaminokat, antioxidánsokat, magnéziumot és vasat, miközben megfosztják a káros anyagoktól, különösen főzéskor. A ghí emellett nagy mennyiségben tartalmaz butirátot, egy olyan zsírsavat, amely pozitív hatással van az emésztőrendszerre. A tisztított vaj tápértéke tehát totális bombának tekinthető.

Mennyi ideig tartható el a ghí?

Lehet, hogy nem egy megfizethető termék, de ha figyelembe vesszük egészségügyi előnyeit és több hónapos eltarthatóságát - a hűtőben akár egy évig is eláll -, akkor érdemes megfontolni.

De kipróbálhatja a házilag készített ghí vaj elkészítését is. Olvasszuk fel a hagyományos vajat egy lábasban, és alacsony hőfokon pároljuk egy ideig. Fokozatosan távolítsd el a tejfehérjét, szűrje le, és már kész is! De vigyázzon, nehogy megégesse a folyadékot.

"Bio a bioból"

Ha a tisztított vaj minőségét szeretné maximalizálni, miközben garantálni szeretné az eredetét, a legjobb megoldás, ha saját maga készíti el az úgynevezett folyékony arany forrását jelentő vajat. 

A vajkészítéshez használt vajsütőgép segítségével a legjobb tejzsírt készítheti el, amelynek egy részét például krémekhez, a többit pedig szeretett ghíjjához használja fel. És a mai nap után, amikor már tudod, mi az a tisztított vaj, boldogan képezheti ki a rokonait.


További cikkek

Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?

29.04.2025

Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?

A piacon rengetegféle hám és nyakörv kapható. De honnan tudhatod, melyik a legjobb a te kedvenced számára? Nézzük meg együtt!

Olvasd el a cikket
Hogyan néz ki a méhészeti év?

29.04.2025

Hogyan néz ki a méhészeti év?

A méhész munkája a természethez igazodik – az időjáráshoz, a hőmérséklethez, és legfőképp a méhek természetes táplálékforrásainak elérhetőségéhez. Ezért alapvető fontosságú a vegetációs ciklus követése, amely magában foglalja az ún. vezető növények virágzását is. Az év minden szakasza specifikus gondozást igényel a méhcsalád részéről. A méhészeti év hét alapvető időszakra osztható, melyek mindegyike külön eljárásokat és intézkedéseket kíván. Nézzük meg őket együtt.


Olvasd el a cikket
Hogyan tartsunk csincsillát?

27.04.2025

Hogyan tartsunk csincsillát?

A csincsillák tartása egyre népszerűbbé válik aranyos megjelenésüknek, barátságos természetüknek és rendkívül puha szőrüknek köszönhetően. Ezek a kis rágcsálók a dél-amerikai Andokból származnak, ahol a prémjükért való vadászat miatt a természetben majdnem kipusztultak. Ma már főként házikedvencként tartják őket. Éjszakai állatok, a nap nagy részét átalusszák, és csak sötétedés után aktívak. Nagyon társas lények, ezért ajánlott legalább párban tartani őket. A csincsillák átlagos élettartama 10–15 év, de ritkán akár 20 évig is élhetnek.

Olvasd el a cikket