Hogyan kell megfelelően tárolni a takarmányt?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

22.10.2024

Hogyan kell megfelelően tárolni a takarmányt?

A gabona és más takarmányok megfelelő tárolása alapvető fontosságú a tápérték és a biztonsága megőrzése érdekében. Helytelen tárolás esetén megromolhat, ami negatív hatásokkal lehet az állatok egészségére. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogy miért fontos a csirketakarmányok helyes tárolása, és hogyan lehet ezt biztosítani.

Miért fontos a megfelelő tárolás

A takarmány megfelelő tárolása létfontosságú szerepet játszik a minőség megőrzésében. A minőségi takarmány tartalmazza az állatok egészségéhez szükséges tápanyagokat, vitaminokat és ásványi anyagokat. Ha nem megfelelően tárolják, szennyeződhet, a benne lévő zsírok oxidációjához vezethet, elveszítheti a vitaminokat és más fontos anyagokat. Ez a takarmány ízletességének csökkenéséhez vezethet, ami az állat táplálékfelvételének csökkenését jelentheti, és következésképpen egészségügyi problémákat okozhat.

Egy másik fontos szempont a biztonság. A nem megfelelően tárolt állati takarmányt penész, baktériumok vagy toxinok érhetik, amelyek mérgezést vagy egyéb egészségügyi komplikációkat okozhatnak. Ezért az alapelvek betartása elengedhetetlen a frissesség és a biztonságos fogyasztás biztosításához.

Külső hatások

A hőmérséklet az élelmiszerek minőségét befolyásoló egyik legfontosabb tényező. A magas hőmérséklet felgyorsítja a kémiai reakciókat, amelyek a zsírok oxidációjához és a vitaminok lebomlásához vezethetnek. A magasabb hőmérsékleten tárolt élelmiszerek ezért gyorsabban veszíthetnek minőségükből. Az ideális hőmérséklet általában 10 és 20 °C között van. Ezen a hőmérsékleten az élelmiszerek lebomlása minimálisra csökken, és a hosszú távú frissesség biztosított.

A minőséget befolyásoló másik tényező a páratartalom. A túl magas páratartalom penész és baktériumok kialakulásához vezethet, amelyek szennyezhetik az élelmiszert. A penészgombák ezután mikotoxinokat, más néven gombamérget termelnek, amelyek az állatokra nagyon veszélyes mérgező anyagok. Az ideális páratartalomnak ezért 50% és 60% között kell lennie. Az is fontos, hogy közvetlenül ne érintkezzen vízzel.

A takarmányt a közvetlen napfénytől is távol kell tartani. A közvetlen napfénynek való kitettség a tápérték elvesztéséhez és minőségromláshoz vezethet. Ez az érzékszervi tulajdonságokban - íz, szag, szín, víz- vagy tápanyagtartalomban is -  megmutatkozik.

A megfelelő tárolóeszköz és hely kiválasztása

A megfelelő tárolóeszköz  és hely kiválasztása szintén nagyon fontos a takarmány optimális körülményeinek biztosítása érdekében. A tárolónak erősnek, légmentesnek és nedvességállónak kell lennie. Ideálisak például a műanyag vagy fémtartályok zárófedéllel, amelyek megakadályozzák a levegő és a nedvesség behatolását.

A tárolóhelynek száraznak, hűvösnek és sötétnek kell lennie. Kerülje a közvetlen napfényt vagy a hőforrások, például radiátorok vagy kazánok közelségét. A helyiségeket jól kell szellőztetni a kondenzáció minimalizálása és a penészedés megelőzése érdekében.

Tárolási idő

Milyen sokáig tárolható a konzervált takarmány? Az takarmány tárolási ideje egy másik, gyakran figyelmen kívül hagyott fontos tényező. Minden élelmiszernek van egy bizonyos eltarthatósági ideje, amelyet be kell tartani, mivel idővel veszít a tulajdonságaiból és így a minőségéből is. Romlás vagy szennyeződés is előfordulhat, ami kockázatossá és etetésre alkalmatlanná teszi a takarmányt. Általánosságban elmondható, hogy a száraz takarmányok, mint például a pellet, a gabona vagy a tyúkok számára szánt szemes takarmányok tovább tarthatók, mint a nedvesek. Vásárláskor célszerű figyelni a lejárati időt, és csak olyan mennyiséget vásárolni, amelyet időben fel tud használni.

Fontos továbbá, hogy kövessük az „először be, először ki” elvet. Ez azt jelenti, hogy a régebbi takarmányokat előbb kell felhasználni, mint az újakat.

A kártevők elkerülése

Az olyan kártevők, mint a rágcsálók vagy rovarok szintén nagy gondot jelenthetnek. Elkerülésük érdekében fontos, hogy az élelmiszereket erős, zárható edényekben tartsuk, vagy rendszeresen ellenőrizzük és tisztítsuk a tárolóhelyet. 

Kártevők általi fertőzés esetén a legjobb, ha az ilyen takarmányt azonnal megsemmisítjük, hogy elkerüljük az állatok egészségének veszélyeztetését.

A kártevőket megelőző felkészüléssel lehet a leghatékonyabban elkerülni. Ezek közé tartoznak az ablakhálók, a légycsapdák, az egérfogók, a természetes ragadozók, például a macskák, vagy a mérgek, azonban ebben az esetben ügyelni kell arra, hogy az élelmiszer ne szennyeződjön.

A házi készítésű csirketakarmánykeverékek megfelelő tárolása elengedhetetlen a minőség, a tápérték és a biztonság megőrzéséhez. A megfelelő feltételek betartása, mint például az optimális hőmérséklet, a páratartalom, a megfelelő csomagolás kiválasztása, a hely, az eltarthatóság és a kártevők elleni védekezés, jelentősen hozzájárulhat ahhoz, hogy a takarmány hosszú ideig friss és jó minőségű maradjon. Ez biztosítja, hogy állatai a legjobbat kapják, amit csak kínálhat nekik. 

További cikkek

Fejési módok és fejőház-típusok

14.05.2025

Fejési módok és fejőház-típusok

A fejés a tejelő szarvasmarhák tartásának mindennapos része – elvégzésének módjai azonban jelentősen különbözhetnek. A hagyományos kézi fejéstől egészen a modern robotizált rendszerekig minden gazdaság a saját igényeinek és lehetőségeinek megfelelő megoldást választja. Maguk a fejőházak – a fejés helyszínei – is különbözőek lehetnek. Ebben a cikkben áttekintjük a fejés alapvető módjait és a ma használt fejőház-típusokat.

Olvasd el a cikket
Hogyan készítsünk házi jerky-t?

13.05.2025

Hogyan készítsünk házi jerky-t?

Az utóbbi időben a jerky egyre népszerűbb finomsággá vált – és nem véletlenül. Finom, tápanyagban gazdag, és főként tele van fehérjével. Remek választás túrákra, kirándulásokra, de akár egészségesebb nassolnivalóként is jól jön egy esti film mellé. Hogyan készíthetjük el ezt az ínyencséget otthon?

Olvasd el a cikket
Mivel etessük a kutyát: BARF, száraztáp vagy konzerv?

13.05.2025

Mivel etessük a kutyát: BARF, száraztáp vagy konzerv?

Manapság sokféle lehetőségünk van arra, hogyan és mivel etessük a kutyánkat. Minden opciónak megvannak a maga előnyei és hátrányai. Nézzük meg őket közelebbről!

Olvasd el a cikket