Hogyan készítsük fel a kertet a télre
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

30.10.2024

Hogyan készítsük fel a kertet a télre

A tél már az ajtón kopogtat, a fák odakint mindenféle színben pompáznak, így itt az ideje, hogy elkezdjük felkészíteni kertünket a hideg időszakra, hogy tavasszal újra teljes pompájában ébredjen fel. Hogyan kell előkészíteni a kertet a télre, és hogyan segíthetünk a növényeknek átvészelni ezt az időszakot elpusztulás nélkül?

Az utolsó betakarítás

Még az első fagyok beköszönte előtt el kell távolítani a kertből mindent, ami érzékeny a hideg időjárásra. Ide tartozik a paprika, cukkini, uborka vagy paradicsom, valamint a gyökérzöldségek, amelyeket zöld részük nélkül, hideg helyen tárolhatunk a télen át. Így tárolhatók az almák is. Az ágyásokban azonban ott maradhat például a kelkáposzta, a kelbimbó és a téli póréhagyma. 


Betakarítás után lazítsuk fel az ágyásokat, távolítsuk el a gyomokat és trágyázzuk meg. Így a talaj levegősebb lesz, és jobban megőrzi a vizet és a tápanyagokat.

Hogyan gondozzuk a fákat és bokrokat?

A fákról és bokrokról is gondoskodni kell. Távolítsuk el a száraz, törött és túl hosszú ágakat. A gyümölcsfáknál továbbá el kell távolítani azokat az új ágakat is, amelyek függőlegesen nőnek. A sövényről sem szabad megfeledkeznünk, tél előtt meg kell metszeni és alaposan meg kell öntözni. Az örökzöld fák esetében nincs szükség fagyvédelmi intézkedésekre, de néhányat védeni kell a téli erős napsugárzástól, ezért árnyékolásra van szükségük.

Hogyan készítsük fel a gyepet a télre?

A gyep télre való felkészítése nem bonyolult. Először alaposan gereblyézzük össze a leveleket, hogy elkerüljük a penész kialakulását a fű alatt. Ezután utoljára nyírjuk meg a gyepet a szezonban, de hagyjuk kicsit magasabbra, mint nyáron. Hogy a tél után jól növekedjen, adjunk hozzá permetet a téli penész ellen. Az összegyűjtött leveleket használhatjuk mulcsként a többi növény számára.

Ne feledkezzünk meg az ültetésről

Ne feledjük, hogy itt az ideje a gyümölcsfák, bokrok és hagymás növények ültetésének. Az ültetést az első fagyok előtt kell elvégezni, ezért ne késlekedjünk. Néhány esetben még novemberben is ültethetünk, de ne feledjük, hogy körülbelül egy hónapra van szükségük a jó gyökerezéshez. Az ültetés után ne felejtsük el alaposan meglocsolni.

A mulcsozás alapvető fontosságú

Még sosem hallott erről a kifejezésről? Ne aggódjon, szívesen elmagyarázzuk. A mulcsozás egy természetes folyamat, amelyet ősszel bárhol megfigyelhetünk a természetben. A talaj fedése valamilyen szerves anyaggal történik. Használhatunk lehullott leveleket, komposztot, trágyát, fűnyesedéket vagy a gyakran használt mulcskérget, amely nemcsak praktikus, hanem meg is szépíti a kertet. Ez a folyamat segít megóvni a növényeket a fagyástól, csökkenti a gyomok növekedését és a locsolás szükségességét, mivel csökkenti a víz párolgását. A tél előtt javasoljuk, hogy gondosan locsoljuk meg az összes növényt és fát, és fedjük le a környezetüket mulcskéreggel. A mulcskéreg különösen hasznos a díszfák, évelők és futónövények számára.


Végül ne felejtsük el összeszedni mindent, amit a fagy károsíthat (bútorok, kerti tömlők), és zárjuk el a vízellátást.


Most már a fák, növények és a gyep is gondosan fel van készítve a télre. Ezekkel a lépésekkel tavasszal sok munkát megspórolunk magunknak, és a kert szépsége köszönetképpen vár majd ránk.

További cikkek

Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?

09.07.2025

Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?

A tojáscsipkedés az egyik leggyakoribb rossz szokás a tyúkoknál. Sok gazda nem tudja, hogyan kezelje ezt a problémát, és különféle „népi praktikákat” próbál ki – például a tyúkok vízbe merítését. Nézzük meg azonban a hatékonyabb és bevált módszereket, amelyekkel leszoktathatjuk a tyúkokat erről a nemkívánatos viselkedésről.

Olvasd el a cikket
Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?

08.07.2025

Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?

Házi kedvenceink egészsége mindig elsődleges szempont – legyen szó tengerimalacról, kutyáról vagy akár lóról. A rendszeres gondoskodással és megelőzéssel különféle betegségek ellen védjük állati társainkat. Az egyik leggyakoribb veszélyt a paraziták jelentik, amelyek bőrproblémákat, de akár súlyos belső megbetegedéseket is okozhatnak. Éppen ezért fontos, hogy ne hanyagoljuk el a féregtelenítést, és rendszeresen alkalmazzunk parazitaellenes készítményeket.

Olvasd el a cikket
Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?

07.07.2025

Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?

A gyöngytyúkok Afrikából származnak, és különféle élőhelyeken fordulnak elő, a szavannáktól az esőerdőkig. A hét ismert faj közül a legelterjedtebb a közönséges gyöngytyúk, a pettyes és a sisakos gyöngytyúk. A háziasításuk körülbelül 2000 évvel ezelőtt történt a mai Marokkó területén. Ma a gyöngytyúkok népszerűek hasznuk és igénytelenségük miatt. Nézzük meg, hogyan kell őket helyesen tartani.

Olvasd el a cikket