Hogyan készítsünk házi almabort?

Szerző: Luboš Burda

12.09.2023

Hogyan készítsünk házi almabort?

Tudta, hogy október 21-e az alma világnapja? És hogyan is ünnepelhetnénk másként, mint a becsületes házi almabor készítésével. Csatlakozzon hozzánk, hogy megtudja, hogyan.

Elkészítés

Mint minden receptnél, itt is fontos a megfelelő alapanyagok kiválasztása. Itt fontos lesz számunkra, hogy megfigyeljük az alma érettségét. Mindig olyan almát válasszunk, amelyik érett, fekete vagy feketés magházú. Használhatunk olyan almákat is, amelyek lehullottak, kártevők által károsítottak vagy rühesek. Nem szabad azonban rothadt gyümölcsöt használni, amely hátrányosan befolyásolná az almabor ízét. Mossuk meg az almákat, és jöhet a következő lépés - a zúzás.

Folyamat

Zúzzuk össze a megmosott almát. Nagyobb mennyiségű gyümölcshöz használjon zúzógépet, amely kétféle - elektromos és mechanikus - változatban kapható. Az elektromosnál a munka nagyon egyszerű, csak kapcsolja be a darálót, és adagolja a gyümölcsöt a tölcséren keresztül. A zúzógép egyébként mindent maga intéz. A mechanikusnál egy kicsit a saját erejét is be kell vetnie, de előnye, hogy nem kell olyan helyet találnia, ahol van áram. A héjjal és a maghéjjal együtt zúzzuk össze.


Miután a gyümölcsöt összezúztuk, a lehető leghamarabb a présgéphez lépünk, hogy megakadályozzuk a gyümölcslé oxidálódását és sötétedését. A préseléshez fából készült prést használunk. A prések elsősorban a feldolgozandó gyümölcs maximális befogadóképességében különböznek. Gondolja tehát át alaposan, hogy az Ön számára melyik az optimális térfogat. A kipréselt levet tiszta tartályokba gyűjtjük, majd hűvös helyen tároljuk, ahol maximum egy hétig tárolható, így nincs szükség további feldolgozásra.


A hideg mustot öntse az Ön által választott palackokba, de a későbbi tartósításhoz ne töltse őket csordultig, mivel a folyadék térfogata melegítés hatására megnő.

Tartósítás

A palackokat megtöltöttük, így áttérhetünk a konzerváláshoz. Itt két lehetőségünk van arra, hogy hogyan folytassuk a tartósítást. Legyünk azonban különösen óvatosak. Mindkét eljárás során olyan tárgyakat kell használni, amelyeknek magas a hőmérséklete.


Az első lehetőségnél egy nagy befőttesüveget használunk, amelybe beletesszük a mustos üvegeket, majd az üvegek nyakáig vizet öntünk. Az edényt tegyük a tűzhelyre, és figyeljük a víz hőmérsékletét. Amikor a hőmérséklet eléri a 75-80 °C-ot, vegyük ki az üvegeket, zárjuk le őket a fedelükkel, és helyezzük vízszintes helyzetbe.


A második lehetőség a must felmelegítése. Amikor a must eléri a 85 °C-ot, vegyük le a tűzhelyről, és kezdjük el tölteni a tiszta, forró palackokat. A forró palackok segítik a sterilizálást, és elkerülhető, hogy a forró must kiöntésekor szétpattanjanak. Ezután zárjuk le a fedelükkel, és tegyük őket az oldalukra.

És már készen is vagyunk

Mint láthatjuk, az almabor készítése nem olyan bonyolult, mint amilyennek látszik. Tehát ne habozzon, kezdje el maga feldolgozni a kertjében keletkezett felesleget. Meggyőződésünk, hogy élvezni fogja.

További cikkek

Tojásfajták

31.03.2025

Tojásfajták

Amikor azt mondjuk „tojás”, a legtöbb embernek automatikusan a tyúktojás jut eszébe. Csak kevesen gondolnak először más típusra. Pedig jól tudjuk, hogy más madarak is tojnak tojásokat – és némelyikük még a boltok polcaira is eljut. Az üzletekben leggyakrabban tyúktojással találkozunk, néha fürjtojással is, de a többi fajta igazi ritkaság. Nézzük meg tehát, milyen tojásokat fogyaszthatunk, és miben különböznek egymástól!

Olvasd el a cikket
A lámák és alpakák tenyésztése

30.03.2025

A lámák és alpakák tenyésztése

​A lámák és alpakák tenyésztése egyre népszerűbbé válik Csehországban. A tenyésztők értékelik nyugodt és barátságos természetüket, igénytelenségüket, sokoldalú felhasználhatóságukat és egzotikus megjelenésüket. Ezeket az állatokat sikeresen lehet más fajokkal közös legelőkön is tartani. A lámák emellett természetüknél fogva dominánsak és territoriálisak, így hatékonyan képesek megvédeni a nyájat a ragadozóktól. Szeretné megtudni, hogyan kell megfelelően gondoskodni ezekről a lenyűgöző állatokról? Összeállítottunk Önnek hasznos információkat és gyakorlati tippeket, amelyek segítenek megérteni viselkedésüket és a lehető legjobb otthont biztosítani számukra.

Olvasd el a cikket
Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

24.03.2025

Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

Ahogy nekünk is nőnek a körmeink, úgy a kutyáinknak is folyamatosan nőnek a karmaik. Ezért fontos, hogy rendszeresen rövidítsük és karbantartsuk őket. Régebben ez kevésbé volt gond, mivel a kutyák több időt töltöttek a szabadban – szaladtak a kertben, aszfalton vagy más kemény felületeken, amelyek természetes módon koptatták a karmaikat. Manapság ez azonban gyakran már nem elég.

Olvasd el a cikket