
Szerző: Luboš Burda
12.09.2023
Hogyan készítsünk házi almabort?
Tudta, hogy október 21-e az alma világnapja? És hogyan is ünnepelhetnénk másként, mint a becsületes házi almabor készítésével. Csatlakozzon hozzánk, hogy megtudja, hogyan.
Elkészítés
Mint minden receptnél, itt is fontos a megfelelő alapanyagok kiválasztása. Itt fontos lesz számunkra, hogy megfigyeljük az alma érettségét. Mindig olyan almát válasszunk, amelyik érett, fekete vagy feketés magházú. Használhatunk olyan almákat is, amelyek lehullottak, kártevők által károsítottak vagy rühesek. Nem szabad azonban rothadt gyümölcsöt használni, amely hátrányosan befolyásolná az almabor ízét. Mossuk meg az almákat, és jöhet a következő lépés - a zúzás.
Folyamat
Zúzzuk össze a megmosott almát. Nagyobb mennyiségű gyümölcshöz használjon zúzógépet, amely kétféle - elektromos és mechanikus - változatban kapható. Az elektromosnál a munka nagyon egyszerű, csak kapcsolja be a darálót, és adagolja a gyümölcsöt a tölcséren keresztül. A zúzógép egyébként mindent maga intéz. A mechanikusnál egy kicsit a saját erejét is be kell vetnie, de előnye, hogy nem kell olyan helyet találnia, ahol van áram. A héjjal és a maghéjjal együtt zúzzuk össze.
Miután a gyümölcsöt összezúztuk, a lehető leghamarabb a présgéphez lépünk, hogy megakadályozzuk a gyümölcslé oxidálódását és sötétedését. A préseléshez fából készült prést használunk. A prések elsősorban a feldolgozandó gyümölcs maximális befogadóképességében különböznek. Gondolja tehát át alaposan, hogy az Ön számára melyik az optimális térfogat. A kipréselt levet tiszta tartályokba gyűjtjük, majd hűvös helyen tároljuk, ahol maximum egy hétig tárolható, így nincs szükség további feldolgozásra.
A hideg mustot öntse az Ön által választott palackokba, de a későbbi tartósításhoz ne töltse őket csordultig, mivel a folyadék térfogata melegítés hatására megnő.
Tartósítás
A palackokat megtöltöttük, így áttérhetünk a konzerváláshoz. Itt két lehetőségünk van arra, hogy hogyan folytassuk a tartósítást. Legyünk azonban különösen óvatosak. Mindkét eljárás során olyan tárgyakat kell használni, amelyeknek magas a hőmérséklete.
Az első lehetőségnél egy nagy befőttesüveget használunk, amelybe beletesszük a mustos üvegeket, majd az üvegek nyakáig vizet öntünk. Az edényt tegyük a tűzhelyre, és figyeljük a víz hőmérsékletét. Amikor a hőmérséklet eléri a 75-80 °C-ot, vegyük ki az üvegeket, zárjuk le őket a fedelükkel, és helyezzük vízszintes helyzetbe.
A második lehetőség a must felmelegítése. Amikor a must eléri a 85 °C-ot, vegyük le a tűzhelyről, és kezdjük el tölteni a tiszta, forró palackokat. A forró palackok segítik a sterilizálást, és elkerülhető, hogy a forró must kiöntésekor szétpattanjanak. Ezután zárjuk le a fedelükkel, és tegyük őket az oldalukra.
És már készen is vagyunk
Mint láthatjuk, az almabor készítése nem olyan bonyolult, mint amilyennek látszik. Tehát ne habozzon, kezdje el maga feldolgozni a kertjében keletkezett felesleget. Meggyőződésünk, hogy élvezni fogja.
További cikkek

29.04.2025
Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?
A piacon rengetegféle hám és nyakörv kapható. De honnan tudhatod, melyik a legjobb a te kedvenced számára? Nézzük meg együtt!
Olvasd el a cikket
29.04.2025
Hogyan néz ki a méhészeti év?
A méhész munkája a természethez igazodik – az időjáráshoz, a hőmérséklethez, és legfőképp a méhek természetes táplálékforrásainak elérhetőségéhez. Ezért alapvető fontosságú a vegetációs ciklus követése, amely magában foglalja az ún. vezető növények virágzását is. Az év minden szakasza specifikus gondozást igényel a méhcsalád részéről. A méhészeti év hét alapvető időszakra osztható, melyek mindegyike külön eljárásokat és intézkedéseket kíván. Nézzük meg őket együtt.

27.04.2025
Hogyan tartsunk csincsillát?
A csincsillák tartása egyre népszerűbbé válik aranyos megjelenésüknek, barátságos természetüknek és rendkívül puha szőrüknek köszönhetően. Ezek a kis rágcsálók a dél-amerikai Andokból származnak, ahol a prémjükért való vadászat miatt a természetben majdnem kipusztultak. Ma már főként házikedvencként tartják őket. Éjszakai állatok, a nap nagy részét átalusszák, és csak sötétedés után aktívak. Nagyon társas lények, ezért ajánlott legalább párban tartani őket. A csincsillák átlagos élettartama 10–15 év, de ritkán akár 20 évig is élhetnek.
Olvasd el a cikket