Hogyan készítsünk mézet
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

20.06.2024

Hogyan készítsünk mézet

A méz, egy finom és egészséges élelmiszer, amelyet természetes édesítőszerként és egyébként is használnak. Rengeteg vitamint, ásványi anyagot és aminosavat tartalmaz, emellett antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik. Kiváló segítség például légúti megbetegedésekben. A mézkészítés folyamata azonban gondosságot, ismereteket és a természetes körfolyamatok megértését igényli. Tehát hosszú út áll előtte, mire az asztalára kerül.


Termőhely

A sikeres méztermelés kulcsa a megfelelő élettér kiválasztása, ahol a kaptárakat elhelyezzük. A környezetet a virágok elérhetősége alapján kell kiválasztani, távol az ipari szennyezéstől és a növényvédőszerektől. A megfelelő helyszín befolyásolja az ízt és a minőséget.


A méztermelés folyamata

A legelején a szorgalmas méhek állnak, akik a virágokról gyűjtött nektárt vagy a mézharmatot, a kis rovarok által termelt édes nedvet a kaptárakba szállítják. Ezeket a nedveket aztán saját enzimjeikkel dúsítják, és zsákba teszik, amelyben hazaszállítják őket. Itt a nektárt más méhek veszik fel és tárolják a méhfészekben. Ezután megkezdődik a folyamat, és létrejönnek a mézelő méhek. A kaptár belsejében uralkodó magas hőmérséklet miatt a nektárból víz párolog, amelyet a méhek a szárnycsapkodásuk által keltett áramlással kivisznek a kaptárból. Amikor a méz elérte a kívánt állagot (kb. 18 % vizet tartalmaz), a méhek a méhsejteket viaszsapkával tartósítják. Így a méh már védett és készen áll a költésre.


A méz betakarítása és feldolgozása

A legfontosabb pillanat a méz begyűjtése, ami a kaptárak és a keretek gondos kezelését igényli. A méhész eltávolítja a méhsejteket, amelyeket aztán egy villa segítségével kitekercsel. A méhsejteket ezután egy mézkiemelőbe helyezi, amely centrifugális erővel szívja ki a mézet a méhsejtekből. A méz ezután az alsó csaphoz folyik, ahol a mézet dekantálják, és kettős szitán a szennyeződésektől megszűrik az előre elkészített tiszta tartályokba.


A méz tárolása

A mézet gondosan becsomagolt edényben kell tárolni, hogy a nedvesség ne juthasson hozzá. A magasabb víztartalom erjedést okozhat. Lehetőleg száraz, sötét helyiségben, legfeljebb 18 °C-os hőmérsékleten kell tárolni. Ez minőségromlás nélkül meghosszabbítja az eltarthatósági időt.


Vizsgálat és minőségellenőrzés

A méz minősége kulcsfontosságú jellemző a méhészek és a fogyasztók számára. Ezért fontos, hogy rendszeresen vizsgálják a méz tisztaságát, pollentartalmát és egyéb paramétereit. A minőségi méz megfelel a szigorú előírásoknak, és a megfelelő tanúsítványokkal van ellátva.


Méz - vitaminok és egészségügyi előnyök

A méz nemcsak finom édesítőszer, hanem számos egészségügyi előny forrása is. Vitaminok széles skáláját tartalmazza, köztük B-vitaminokat és C-vitamint, amelyek elengedhetetlenek az anyagcsere és az immunrendszer megfelelő működéséhez. A méz fogyasztása elősegíti a sebgyógyulást és javítja az izom- és szívműködést. A mézben található vitaminok és ásványi anyagok hozzájárulhatnak a bőr, a haj és a körmök egészségének megőrzéséhez is.

A méz előállítása lenyűgöző folyamat. Bár a modern technológia megkönnyítette a méhészek munkáját, az üzlet alapja továbbra is a méhek gondos gondozása. Ez azonban kifizetődő, mert az eredmény kiváló minőségű méz.

További cikkek

Miért kérődzik a tehén állandóan, és miért nyeli le a kutya a falatokat egyben? Az állatok emésztése nagyító alatt

16.05.2025

Miért kérődzik a tehén állandóan, és miért nyeli le a kutya a falatokat egyben? Az állatok emésztése nagyító alatt

Elgondolkodtál már azon, miért kérődzik a szarvasmarha órákon át, miközben a kutya szinte rágás nélkül nyeli le az ételt? Ennek oka az eltérő emésztőrendszerükben rejlik. Míg egyes állatoknak egyszerű gyomruk van, mások az evolúció során több gyomorrekesszel, mikrobiális emésztéssel vagy akár kavicsok segítségével alkalmazkodtak. Miben különböznek egymástól az egyes állatcsoportok?

Olvasd el a cikket
Melyik gyapjúfajtát válasszuk? Összehasonlítás: alpaka, kasmír, merinó és mások

15.05.2025

Melyik gyapjúfajtát válasszuk? Összehasonlítás: alpaka, kasmír, merinó és mások

Azt, hogy léteznek különböző juhfajták, valószínűleg mindenki tudja. De azt is tudtad, hogy a gyapjú is sokféle lehet? Nemcsak juhoktól, hanem lámáktól, sőt nyulaktól is nyerhetjük.

Olvasd el a cikket
Fejési módok és fejőház-típusok

14.05.2025

Fejési módok és fejőház-típusok

A fejés a tejelő szarvasmarhák tartásának mindennapos része – elvégzésének módjai azonban jelentősen különbözhetnek. A hagyományos kézi fejéstől egészen a modern robotizált rendszerekig minden gazdaság a saját igényeinek és lehetőségeinek megfelelő megoldást választja. Maguk a fejőházak – a fejés helyszínei – is különbözőek lehetnek. Ebben a cikkben áttekintjük a fejés alapvető módjait és a ma használt fejőház-típusokat.

Olvasd el a cikket