Hogyan kezdjük el a kecsketartást?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

17.02.2025

Hogyan kezdjük el a kecsketartást?

Úgy döntött, hogy kecsket szeretne tartani, de nem biztos benne, hogy mindene megvan hozzá? Nézzük meg együtt, hogyan kezdjen bele, mire lesz szüksége, és hogyan válassza ki az Ön körülményeinek legmegfelelőbb fajtát.

Mekkora állományt érdemes tartani?

Az ideális létszám 12–13 egyed. Egy ilyen nagyságú állományban már kialakul a stabil hierarchia és a szociális kapcsolatok, ami az állatok általános jólétéhez vezet. A kecskék azonban még kisebb létszám esetén is ragaszkodnak a csapathoz – ha csak egyet tart, az egy másik állathoz vagy egy emberhez fog kötődni. Ha ez nem történik meg, a kecske lelki problémákkal küzdhet, ami kihat a fizikai egészségére is. Elveszítheti az étvágyát, sokat fekszik és apatikussá válik. Hosszabb idő elteltével akár el is pusztulhat.

Milyen nemű egyedeket válasszunk?

Az állományban az ideális összetétel több nőstény (gida) és egy hím (bak). A bak természetes úton termékenyíti meg a nőstényeket, így nincs szükség mesterséges megtermékenyítésre. Az újszülött gidákat értékesítheti, vagy a nőstényeket tovább tarthatja. Fontos azonban figyelni a beltenyésztés elkerülésére!


Ha nem szeretnénk, hogy a bak fedezze a nőstényeket, kasztrálhatjuk. Általában azonban ajánlott egy bak jelenléte az állományban, mert nyugodtabbá teszi a kecskéket. Ha csak hústermelés céljából szeretne kecskéket tartani, érdemes inkább herélt bakokat választani (ún. capy-kat), mivel ezek jobban hasznosítják a tápanyagokat és gyorsabb súlygyarapodást érnek el.

Milyen fajtát válasszunk?

A fajta kiválasztása attól függ, hogy milyen célra szeretnénk kecskéket tartani – tejtermelésre, húsra vagy házikedvencként. Számos fajta létezik, és a választás teljesen egyéni döntés. A legtöbb kecskefajta könnyen tartható és barátságos természetű.


Húshasznú fajták: A hústermelésre tenyésztett kecskék közé tartozik például a búr kecske, amely nagy testalkatú. A bakok elérhetik a 80–100 kg, míg a nőstények 60–75 kg súlyt. A napi súlygyarapodás 180–250 g lehet. Egy másik példa a Wallisi feketenyakú kecske, amely kombinált fajta, ezért kisebb súlyú. Hústermelésre alkalmas még a vörös szokoto kecske és a kameruni kecske is.


Tejhasznú fajták: Ahogy a nevük is mutatja, ezek a kecskék tejtermelésre a legalkalmasabbak. Itt említhetjük a fehér rövidszőrű kecskét, amely lehet szarvalt vagy szarvatlan. A bakok elérhetik a 70–90 kg, míg a nőstények 55–70 kg súlyt. Tejtermelésük akár 1000 kg tejet is elérhet egy laktációs időszak alatt, és termékenységük 180–200% között mozog. Egy másik ismert tejtermelő fajta a barna rövidszőrű kecske, amely körülbelül 10 kg-mal könnyebb, de valamivel termékenyebb. Ide tartozik még a szánentáli kecske, toggenburgi kecske, anglonúbiai kecske és türingiai erdei kecske.


Törpe kecskék: Ezeket elsősorban kertgondozásra, társállatként vagy hobbi célra tartják. Ide tartozik például a holland törpekecske, amely kicsi méretével és változatos színvilágával ismert. Ezek a kecskék 15–23 kg súlyúak, de a bakok akár 40 kg-ot is elérhetnek. Egy másik példa a kameruni törpekecske, amely mindkét nem esetében 25 kg körüli súlyú. Erős testfelépítéséről és rövid lábairól ismert.

A kecsketartás alapvető felszerelése

A legfontosabb a megfelelő ól és kültéri menedék, amely elegendő helyet biztosít az állatoknak. Az alom biztosítja a kényelmüket és a megfelelő jóléti feltételeket. A kifutónak biztonságosnak kell lennie, hogy megakadályozza az állatok kiszökését és a ragadozók bejutását.


A kecskékkel való manipulációhoz (például egészségügyi ellenőrzés, fejés vagy körömvágás) különféle rögzítő eszközök szükségesek. Alapvető felszerelés továbbá az etető, szénarács és itató, hogy biztosítva legyen a folyamatos vízellátás.

Hogyan etessük a kecskéket?

A kecskék napjuk 2/3 részét táplálékkereséssel és rágással töltik. Az étrend alapját a térfogati takarmányok képezik (széna, zöldtakarmány, szilázs, szenázs, szalma), amelyhez szemes takarmányt adhatunk (zúzott gabona, zab, árpa, búza vagy kukorica). Emellett kész takarmánykeverékeket is használhatunk.


Nem szabad megfeledkezni a vitaminok és ásványi anyagok pótlásáról sem. Ezt vitamin- és ásványianyag-nyalósókkal lehet biztosítani. Az immunrendszert C-vitaminnal erősíthetjük, az emésztést pedig sörélesztővel vagy fokhagyma-kiegészítőkkel javíthatjuk.


A laktáló kecskék napi vízfogyasztása akár 10 liter is lehet. Fontos a rendszeres vízpótlás és annak tisztán tartása, mivel a kecskék híresek arról, hogy nagyon érzékenyek a víz minőségére.

A körmök ápolása

Ahogyan a lovaknak patái nőnek, úgy a kecskék körmei is folyamatosan növekednek, ezért rendszeres gondozásra van szükség. Az ideális időköz 3–4 hónap, de problémák esetén (tályog, törékenység, sántítás) ennél gyakrabban is szükséges lehet. Ajánlott a körömápolás előtt fertőtlenítő lábfürdőt alkalmazni. A körömvágáshoz különböző ollók, csipeszek vagy kések használhatók. Intenzívebb ápolás esetén alkalmazhatók tinktúrák, kátrányok, kötések vagy tapaszok is.

További cikkek

Hasznos állatok a kertben

02.07.2025

Hasznos állatok a kertben

A kertészkedés nagyon népszerű – szinte mindenkinek van a környezetében valaki, aki saját zöldséget, virágot vagy fűszernövényt termeszt. A saját termés nevelése örömöt, kikapcsolódást és az önellátás érzését hozza. A kertekben azonban nemcsak növények élnek – más lakói is vannak, akik megérdemlik a figyelmünket.

Olvasd el a cikket
Hogyan etessük a sertéseket?

01.07.2025

Hogyan etessük a sertéseket?

A sertések a kevésbé igényes haszonállatok közé tartoznak, de esetükben is igaz, hogy a takarmány minősége jelentősen befolyásolja a növekedést, az egészséget és a hasznosítást. Akár malacokat, kocákat vagy hízósertéseket tartasz, a megfelelően összeállított takarmányadag és a tiszta ivóvíz elegendő mennyisége elengedhetetlen. Ebben a cikkben a háztáji sertéstartás legfontosabb etetési alapelveit vesszük sorra.

Olvasd el a cikket
Sajtfajták és származási helyük

24.06.2025

Sajtfajták és származási helyük

A sajt nem csupán egy szelet eidami a kenyéren. A világon több százféle sajt létezik – penészes, kemény, friss, nyújtott... Minden régiónak megvan a maga jellegzetes sajtja, amely tükrözi a helyi hagyományokat és ízlést. Nézzük meg, honnan származnak egyes híres sajtok.

Olvasd el a cikket