-800x800.jpg)
Hogyan lehet felismerni a romlott tojást
Akár van otthon a saját csirkéitől származó tojás, vagy akár a boltban vásárolt tojást, hasznos tudnia, hogyan lehet felismerni a romlott tojásokat. Amint megbízhatóan felismeri a romlott tojásokat, mindig gondtalanul élvezheti, és egyúttal abbahagyja a régebbi, de még mindig jó és egészséges tojások kidobását. Főleg, ha a tojásokat huzamosabb ideig hűtőszekrényben tároljuk, érdemes alaposan ellenőrizni az épségét.
A tojás egy hónapig is eltarthat
A tárolás időtartama önmagában nem kell, hogy jelentsen valamit, a tojás optimális körülmények között akár egy teljes hónapig is eláll ehető állapotban a hűtőszekrényben. Ez az időtartam azonban lehet rövidebb is, ráadásul kevesen tudják nyomon követni, hogy mióta tárolják ezt vagy azt a tojást, így nem ideális csak a tojások kora alapján állapotukra következtetni. Ez különösen igaz a csirketenyésztőkre, akiknél általában minden nap többször több tojás is lesz a fészkekben.
A romlott tojás felismerésének módjai
Számos módja van annak eldöntésére, hogy melyik tojás nem fogyasztható. A romlott tojást sokszor már csak ránézésről és szagáról is felismerhetjük, de az biztos, hogy végezhetünk úgynevezett víztesztet, vagy használhatunk egy villanykörtét is. Mindenesetre ne feledje, hogy a tojást a megfelelő főzési idő után érdemes fogyasztani, mivel a nyers tojás elfogyasztása után nagyobb a szalmonellával való megfertőződés kockázata, így azt jobb elkerülni.
Minimális eltarthatósági idő
Ha boltban vásárol tojást, a tojáson feltüntetett minimális eltarthatósági idő utalhat a fogyasztás biztonságára. Más élelmiszerekhez hasonlóan azonban a minimális eltarthatósági idő csak tájékoztató jellegű. Érvényességéhez megfelelő tárolást feltételeznek, amely során a tojás a megadott időpont lejárta után is biztonságosan fogyasztható.
Tipp: Az otthoni tenyésztésből származó tojások életkorának nyomon követéséhez a hűtőszekrénybe helyezés előtt felcímkézheti őket. Akkor nem kell attól tartania, hogy az új tojásokat összekeveri a hűtőben lévő régebbiekkel, és nem tudja, melyiket használja előbb.
Vegye működésbe szaglóérzékelését
A romlott tojást szaglása segítségével észlelheti. A romlott tojás kellemetlen szagot bocsát ki, amelyet biztosan felismer, amint megszagolja. Ez nem csak a nyers, hanem a főtt tojásra is vonatkozik. Ha a héj szaglása után nincs teljesen meggyőződve arról, hogy a tojás friss, nyissa fel, és a héj helyett közvetlenül a fehérjét és a sárgáját szagolja meg. Ez a művelet után biztos kiderül. Ebben az esetben természetesen ne egy hozzávalókkal teli tál fölé verjük a tojást.
Higgyen a szemének
A megjelenés is sokat elárul. A héjnak sértetlennek kell lennie, és nem lehet rajta semmiféle penésznyom, ami hasonlít például a penészes eidam-hoz. Még ha a héjon nem is látszanak repedés vagy penész jelei, még mindig nem nyert vele. Feltörés után ellenőrizze a sárgája színét – a tipikus sárgás-narancs színnek kell lennie, ha egy csipetnyi zöld vagy kék penészesedést jelez, akkor a tojást ki kell dobni.
Ha a sárgája megfelelő színű, de apró vérfoltokat vagy ereket talál rajta, akkor gond nélkül használhatja a tojást. Ezek kis vérrögök, amelyek a tojások képződése során keletkezhetnek. Ritkán találkozni velük, és akkor is csak az otthoni gazdaságokból származó tojásokkal. Az ilyen tojások nem kerülnek a boltokba, pedig teljesen ártalmatlanok.
Vízteszt
A tojások életkorának ellenőrzésére úgynevezett vízpróbát lehet végezni, melynek során teszteljük, hogyan úszik a tojás. Egyszerűen mártsa a tojást egy tálba vagy egy pohár vízbe, és a tojás vagy elsüllyed, lebeg, vagy lebeg valahol a kettő között. Ha alul marad a tojás, akkor garantáltan friss, a felszínen lebegő tojás öreg (általában legalább 3 hetes), de nem feltétlenül romlott.
A teszt azon alapul, hogy a tojásban lévő légbuborék mérete fokozatosan növekszik, így minél idősebb a tojás, annál jobban hajlamos a felszínen lebegni. Az idősebb, de romlatlan tojás inkább sütésre alkalmas, mint omlett vagy rántotta készítésére.
Vegyen egy zseblámpát segítségül
A vizestálat helyettesítheti fényforrással, amit a csirketenyésztők bizonyára jól ismernek. A transzilluminátorokat általában annak meghatározására használják, hogy a peték megtermékenyültek-e, de használhatók frissességük ellenőrzésére is. Ha a fényt a tojás tompa végére irányítja, akkor láthatja a benne lévő légbuborék méretét, így nem kell a vízbe tenni. A módszer elsajátításakor érdemes friss és régebbi tojásokat kéznél tartani, amelyeknek életkorát ismeri, hogy képet kapjon arról, hogyan növekszik a légbuborék a tojás öregedésével.
Ugyanakkor forgassuk meg a tojást, és figyeljük meg, hogyan mozog a sárgája a fehérjében. Friss tojásban a fehérjében lévő sárgája szinte nem mozdul, idővel a fehérje a sárgájával veszít szilárdságából és a mozgás fokozódik.
További cikkek

31.03.2025
Tojásfajták
Amikor azt mondjuk „tojás”, a legtöbb embernek automatikusan a tyúktojás jut eszébe. Csak kevesen gondolnak először más típusra. Pedig jól tudjuk, hogy más madarak is tojnak tojásokat – és némelyikük még a boltok polcaira is eljut. Az üzletekben leggyakrabban tyúktojással találkozunk, néha fürjtojással is, de a többi fajta igazi ritkaság. Nézzük meg tehát, milyen tojásokat fogyaszthatunk, és miben különböznek egymástól!
Olvasd el a cikket
30.03.2025
A lámák és alpakák tenyésztése
A lámák és alpakák tenyésztése egyre népszerűbbé válik Csehországban. A tenyésztők értékelik nyugodt és barátságos természetüket, igénytelenségüket, sokoldalú felhasználhatóságukat és egzotikus megjelenésüket. Ezeket az állatokat sikeresen lehet más fajokkal közös legelőkön is tartani. A lámák emellett természetüknél fogva dominánsak és territoriálisak, így hatékonyan képesek megvédeni a nyájat a ragadozóktól. Szeretné megtudni, hogyan kell megfelelően gondoskodni ezekről a lenyűgöző állatokról? Összeállítottunk Önnek hasznos információkat és gyakorlati tippeket, amelyek segítenek megérteni viselkedésüket és a lehető legjobb otthont biztosítani számukra.
Olvasd el a cikket
24.03.2025
Hogyan vágjuk le a kutya karmait?
Ahogy nekünk is nőnek a körmeink, úgy a kutyáinknak is folyamatosan nőnek a karmaik. Ezért fontos, hogy rendszeresen rövidítsük és karbantartsuk őket. Régebben ez kevésbé volt gond, mivel a kutyák több időt töltöttek a szabadban – szaladtak a kertben, aszfalton vagy más kemény felületeken, amelyek természetes módon koptatták a karmaikat. Manapság ez azonban gyakran már nem elég.
Olvasd el a cikket