
Hogyan lehet jobbá tenni a vadállatok etetését télen?
A vadak számára a téli időszak nagy kihívást jelent a túlélés szempontjából. Ha tél előtt nem halmoznak fel elegendő zsírtartalékot, akkor elpusztulhatnak. Ez akkor is így van, ha nem megfelelő táplálék kerül az etetőkbe. Hogyan könnyíthetjük meg tehát az állatok dolgát télen anélkül, hogy ártanánk nekik?
Mikor kezdjük el?
Az általános vélemény szerint csak télen kell etetni, amikor a hőmérséklet már fagypont alá süllyedt, és a talajt hó borítja. Ez azonban nem így van. Célszerű már ősszel elkezdeni, hogy az állatoknak legyen idejük elegendő zsírtartalékot felhalmozni. A tél beköszöntével a túlélés könnyebb lesz. Még így is segíteni kell az erdei állatokat a fagyok idején, hogy például ne fussanak bele a fáidba.
Mit adjunk nekik?
Nem minden táplálék, amit az etetőre hozol, lesz jótékony hatással a vadak emésztőrendszerére. Íme egy alaplista, amivel biztosan nem fogsz melléfogni. Ha pedig nem vagy biztos az élelemben, kérdezd meg a vadászokat, ők szívesen adnak tanácsot.
A só elengedhetetlen kiegészítő takarmány, amely pótolja a szükséges ásványi anyagokat és segíti a megfelelő emésztést. A sót nyalóka vagy étkezési só formájában, darabos formában kell adni. Kaphatóak paszták is, például a tuskóra kenve és megkeményedve.
A takarmányt három részre osztják, amelyek mindegyikét az etetőben kell elhelyezni. Az első a nyers takarmány, amely a vad legtermészetesebb tápláléka. Ide tartozik a széna, a lóhere, a fűfélék, a fűszernövények, az egynyári növények, a lucerna és a szárított málna. Elengedhetetlen, hogy ezeket a táplálékokat megfelelően szárítva adjuk.
A másik összetevő a gabonaalapú takarmány, amelybe a gabonafélék tartoznak, de csak a zab alkalmas a vadak számára, mivel csak ez nem okoz emésztési problémákat. A gesztenye, a makk, a borsó, a kukorica vagy a hajdina is megfelel. Azonban semmit sem szabad túlzásba vinni, ezért különösen a gesztenyével vigyázzunk, mert nagy mennyiségben emésztési zavarokat okoz. Ezeket a táplálékokat már ősztől célszerű etetni, mivel ezek jelentik a fő energiaforrást, és segítenek a vadnak elegendő zsírtartalékot felhalmozni.
A folyadékok és vitaminok pótlására húsos takarmányt adunk, amely gyümölcsöket - például almát, körtét, szilvát vagy sárgabarackot - és zöldségeket - burgonyát, sárgarépát vagy takarmányrépát - tartalmaz.
Mi a helyzet a süteményekkel?
Elvileg nem javasoljuk, hogy szárított péksüteményeket adjunk az állatoknak, hogy elkerüljük az emésztési problémákat. Nagyon óvatosan kell szárítani, nem szabad sózni, nem szabad tömni, és semmiképpen sem szabad penészesen szárítani. Annak érdekében, hogy a tészta ne szívjon magába további nedvességet, fagyasztva kell tálalni. Ha nedves, végzetes lehet. Így van ez más emberi ételekkel is. Ezért jobb, ha ezeket az ételeket teljesen elkerüljük. Ezért a sütemények nem ajánlhatók.
Hová tegyük az ételt?
A legjobb választás az eleség elhelyezésére az etetők. Ha nem tudsz a környékeden ilyenről, kérdezd meg a vadászokat. Ők felelősek a vadak gondozásáért és etetéséért. Egy másik lehetőség, hogy az élelmet a földre helyezzük, ahol az állatok könnyen megtalálják. Az etetőben azonban rendezettebben fog kinézni.
Ne feledkezzünk meg tehát a hideg miatt veszélyeztetett állatokról, és adjuk meg nekik a szükséges tápanyagokat. Ha betartjuk az alapvető szabályokat, jelentősen segíthetünk nekik.
További cikkek

31.03.2025
Tojásfajták
Amikor azt mondjuk „tojás”, a legtöbb embernek automatikusan a tyúktojás jut eszébe. Csak kevesen gondolnak először más típusra. Pedig jól tudjuk, hogy más madarak is tojnak tojásokat – és némelyikük még a boltok polcaira is eljut. Az üzletekben leggyakrabban tyúktojással találkozunk, néha fürjtojással is, de a többi fajta igazi ritkaság. Nézzük meg tehát, milyen tojásokat fogyaszthatunk, és miben különböznek egymástól!
Olvasd el a cikket
30.03.2025
A lámák és alpakák tenyésztése
A lámák és alpakák tenyésztése egyre népszerűbbé válik Csehországban. A tenyésztők értékelik nyugodt és barátságos természetüket, igénytelenségüket, sokoldalú felhasználhatóságukat és egzotikus megjelenésüket. Ezeket az állatokat sikeresen lehet más fajokkal közös legelőkön is tartani. A lámák emellett természetüknél fogva dominánsak és territoriálisak, így hatékonyan képesek megvédeni a nyájat a ragadozóktól. Szeretné megtudni, hogyan kell megfelelően gondoskodni ezekről a lenyűgöző állatokról? Összeállítottunk Önnek hasznos információkat és gyakorlati tippeket, amelyek segítenek megérteni viselkedésüket és a lehető legjobb otthont biztosítani számukra.
Olvasd el a cikket
24.03.2025
Hogyan vágjuk le a kutya karmait?
Ahogy nekünk is nőnek a körmeink, úgy a kutyáinknak is folyamatosan nőnek a karmaik. Ezért fontos, hogy rendszeresen rövidítsük és karbantartsuk őket. Régebben ez kevésbé volt gond, mivel a kutyák több időt töltöttek a szabadban – szaladtak a kertben, aszfalton vagy más kemény felületeken, amelyek természetes módon koptatták a karmaikat. Manapság ez azonban gyakran már nem elég.
Olvasd el a cikket