Hogyan működik a kérődzők emésztése?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

07.11.2024

Hogyan működik a kérődzők emésztése?

Szarvasmarha, juh, kecske vagy például teve. Mindezek az állatok a kérődzők közé tartoznak, amelyek nagyon specifikus emésztéssel rendelkeznek. Miért van ez így? Nézzünk együtt bele ebbe a kérdésbe.

Kérődzés, azaz rumináció

Ahogy a „kérődzők” elnevezés is utal rá, a kérődzés az ebbe a csoportba tartozó állatok jellegzetes vonása. Biztosan láttál már olyan tehenet, amely elégedetten fekszik, és folyamatosan kérődzik, még akkor is, ha már egy ideje nem evett semmit. Az ő emésztésük ugyanis két fázisban zajlik. Először megrágják és lenyelik a táplálékot, de 30-60 perc múlva visszaöklendezik a szájüregükbe, ahol újra megrágják. Ez a folyamat hatékonyabbá teszi az emésztést és maximalizálja a tápanyagok felszívódását.

Valóban 4 gyomra van a tehénnek?

Biztosan hallottad már azt az állítást is, hogy a tehénnek 4 gyomra van. Ez azonban nem teljesen igaz; valójában 3 előgyomorból (bendő, recés, százrétű) és 1 valódi gyomorból (oltógyomor) áll. Az emésztőrendszer minden része saját specifikus funkciót tölt be.

Az első és egyben legnagyobb előgyomor a bendő. Ide jut el a táplálék a szájüregből, és itt mikroorganizmusok segítségével kezdődik meg a lebontása. A táplálék ezt követően a következő előgyomorba, a recésbe kerül, amely gyorsan továbbítja azt az utolsó előgyomorba, a százrétűbe, ahol a táplálék összezúzódik. Ezt követően a táplálék a valódi gyomorba, az oltógyomorba kerül, ahol enzimes emésztés zajlik le, hasonlóan az emberi emésztéshez.

Felmerülhet a kérdés, hogy miért ilyen bonyolult ez az egész folyamat. Az emésztőrendszer ezen adaptációja lehetővé teszi a növényi takarmányok lebontását, amelyek nehezen emészthető szénhidrátokat (például cellulózt) tartalmaznak. Azok az állatok, amelyek nem rendelkeznek ezzel az adaptációval, szinte egyáltalán nem képesek megemészteni ezeket az anyagokat. Bár bonyolult folyamat, rendkívül hasznos.

További cikkek

Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?

29.04.2025

Nyakörv vagy hám – melyik a jobb a kutyának?

A piacon rengetegféle hám és nyakörv kapható. De honnan tudhatod, melyik a legjobb a te kedvenced számára? Nézzük meg együtt!

Olvasd el a cikket
Hogyan néz ki a méhészeti év?

29.04.2025

Hogyan néz ki a méhészeti év?

A méhész munkája a természethez igazodik – az időjáráshoz, a hőmérséklethez, és legfőképp a méhek természetes táplálékforrásainak elérhetőségéhez. Ezért alapvető fontosságú a vegetációs ciklus követése, amely magában foglalja az ún. vezető növények virágzását is. Az év minden szakasza specifikus gondozást igényel a méhcsalád részéről. A méhészeti év hét alapvető időszakra osztható, melyek mindegyike külön eljárásokat és intézkedéseket kíván. Nézzük meg őket együtt.


Olvasd el a cikket
Hogyan tartsunk csincsillát?

27.04.2025

Hogyan tartsunk csincsillát?

A csincsillák tartása egyre népszerűbbé válik aranyos megjelenésüknek, barátságos természetüknek és rendkívül puha szőrüknek köszönhetően. Ezek a kis rágcsálók a dél-amerikai Andokból származnak, ahol a prémjükért való vadászat miatt a természetben majdnem kipusztultak. Ma már főként házikedvencként tartják őket. Éjszakai állatok, a nap nagy részét átalusszák, és csak sötétedés után aktívak. Nagyon társas lények, ezért ajánlott legalább párban tartani őket. A csincsillák átlagos élettartama 10–15 év, de ritkán akár 20 évig is élhetnek.

Olvasd el a cikket