Hogyan neveljünk húscsirkét - Gyakorlati tippek kezdőknek
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

13.07.2022

Hogyan neveljünk húscsirkét - Gyakorlati tippek kezdőknek

Ha a csirkét főként a húsa miatt szeretnénk tartani, a húscsirkék nevelése érdekes lehetőség lehet az Ön számára. Arra gondol, hogy húscsirkéket is bevonjon a termelésébe, de nincs tapasztalata velük? Hasznos tippeket találsz kezdőknek, amelyeket elkészítettünk neked.

Mik azok a brojlerek

Kezdésként érdemes röviden megemlíteni a brojlerek jellemzőit. A brojler egy általános kifejezés olyan állatfajtára, amely a lehető leggyorsabban és leghatékonyabban termel. Leggyakrabban baromfinál, különösen tyúkoknál és csirkéknél használják. Ez azonban nem egy teljes fajta, mivel a brojler nem tojik, ahogy azt más fajtáknál megszokhattuk. És ez az oka annak, hogy a brojlerek nem tenyészthetőek házilag, így meg kell őket vásárolni. A brojlerek születésének hátterében egy speciális keresztezési folyamat áll.

Hogyan kezdjük

Ha úgy dönt, hogy brojlert vásárol a háztartásának, először fel kell készülnie a nevelésére. Ez különösen igaz, ha még nincs csirkéje vagy más baromfija.

A környezet előkészítése

Mielőtt hazahozná a csirkéket, megfelelő környezetet kell előkészítenie számukra. A tartási hely méretének meg kell felelnie a tartani kívánt csirkék számának. A szűk hely megakadályozza, hogy szabadon mozogjanak, ami befolyásolja viselkedésüket. Ha hagyja, hogy elegendő fűvel rendelkező kifutóban futhassanak, az pozitív hatással lesz a hús minőségére.

Ne feledje, hogy a néhány napos fiatal csibék könnyen megfázhatnak, ezért kellően meleg környezetet kell biztosítani számukra. Valószínűleg extra hőt kell biztosítania számukra, például infravörös fűtőberendezéssel. A megfelelő hőmérsékletet a csibék viselkedése alapján határozhatja meg. Ha továbbra is a hőforrás közelében ülnek, vagy összebújnak, akkor magasabb hőmérsékletre van szükségük. Ezzel szemben, ha távol maradnak a hőforrástól, csökkentse egy kicsit a hőmérsékletet. Kezdetben stabil, 25-30 °C hőmérséklet megfelelő, amelynek igénye a növekedéssel fokozatosan csökken. A száraz alom is hozzájárul a brojlerek kényelméhez, és megakadályozza a lábuk meghűlését. Ideális a szalma vagy a fűrészpor.

Brojler vásárlás

Mindezek után végre eljött a vásárlás ideje. Ezen a ponton választhat: vagy vásároljon néhány napos csirkét, amelyet maga is felhizlalhat, vagy nagyobb csirkéket vásárol etetésre.

Az otthoni nevelésben általában a fiatal csibéket részesítik előnyben, ami szintén lényegesen szélesebb körnek felel meg. A fiatal fiókákat már egynapos koruktól eladják, míg a legnagyobb hízócsibék általában két-három hetesek, legfeljebb négyhetesek. Ennek jó oka van – a házi csirke húsának jobb íze lesz. Feltéve persze, ha megfelelően gondoskodik a csirkékről. Ráadásul, ha tudja, mivel eteti a csirkéket, jobban bízik a hús minőségében.

Táplálás

Amint hazahozza a csirkéket, nyilvánvalóan el kell kezdenie etetni őket. Állandó hozzáférést kell biztosítani számukra a friss tiszta vízhez. Ideális esetben öntözőt használjon vízforrásként, hogy megakadályozza a víz szennyeződését, és hogy a víz minőségét tovább megőrizze anélkül, hogy gyakran cserélni kellene. Ráadásul a kis fiókák nem fulladhatnak meg benne, ellentétben a mélytállal. A vizet azonban célszerű rendszeresen cserélni, hogy minél frissebb legyen.

Természetesen nem szabad megfeledkezni az etetésről sem, ami különösen fontos a brojlerek számára. A leggyorsabb növekedést a speciális takarmánykeverékek garantálják a megfelelő tápanyagokkal, ásványi anyagokkal, vitaminokkal és aminosavakkal. Ezeket a takarmánykeverékeket BR1-nek (3 hetes korig), BR2-nek (3-5 hetes korig) és BR3-nak (5 hetes kortól) hívják. A takarmánykeverék kiegészítéseként adhat csibéknek friss csalánt, burgonyát és gabonaféléket, például búzát.

Két hónap múlva kész

A brojlerek körülbelül 6-8 hét után érik el a vágósúlyt. Ez azonban számos tényezőtől függ, különösen attól, hogy milyen mennyiségű takarmányt adsz nekik – minden növekedési kilogrammhoz körülbelül 1,6 kilogramm takarmány szükséges. Jelenleg a brojlereket általában 2 kilogramm körüli súlyig hizlalják, de még ennél is többre lehet őket hizlalni, egyes gazdaságok vágósúlya körülbelül 3 kilogramm.

További cikkek

Fejési módok és fejőház-típusok

14.05.2025

Fejési módok és fejőház-típusok

A fejés a tejelő szarvasmarhák tartásának mindennapos része – elvégzésének módjai azonban jelentősen különbözhetnek. A hagyományos kézi fejéstől egészen a modern robotizált rendszerekig minden gazdaság a saját igényeinek és lehetőségeinek megfelelő megoldást választja. Maguk a fejőházak – a fejés helyszínei – is különbözőek lehetnek. Ebben a cikkben áttekintjük a fejés alapvető módjait és a ma használt fejőház-típusokat.

Olvasd el a cikket
Hogyan készítsünk házi jerky-t?

13.05.2025

Hogyan készítsünk házi jerky-t?

Az utóbbi időben a jerky egyre népszerűbb finomsággá vált – és nem véletlenül. Finom, tápanyagban gazdag, és főként tele van fehérjével. Remek választás túrákra, kirándulásokra, de akár egészségesebb nassolnivalóként is jól jön egy esti film mellé. Hogyan készíthetjük el ezt az ínyencséget otthon?

Olvasd el a cikket
Mivel etessük a kutyát: BARF, száraztáp vagy konzerv?

13.05.2025

Mivel etessük a kutyát: BARF, száraztáp vagy konzerv?

Manapság sokféle lehetőségünk van arra, hogyan és mivel etessük a kutyánkat. Minden opciónak megvannak a maga előnyei és hátrányai. Nézzük meg őket közelebbről!

Olvasd el a cikket