Hogyan szigeteljük a tyúkólat

Szerző: Juraj Korim

03.11.2023

Hogyan szigeteljük a tyúkólat

Nyakunkon a tél, és ahogyan a házunkat is felkészítjük a hideg időjárásra, úgy a csirkéink otthonát is fel kell dobnunk. Kellő melegre van szükségük ahhoz, hogy egészségesek maradjanak, ezért szigetelnünk kell a tyúkólat. A következő cikkben megmutatjuk, hogyan kell ezt megtenni.

Mikor van szükség a tyúkól szigetelésére?

A szigetelést semmiképpen sem szabad elkerülni, ha a tyúkok olyan területen vannak, ahol gyakoriak a súlyos fagyok. Akkor sem szabad kerülni, ha rendszeres tojásrakás várható. A tojótyúkok számára a legjobb hőmérséklet a tojásrakáshoz 20 °C körüli hőmérséklet. Ugyanakkor a tyúkoknak nem kell minden energiájukat arra fordítaniuk, hogy melegen tartsák magukat.

Milyen szigetelőt használjunk?

A tyúkól szigetelésére többféle lehetőség is létezik. Alaposan gondolja át, hogy milyen szigetelőt használ, mielőtt kivitelezi. Valószínűleg az első anyag, ami eszünkbe jut, a polisztirol táblák formájában. Nem meglepő módon ez a legolcsóbb és leghatékonyabb szigetelőanyag, amellyel a legkönnyebb dolgozni is.

 

A következő a drágább, de jól teljesítő homlokzati gyapjú. Ez sok évig kitart egy tyúkólban, és remek tulajdonságokkal rendelkezik, mint például a páraáteresztő képesség vagy a tűzgátlás, miközben ideális szigetelőanyag. Ha azonban tisztán és természetesen szeretné tartani a tyúkólat, használhat szalmát, ami szintén nagy segítség.  

Végrehajtás

A tyúkól szigetelésének eljárását bármely közepesen képzett barkácsoló elvégezheti. Miután kiválasztotta az ideális szigetelést, már csak hozzá kell látnia a munkához. Először is mérjük le a tyúkólat, hogy tudjuk, mennyi anyagra lesz szükségünk. Ezután térjünk rá a tényleges bélelésre. A tetővel kezdjük, és fokozatosan haladunk a padló felé. Igen, ezt is szigetelni kell, hogy a tyúkok lába meleg maradjon. Ezt a legegyszerűbben úgy tudjuk megtenni, ha egy dupla fafalat készítünk, amelybe a szigetelést helyezzük be. Polisztirol vagy gyapjú esetén először a falakat bélelheti ki szigeteléssel, majd fadeszkával vagy deszkával fedheti be. A szigetelés egy másik réteggel való fedése elengedhetetlen, mivel fontos, hogy a csirkék ne csipkedjék az anyagot.

Ügyeljen a nedvességre!

Különösen a szigetelt tyúkólban ne feledkezzen meg a rendszeres szellőztetésről, hogy megelőzze a tyúkól belsejében a nedvességet.

Mit gondol?

Nehézkes a tyúkól szigetelésére vonatkozó eljárásunk? Határozottan úgy gondoljuk, hogy nem. Tehát vágjunk bele! Tyúkjai rendszeres tojással fogják meghálálni. És ez megéri! 


Ha pedig nem akar mindent maga elvégezni, akkor vásárolhat gyárilag szigetelt tyúkólat. Nálunk van ilyen a kínálatban.

További cikkek

Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?

09.07.2025

Miért csipkedik a tyúkok a tojásokat, és hogyan lehet leszoktatni őket?

A tojáscsipkedés az egyik leggyakoribb rossz szokás a tyúkoknál. Sok gazda nem tudja, hogyan kezelje ezt a problémát, és különféle „népi praktikákat” próbál ki – például a tyúkok vízbe merítését. Nézzük meg azonban a hatékonyabb és bevált módszereket, amelyekkel leszoktathatjuk a tyúkokat erről a nemkívánatos viselkedésről.

Olvasd el a cikket
Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?

08.07.2025

Miért fontosak a parazitaellenes szerek kedvenceink számára?

Házi kedvenceink egészsége mindig elsődleges szempont – legyen szó tengerimalacról, kutyáról vagy akár lóról. A rendszeres gondoskodással és megelőzéssel különféle betegségek ellen védjük állati társainkat. Az egyik leggyakoribb veszélyt a paraziták jelentik, amelyek bőrproblémákat, de akár súlyos belső megbetegedéseket is okozhatnak. Éppen ezért fontos, hogy ne hanyagoljuk el a féregtelenítést, és rendszeresen alkalmazzunk parazitaellenes készítményeket.

Olvasd el a cikket
Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?

07.07.2025

Hogyan tartsunk gyöngytyúkot?

A gyöngytyúkok Afrikából származnak, és különféle élőhelyeken fordulnak elő, a szavannáktól az esőerdőkig. A hét ismert faj közül a legelterjedtebb a közönséges gyöngytyúk, a pettyes és a sisakos gyöngytyúk. A háziasításuk körülbelül 2000 évvel ezelőtt történt a mai Marokkó területén. Ma a gyöngytyúkok népszerűek hasznuk és igénytelenségük miatt. Nézzük meg, hogyan kell őket helyesen tartani.

Olvasd el a cikket