Hogyan vágjuk le a kutya karmait?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

24.03.2025

Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

Ahogy nekünk is nőnek a körmeink, úgy a kutyáinknak is folyamatosan nőnek a karmaik. Ezért fontos, hogy rendszeresen rövidítsük és karbantartsuk őket. Régebben ez kevésbé volt gond, mivel a kutyák több időt töltöttek a szabadban – szaladtak a kertben, aszfalton vagy más kemény felületeken, amelyek természetes módon koptatták a karmaikat. Manapság ez azonban gyakran már nem elég. A karmok segítik a kutyát az egyensúly megtartásában, valamint stabil támaszt nyújtanak mozgás közben. Minden fizikai tevékenységnél használják őket, és ha túl hosszúra nőnek, az kellemetlenségekhez vagy akár egészségügyi problémákhoz is vezethet. Nézzük meg együtt, hogyan gondoskodhatunk helyesen a kutya karmairól!

A kutyakarmok anatómiája

Mielőtt nekikezdünk a karmok vágásának, fontos ismernünk azok anatómiáját és szerkezetét. A kutyakarmok négy rétegből állnak. A legkeményebb és legellenállóbb a külső réteg, amit szarurétegnek nevezünk. Alatta található a belső szaruréteg, ami már kevésbé erős – elszarusodott bőrsejtek alkotják. Idősebb kutyáknál ez a rész porózusabbá és törékenyebbé válhat. E két szaruréteg alatt helyezkedik el az érzékeny körömágyat védő rész. Ez a puha szövet védi a karom legfontosabb és legérzékenyebb területét – a körömágyat, ahol az idegek és a vérerek találhatók.

Honnan tudjuk, hogy túlnőtt a karom?

A túl hosszú karmok járás közben törhetnek, meghajolhatnak, vagy akár a mancs deformálódásához is vezethetnek. Ezek a deformitások később ízületi problémákhoz vezethetnek, amelyek fájdalmasak, és korlátozzák a kutya mozgását. Ezért nagyon fontos megelőzni ezeket a gondokat, és rendszeresen ápolni a karmokat. Ha kemény felületen halljuk, hogy a kutya "kopogtat" a karmaival, az egyértelmű jele annak, hogy túl hosszúak. Figyelmeztető jel lehet az is, ha a kutya járása megváltozik: sántít, furcsán tartja a mancsát, vagy elkerüli a talajjal való érintkezést, hogy csökkentse a fájdalmat. A túlnőtt karmok irritálhatják a bőrt, kipirosodást okozhatnak, súlyosabb esetben pedig fertőzéshez is vezethetnek.

Most nézzük meg magát a karmok vágását!

Sok gazdi számára stresszes lehet a karmok vágása, de a megfelelő technikával és eszközökkel ez könnyen és biztonságosan megoldható. Elég tudni, hogyan kell csinálni! Lépésről lépésre nézzük meg a folyamatot.


1) Előkészületek

Először is meg kell nyugtatni a kutyát, hogy kényelmesen érezze magát. Simogathatjuk, adhatunk neki jutalomfalatot. Ha szükséges (vagy még jobb is), kérjünk meg valakit, hogy tartsa meg nekünk a kutyust. A mancsot határozottan, de gyengéden fogjuk meg.


2) A körömágy megkeresése

A legtöbb kutyánál jól látható egy sötétebb rész a karomban – itt találhatók az idegek és a vérerek. Ezt a területet semmiképpen sem szabad megsérteni, mivel ez az érzékeny körömágy, amely a karmot vérrel látja el. A világos színű karmoknál ez a határ könnyen felismerhető, de a sötét karmoknál már sokkal nehezebb a dolgunk. Ezért nagyon óvatosan kell haladni. Minden vágás után figyelmesen nézzük meg a vágott felületet. Amint a közepén egy apró fekete pontot látunk, azonnal ÁLLJ! Ez azt jelenti, hogy közel vagyunk a körömágyhoz. Ha ezt megsértjük, a kutya számára fájdalmas lesz, és a karom erősen vérezhet.


3) A vágás

Mindig kis darabokban vágjuk le a karmot. A hegyénél kezdjük, és kb. 45°-os szögben vágjunk. Lassan haladjunk a körömágy felé, de inkább hagyjuk egy kicsit hosszabbra, mint hogy megsértsük. Közben folyamatosan adjunk a kutyának jutalomfalatot – ez segít, hogy az élményt pozitívként élje meg, és legközelebb is nyugodtabban viselje.


4) Ne feledkezzünk meg az 5. ujjról és a farkaskaromról sem!

Néhány kutyának az elülső mancsán van egy ötödik ujja, amely nem érinti a talajt, ezért nem is kopik természetes módon. Egyes fajtáknál ez a "farkaskarom" (plusz ujj) a hátsó lábakon is megtalálható. Ezeket a karmokat is rendszeresen ellenőrizni és rövidíteni kell, mivel könnyen túlnőhetnek, beakadhatnak, vagy megsérülhetnek.

Hogyan állítsuk el a karom vérzését?

A legnagyobb óvatosság mellett is előfordulhat, hogy túl mélyre vágunk, és a karom vérezni kezd. Ilyenkor jó, ha kéznél van vérzéscsillapító por, amely szinte azonnal elállítja a vérzést. Elegendő, ha egy keveset finoman rászórunk a vérző felületre. Állatkereskedésekben beszerezhető. Ha nincs ilyened, otthoni megoldások is működhetnek – például sima liszt vagy kukoricakeményítő. Egy kis mennyiséget gyengéden nyomjunk rá a sebzett részre. Egy másik lehetőség, hogy egy tiszta kendőt vagy gézt helyezünk rá, és pár percig óvatosan rányomjuk, amíg a vérzés el nem áll. A kezelés után fontos a mancs tisztán tartása. Fertőtleníthetjük is, például Betadine-oldattal – de vigyázzunk, ha a kutya érzékeny a jódra!

További cikkek

Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

24.03.2025

Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

Ahogy nekünk is nőnek a körmeink, úgy a kutyáinknak is folyamatosan nőnek a karmaik. Ezért fontos, hogy rendszeresen rövidítsük és karbantartsuk őket. Régebben ez kevésbé volt gond, mivel a kutyák több időt töltöttek a szabadban – szaladtak a kertben, aszfalton vagy más kemény felületeken, amelyek természetes módon koptatták a karmaikat. Manapság ez azonban gyakran már nem elég.

Olvasd el a cikket
Mi az a cökotrófia?

20.03.2025

Mi az a cökotrófia?

Hallottál már arról, hogy a nyúl megeszi a saját ürülékét? Ha még nem, és ez az információ megijesztett, ne aggódj! Ez egy teljesen normális tevékenység, amely nagyon fontos része a nyúl emésztési folyamatának. Hogy miért van ez így, azt megpróbáljuk elmagyarázni ebben a cikkben.

Olvasd el a cikket
Kertészeti naptár – mikor mit érdemes ültetni?

18.03.2025

Kertészeti naptár – mikor mit érdemes ültetni?

Gondolkodtál már azon, mikor és mit érdemes elültetni, hogy ne legyen túl korai vagy túl késő? Nem vagy egyedül! Éppen ezért készítettünk egy áttekintést, amely segít eligazodni. Végignézzük az év hónapjait, és kiemelünk néhány kulcsfontosságú tippet, hogy a kertészkedési szezonod a lehető legsikeresebb legyen.

Olvasd el a cikket