Melyik madarak repülnek el télen?
Pavel Frček

Szerző: Pavel Frček

20.01.2025

Melyik madarak repülnek el télen?

Bár a téli időjárás a mi földrajzi szélességünkön nem túl zord, a természet alaposan felkészül az évszak beköszöntére. A fák például lehullatják leveleiket, hogy megtartsák a fontos tápanyagokat, és az állatok sem maradnak el. Egyes fajok zsírtartalékokat képeznek, mások élelmet gyűjtenek, például diót, tobozokat, magvakat vagy gyümölcsöket, amit gyümölcsfák és díszfák termelnek. Néhány állat téli álmot alszik, míg mások melegebb helyekre vándorolnak. Ez az éves napfény utáni vándorlás gyakran több százezer kilométer megtételét jelenti.


Tudja, melyik madárfaj tartozik ebbe az "üdülő" csoportba? Nézze meg a legismertebbeket.

Fecskék, Molnárfecskék és Sarlósfecske

Ezek a három madárfaj általában egy “raj”-ba olvad össze, és laikusok számára nagyon nehéz megkülönböztetni őket. Közös bennük, hogy nemcsak hasonló a kinézetük, hanem a rovarevő madarak csoportjába tartoznak, és egészen a Szaharától délre fekvő Afrikáig repülnek. Tavasszal mind visszatérnek, hogy fészket rakjanak és családot alapítsanak.

Gólya

Ősszel gyakran láthatunk gólyákat nagy rajokban, amint rágcsálókat vadásznak. Hamarosan eltűnnek, mivel amint elegendő zsírtartalékot képeznek, elrepülnek. 

A gólyák gyűrűzésének köszönhetően tudjuk, hogy a legtöbbjük délkeleti irányba repül Magyarország, Románia és Bulgária fölött Törökországba, majd Izrael fölött Afrikába. Néhányan azonban még tovább repülnek, és Dél-Afrikában telelnek.

Rigók és szarkák

Ezek a dalos madarak más fajokhoz képest csak rövidebb időre repülnek el. A távozásukat nem lehet figyelmen kívül hagyni. Különösen a szarkák hatalmas rajokban repülnek, amelyek mozgása tökéletesen szinkronizált, és ősszel, a naplemente környékén lehet őket látni. Mindkét faj novemberben repül el, és február-március fordulóján térnek vissza. A rövidebb kirándulás azonban rövidebb távolságot is jelent. A nyaralásukat a Földközi-tenger térségében töltik, és három hónap pihenés után visszatérnek hozzánk.

Vadrécék

Bár lehet, hogy nem vettük észre, ősszel “a mi” récéink elvándorolnak Spanyolország és Franciaország partjaira. Helyüket azonban a szibériai récék foglalják el, akik számára a közép-európai tél nyári vakáció.

A "mi" és "északi" récék közötti különbségek elenyészőek, így úgy tűnik, hogy mindig ugyanannyi kacsa van, vagy talán még több. A tudósok ugyanis megfigyelték, hogy a mérsékeltebb telek miatt a récék elpuhultak, és nem mindenki hagyja el télen a hazáját.

Mezei pacsírta

Hasonló edzettségű madár a mezei pacsírta. Ez a kis madár nem kedveli a nagy távolságok leküzdését, ezért enyhébb teleken otthon marad. A téli időszakot fészkekben tölti, amelyeket fűből és levelekből készítenek, és sűrű bozótokban, valamint a mezők szélén rejtőzködnek.

Érdekes, hogy míg nyáron szinte kizárólag rovarevő, télen növényi táplálékkal is beéri, például magvakkal, bogyókkal és levéltöredékekkel. Sajnos az ő populációja az utóbbi években folyamatosan csökken, és valódi veszély fenyegeti a kihalását.

Segítség a madaraknak télen

Ne feledjük, hogy sok madárfaj télen is velünk marad, még a kemény teleken is. Ön is segíthet nekik átvészelni ezt a nehéz, fagyos időszakot! Elég, ha beszerez egy madáretetőt, és rendszeresen pótolja az ételt. Ha azon gondolkodik, hogy hová helyezze, vagy mit tegyen bele, olvassa el cikkünket: "Táplálék kültéri madaraknak, avagy mit tegyünk az etetőbe". Tavasszal pedig a madarak nemcsak énekkel, hanem sokféle kártevő elleni harccal is meghálálják Önnek a segítséget kertjében.t kertjében.

További cikkek

Malacok és vas – miért kell őket pótolni?

04.02.2025

Malacok és vas – miért kell őket pótolni?

A malacok születésük után nagyon gyorsan nőnek. Ahhoz, hogy ez a folyamat komplikációk nélkül zajlódjon, biztosítani kell számukra a megfelelő tápanyagokat, beleértve a vasat is. A vashiány súlyos következményekkel járhat számukra, ezért a vas pótlása az élet első napjaiban kulcsfontosságú. Ebben a cikkben együtt megmagyarázzuk, hogy miért van így, és milyen módszereket alkalmaznak a vas bevitelére.

Olvasd el a cikket
Struccok tenyésztése

31.01.2025

Struccok tenyésztése

Az utóbbi években egyre gyakrabban találkozunk strucctenyésztéssel Csehországban. Ezek a lenyűgöző afrikai madarak a világ legnagyobb madarai közé tartoznak. Nemcsak húsuk, tojásaik és tolluk miatt tenyésztik őket, hanem néhányan házi kedvencként is tartják őket. Nézzük meg, hogyan teremthetünk számukra a lehető legjobb életkörülményeket!

Olvasd el a cikket
A máriatövis varázslatos hatásai

30.01.2025

A máriatövis varázslatos hatásai

A máriatövist a növényvilág egy kisebb csodájaként is emlegethetjük. Ez egy lila virágú bogáncs, amelyről nem is gondolnánk, hogy rendkívül jótékony hatással van a májra. Ezt a növényt már több mint 2000 éve használják a gyógyászatban, és napjainkban is fontos összetevője számos májvédő gyógyszernek és étrend-kiegészítőnek (emberek és állatok számára egyaránt).

Olvasd el a cikket