
Szerző: Luboš Burda
28.08.2023
Melyik ragadozó vadászik a csirkékre? Legyen óvatos ezekkel a ragadozókkal!
A tyúktartás sok aggodalommal jár a "kártevő" miatt, aki a lecsapás lehetőségére vár. Abban a pillanatban, amikor a ragadozóknak sikerül behatolniuk a célpontjukba, már nem menthetők meg, így sorsukra vannak bízva. Mi öli meg a csirkéket, és hogyan lehet minimálisra csökkenteni a vadászat kockázatát?
Régi ismerősök: Nyest és más vadállatok
Első ránézésre ártatlannak tűnő állat, de nem csak az Ön területén okozhat komoly balhét. Nyest. Hosszú évek óta a nyaralók és az autótulajdonosok terrorja. Ha bekerül a tyúkólba, pillanatok alatt képes "kiüríteni" azt.
Hogyan öli meg a nyest a tyúkot? Gyors ugrással támad zsákmányára, és azonnal a nyakába harap. Ezután ugyanazon a helyen hagyja a fogást, és folytatja a támadást. A legrosszabb ebben az esetben, ha a tyúkoknak nincs hová futniuk.
Azonban a következő vadállatfajok is károkat okoznak a baromfitenyésztésben:
• Menyét – nagyon hasonlít a nyestekhez, annyira „hasonlóak” hogy első pillantásra nem tudná megkülönböztetni őket egymástól. Padlásokon is laknak, de istállókban, udvarokban is. Csehországban többféle menyétfajtával találkozhatunk – leggyakrabban a kolčava menyéttel és a hermelin menyéttel.
• A rókák – az erdő közelében félni kell a rókatámadásoktól – egész nap vadásznak és nagyon alattomosak. Ellentétben a nyestekkel és a menyétekkel, zsákmányukkal együtt behúzódnak az erdőbe, ezért nagyon gyakori, hogy a tyúkjai nyomtalanul eltűnnek.
• Sün – abszurdnak tűnik? Pedig nem az. Ismeretesek olyan esetek, amikor egy sündisznó megharapott egy tyúkot, és kirángatta az ólból, miközben a tenyésztő csak hitetlenkedve nézte az élettelen, atipikus sérülésekkel rendelkező testet. A sündisznó képes átmászni a kerítésen és belopakodni az állat mögé, próbáljon meg óvatosan bánni ilyen kis látogatókkal is.
„Büdös, mint a görény!“ - A görény jelenléte nemcsak elviselhetetlen szagot hoz magával, hanem egy olyan vadállat is, amely előszeretettel fosztja ki a csirkeólakat. Úgyhogy legyen óvatos vele!
Alábecsült ragadozók
A tenyésztők körültekintése gyakran azzal ér véget, hogy csakis vadállatok támadják meg a területüket. A csirkéket azonban nem csak ők ölik meg. Az ember megfeledkezik az éhes ragadozómadarakról és támadási szándékukról repülés közben.
Melyik ragadozó vadászik csirkékre, és mitől a legkiszámíthatatlanabb?
• Uhu bagoly
• Erdei fülesbagoly
• Héja
• Egerészölyv
A nyílt terek vonzzák a ragadozókat, ezért kockázatos a baromfit menedék nélküli kifutókban tartani. Karmaik lehetővé teszik számukra, hogy még a teljesen körülvett lakásokat is megtámadják – fontos a csirkeól vagy karám megfelelő biztonsága, a közönséges hálók nem biztos, hogy elegendőek. A ragadozó gyakran befogja a tyúkot a karmaival, és vagy a helyszínen megöli a csőrével és a karmaival, vagy elviszi vele. A támadásnak mindkét esetben általában végzetes következményei vannak.
Óvja meg tyúkjait!
„Állítson csapdát a nyestnek vagy menyétnek!“
A hibák túlnyomó többsége elkerülhető, különösen a tenyésztésre szánt megfelelő környezet biztosításával. A kert körüli kerítést úgy kell karbantartani, hogy ne legyenek benne lyukak, amelyek lehetővé teszik a tyúkokat elpusztító ragadozók bejutását (ideális a szilárd alappal rendelkező kerítés). Ha már találkozott kártevőkkel, készítsen csapdákat, hogy elkapják a hívatlan vendégeket. Ügyeljünk azonban a helyzet radikális megoldására (ne próbáljuk megölni a ragadozót!), például a rókákat törvény védi, ezért nem szabad bántani őket, illetve elfogás után a ragadozónak vissza kell térnie az erdőbe.
A baromfinak biztonságos otthont a menedékkel és bekerített kifutókkal ellátott csirkeólak biztosítják. Minimálisra csökkentik a vadállatok és a ragadozók támadásainak kockázatát. Ilyenkor megfelelő adeptus például a felülről is szegélyezett, tágas dróttelített párizsi tyúkól, vagy egy zsindelytetős berlini tyúkól, amelyben a tyúkok esőben is használhatják a tartási helyet.
Ha szeretné összekötni a kellemeset a hasznossal, szerezzen be egy házőrző kutyát. Ha hozzászoktatja a tyúkokhoz, hálás védelmezője lesz a házi tyúkoknak. A kérdés, hogy melyik ragadozó öli meg a tyúkot, nem kell, hogy olyan ijesztő legyen az Ön számára, ugyanakkor a "házőrző" emellett betölti a házi kedvenc szerepét.
További cikkek

07.04.2025
Hogyan dolgozzuk fel a gyapjút?

31.03.2025
Tojásfajták
Amikor azt mondjuk „tojás”, a legtöbb embernek automatikusan a tyúktojás jut eszébe. Csak kevesen gondolnak először más típusra. Pedig jól tudjuk, hogy más madarak is tojnak tojásokat – és némelyikük még a boltok polcaira is eljut. Az üzletekben leggyakrabban tyúktojással találkozunk, néha fürjtojással is, de a többi fajta igazi ritkaság. Nézzük meg tehát, milyen tojásokat fogyaszthatunk, és miben különböznek egymástól!
Olvasd el a cikket
30.03.2025
A lámák és alpakák tenyésztése
A lámák és alpakák tenyésztése egyre népszerűbbé válik Csehországban. A tenyésztők értékelik nyugodt és barátságos természetüket, igénytelenségüket, sokoldalú felhasználhatóságukat és egzotikus megjelenésüket. Ezeket az állatokat sikeresen lehet más fajokkal közös legelőkön is tartani. A lámák emellett természetüknél fogva dominánsak és territoriálisak, így hatékonyan képesek megvédeni a nyájat a ragadozóktól. Szeretné megtudni, hogyan kell megfelelően gondoskodni ezekről a lenyűgöző állatokról? Összeállítottunk Önnek hasznos információkat és gyakorlati tippeket, amelyek segítenek megérteni viselkedésüket és a lehető legjobb otthont biztosítani számukra.
Olvasd el a cikket