Miért tojnak a tyúkok kis tojásokat?

Szerző: Juraj Korim

31.01.2024

Miért tojnak a tyúkok kis tojásokat?

Az egyik fő ok, amiért érdemes tyúkot tartani, az a friss tojás, amit otthon tojik. Néhány tyúknak azonban komplikációkat okoz a tojásrakás. Az egyik leggyakoribb a túl kicsi tojások lerakása. Ennek a negatív ténynek több oka is van, és nem mindegyikre van ráhatásunk.

Az egyik legfontosabb szempont a tyúkok táplálása

A tyúkok tojásrakása szorosan összefügg a táplálkozásukkal, így a tyúkok nem megfelelő takarmányozása nemcsak kisebb tojásokat okozhat, hanem negatívan befolyásolhatja a tojásrakás minőségét is.


A tyúkok táplálékának elsősorban fehérjét kell tartalmaznia, mint az egyik alapvető összetevőt. Ha a tyúk nem kap belőle eleget, nemcsak a tojások mérete, hanem a héj vastagsága is megváltozhat. Ilyenkor javasoljuk, hogy az étrendbe hallisztet, lisztkukacot vagy napraforgómagot adjunk.


Abban a pillanatban, amikor az atipikus tojás kísérőjelensége a puha héj, kis barátja valószínűleg kalciumhiányban szenved.


A tyúkoknak azonban nemcsak fehérjére és kalciumra van szükségük, hanem ásványi anyagokra, tápanyagokra és vitaminokra is, amelyek szintén nagy hatással vannak a tyúktojás méretére, minőségére és tényleges termelésére.

A tyúk kényelme alapvető fontosságú

Az emberekhez hasonlóan a tojótyúkok sem viselik jól a stresszt. A tyúkoknak saját térre van szükségük a tyúkólon belül és kívül egyaránt. Ezért ügyeljen arra, hogy a tyúkólban ne tartson az ajánlottnál több tyúkot. A tyúkjai körül lézengő ragadozók szintén stresszt okozhatnak a tyúkólban. A tyúkok a stressz hatására kis tojásokat termelhetnek, vagy teljesen leállhatnak a tojásrakással.


A hívatlan vendégek mellett a zaklatás is okozhat stresszt a tyúkoknál. A nyugalom a tojásrakás során a legfontosabb. A hölgyek között gyakori a verekedés, de néha szükség van arra, hogy közbelépjünk, és a fegyelmezetlen tyúkokat elkülönítsük a többiektől. A legnagyobb bajkeverők a tyúkólban azonban a kakasok. Az, hogy a kakasokat el kell különíteni a tyúkokat a tyúkoktól, bizonyára nem újdonság az Ön számára.


Természetesen nem szabad megfeledkeznünk a fényről és a melegről sem. A fény serkenti a tyúkokat a szaporodási rendszert, amely nélkül nem kapnának tojást. Gondoljon a tyúkól megvilágítására, különösen a sötét téli napokon. A fényhez hasonlóan a hideg is hatással van a tyúkokra. A tyúkól optimális hőmérséklete 11 és 25 °C között van. Ha a hőmérséklet túl alacsony, az befolyásolhatja a tojások számát és minőségét. Erre a problémára azonban nagyon egyszerű megoldás létezik kerámia- vagy infravörös izzók formájában.

Túl kicsi tyúk

Ha egy új tyúkot szerzett, amelyik most kezdett tojni, elég gyakori, hogy a tojások nem olyan nagyok, mint az idősebb testvéreié. A legtöbb tyúk már 6 hónapos korában elkezd tojni, így nem csodálkozhatunk azon, hogy a tojások miért ilyen kicsik. Aggodalomra azonban semmi ok, már egy hónap múlva normál tojásokat fognak tojni.


Egy probléma, amit nem lehet megoldani

Az összes említett probléma megoldható, de van egy tényező, amit nem tudsz befolyásolni - a genetika. Amikor tyúkot vásárolsz, vigyáznod kell, hogy milyen kurucot engedsz be a tyúkólba. A genetika határozza meg, hogy egy tyúk mekkora tojásokat tud tojni. Egyes fajták nagyobb tojásokat tojnak, mások aprókat.


Néhány olyan tyúkfajta, amely bőséges tojást fog termelni, a Leghorn, a Golden Comet vagy a Lohmann Brown. Ezzel szemben a bantamoktól apró tojásokat fog kapni, amelyeknek kisebb termetük miatt kisebb a szaporodási rendszerük is, ami az így kapott kis tojásokban is megmutatkozik.

További cikkek

Tojásfajták

31.03.2025

Tojásfajták

Amikor azt mondjuk „tojás”, a legtöbb embernek automatikusan a tyúktojás jut eszébe. Csak kevesen gondolnak először más típusra. Pedig jól tudjuk, hogy más madarak is tojnak tojásokat – és némelyikük még a boltok polcaira is eljut. Az üzletekben leggyakrabban tyúktojással találkozunk, néha fürjtojással is, de a többi fajta igazi ritkaság. Nézzük meg tehát, milyen tojásokat fogyaszthatunk, és miben különböznek egymástól!

Olvasd el a cikket
A lámák és alpakák tenyésztése

30.03.2025

A lámák és alpakák tenyésztése

​A lámák és alpakák tenyésztése egyre népszerűbbé válik Csehországban. A tenyésztők értékelik nyugodt és barátságos természetüket, igénytelenségüket, sokoldalú felhasználhatóságukat és egzotikus megjelenésüket. Ezeket az állatokat sikeresen lehet más fajokkal közös legelőkön is tartani. A lámák emellett természetüknél fogva dominánsak és territoriálisak, így hatékonyan képesek megvédeni a nyájat a ragadozóktól. Szeretné megtudni, hogyan kell megfelelően gondoskodni ezekről a lenyűgöző állatokról? Összeállítottunk Önnek hasznos információkat és gyakorlati tippeket, amelyek segítenek megérteni viselkedésüket és a lehető legjobb otthont biztosítani számukra.

Olvasd el a cikket
Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

24.03.2025

Hogyan vágjuk le a kutya karmait?

Ahogy nekünk is nőnek a körmeink, úgy a kutyáinknak is folyamatosan nőnek a karmaik. Ezért fontos, hogy rendszeresen rövidítsük és karbantartsuk őket. Régebben ez kevésbé volt gond, mivel a kutyák több időt töltöttek a szabadban – szaladtak a kertben, aszfalton vagy más kemény felületeken, amelyek természetes módon koptatták a karmaikat. Manapság ez azonban gyakran már nem elég.

Olvasd el a cikket